Facebook

Vestas wstrzymuje działalność w Rosji

Vestas, największy na świecie producent elektrowni wiatrowych ogłosił, że nie będzie kontynuować działalności w Rosji, z wyjątkiem realizacji już zawartych kontraktów.

Kilka lat temu Vestas uruchomił w Uljanowsku fabrykę łopat wiatrowych w ramach współpracy z lokalnymi władzami i rosyjskim koncernem Rusnano. Do września zeszłego roku w Uljanowsku wyprodukowano ponad 650 łopat. Uruchomienie produkcji łopat wiatrowych w Rosji było konieczne, aby elektrownie wiatrowe Vestas dostarczane do tego kraju spełniały warunki rosyjskiego systemu wsparcia dla wytwórców energii odnawialnej. W ostatnich latach Vestas zdobył zamówienia na dostawy elektrowni wiatrowych do Rosji o łącznej mocy ponad 800 MW.

Obecnie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę duński producent elektrowni wiatrowych – podobnie jak inne międzynarodowe koncerny prowadzące działalność w Rosji – zdecydował o wstrzymaniu aktywności w tym kraju. Vestas potępił rosyjską agresję, zaznaczając, że zagraża ona życiu jego ukraińskich pracowników, partnerów i ich rodzin. Jednocześnie koncern ogłosił, że dokończy realizację pozyskanych do tej pory zamówień na dostawę elektrowni wiatrowych do Rosji.

Ponadto Vestas zadeklarował, że praca techników obsługujących elektrownie wiatrowe w Rosji i na Ukrainie ma zostać utrzymana tylko, jeśli będzie możliwe zagwarantowanie ich bezpieczeństwa.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas