Facebook

Ruszył największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów

Hydrovolt, spółka zajmująca się recyklingiem zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych, rozpoczęła 15 maja w Norwegii działalność w nowo otwartym hubie. Jest to obecnie największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów.

W nowym zakładzie Hydrovolt w Fredrikstad w południowej Norwegii można przetworzyć 12 000 ton pakietów akumulatorów rocznie, czyli około 25 000 akumulatorów do aut elektrycznych. Jak podano w komunikacie zakład ma wystarczającą wydajność, by zrealizować potrzeby przetwarzania akumulatorów wycofywanych z eksploatacji dla całej Norwegii. Hydrovolt to spółka założona przez szwedzką firmę Northvolt i norweskiego producenta aluminium firmę Hydro.
Długoterminowe cele szwedzko-norweskiej spółki to recykling 70 000 ton pakietów akumulatorów (około 150 000 jednostek akumulatorów) do 2025 roku oraz 300 000 ton pakietów baterii (około 500 000 jednostek baterii) do 2030 roku.

Dzięki wdrożonym technologiom procesowym, Hydrovolt jest w stanie odzyskiwać i izolować około 95% materiałów ze zużytych akumulatorów, w tym tworzywa sztuczne, miedź, aluminium i czarną masę (związek zawierający nikiel, mangan, kobalt i lit).
Arvid Moss, wiceprezes wykonawczy w Hydro, zwraca uwagę na odzyskiwanie czarnej masy i aluminium. Aluminium można poddać recyklingowi przy użyciu zaledwie 5% energii początkowej potrzebnej do wytworzenia aluminium pierwotnego, co czyni go idealnym materiałem dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Z kolei odzysk czarnej masy – proszku zawierającego metale niklu, manganu, kobaltu i litu – zmniejszy dzisiejszą zależność od wydobycia jako źródła surowców.
Ilość metali używanych do produkcji baterii jest ograniczona, ale zastępując surowce wydobywane z Ziemi materiałami z recyklingu, możemy nie tylko zmniejszyć ślad węglowy baterii, ale także umożliwić zrównoważone, długoterminowe wykorzystanie technologii akumulatorów litowo-jonowych – stwierdziła Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.
Przetwarzanie czarnej masy w materiał akumulatorowy wymaga obróbki hydrometalurgicznej, takiej jak ta, która ma miejsce w zakładzie recyklingu Northvolt Revolt Ett w Skellefteå w Szwecji. Oczekuje się, że do 2025 roku Hydrovolt będzie produkować ponad 2000 ton czarnej masy rocznie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas