Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna
Stora Enso i Northvolt łączą siły, aby stworzyć zielone baterie wykorzystujące twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich. Celem jest opracowanie pierwszego na świecie akumulatora z anodą pozyskiwaną w całości z europejskich surowców, co pozwoli obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.
Firmy zawarły umowę o wspólnym rozwoju, aby stworzyć baterię zawierającą anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.
– Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew. Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energii – mówi Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.
Obie firmy wnoszą kluczowe komponenty, kompetencje i wiedzę do partnerstwa w zakresie opracowania baterii. Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny Lignode, pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, podczas gdy Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.
Lignina to polimer pochodzenia roślinnego znajdujący się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20–30 proc. ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.
Pilotażowy zakład Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym Grupy w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 000 ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.