Facebook

Energa-Operator projektuje GPZ w Zblewie

Nowa stacja elektroenergetyczna Energa-Operator, która powstanie w gminie Zblewo, przyczyni się do zwiększenia potencjału przyłączeniowego zarówno dla odbiorców, jak i OZE. Poprawi również bezpieczeństwo energetyczne około 50 tysięcy mieszkańców powiatu starogardzkiego i okolicznych terenów. Prace projektowe związane z budową tego obiektu już się rozpoczęły.

Gdański oddział Energa-Operator, rozpoczął szereg działań, których celem jest rozbudowa sieci elektroenergetycznej na Pomorzu. Przystąpiliśmy m.in. do prac projektowych dla nowej linii wysokiego napięcia relacji Żarnowiec – Łebno – Sierakowice, GPZ Łebno, a także GPZ Zblewo. Inwestycje te zwiększą znacząco potencjał przyłączeniowy, dla dynamicznie rozwijających się, odnawialnych źródeł energii. Pozwolą także na lepszą dystrybucję energii z nowych planowanych w regionie kluczowych źródeł wytwórczych, w tym farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Łukasz Malinowski Dyrektor Generalny Oddziału Energa-Operator w Gdańsku.

GPZ, który powstanie w gminie Zblewo, zasili tereny gmin, Starogard Gdański, Kaliska, Lubichowo, a także samą gminę Zblewo, na terenie której planowane są znaczne inwestycje. GPZ Zblewo pozwoli dalej dynamicznie rozwijać się gminom, które zaopatrywać będzie w energię. Będzie również dogodnym zasilaczem dla podstacji trakcyjnych PKP, ułatwiając m.in. elektryfikację linii kolejowej Tczew-Kościerzyna.
Nowa stacja planowana jest w układzie H5, umożliwiającym dwustronne zasilanie obiektu. Podobnie, jak inne GPZ Energa-Operator, obiekt wyposażony zostanie w automatykę pozwalającą zdalnie kontrolować parametry energii elektrycznej, a także sterować pracą stacji.

Charakter terenów, które zasilone zostaną z GPZ Zblewo, sprawia, że przebiegające przez nie linie średniego napięcia (SN) są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. W przypadku wichur lub znacznych opadów śniegu, sieci SN znajdujące się na terenach leśnych mogą zostać uszkodzone. Budowa nowej stacji pozwoli skrócić pojedyncze ciągi tego typu linii, a także stworzyć około 20 kilometrów nowych ich powiązań. Gęstsza sieć sprawi, że nawet w przypadku uszkodzenia któregoś z odcinków, odbiorcy będą mogli być cały czas zasilani z innej strony.

Słupy Pylon
GPZ Zblewo połączone zostanie z siecią dystrybucyjną za pomocą dwutorowej linii wysokiego napięcia, wybudowanej na słupach serii Pylon. Słupy Pylon stanowią nowatorskie rozwiązanie opracowane przez Energę Invest, spółkę zależną Energi SA z Grupy Orlen oraz naukowców z Politechniki Gdańskiej. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest wydłużenie przęseł nawet do 400 metrów, co ogranicza liczbę niezbędnych stanowisk konstrukcji wsporczych, pozwalając m.in. na oszczędność materiałów, takich jak stal czy beton.


Słupy Pylon przystosowane są także do zasilania zamontowanych na nich urządzeń komunikacyjnych, służących m.in. do łączności ekip pogotowia energetycznego oraz sterowania siecią, bezpośrednio z linii WN.
Projekt GPZ Zblewo przygotowywany również przez Energę Invest, powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku. Budowa obiektu planowana jest na lata 2023–2024.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas