Facebook

Obudowy uniwersalne CS firmy Eaton

Obudowy uniwersalne CS z płytą montażową to rozdzielniceOkladkaES_11_2014 o szerokich możliwościach zastosowania w automatyce i przemyśle. Ze względu na wysoki stopień ochrony IP66 szafy te dobrze chronią aparaturę sterowniczą przed wilgocią i zanieczyszczeniami występującymi w środowisku pracy. 

Rozdzielnice CS firmy Eaton to obudowy metalowe wykonane z wysokiej jakości blachy stalowej o grubości 2 mm. Wszystkie powierzchnie stalowe są lakierowano proszkowo (paleta RAL 7035). W ofercie dostępnych jest 45 rozmiarów produktu. .

Właściwości

Obudowy są przystosowane do montażu na zewnątrz budynków przy zastosowaniu daszka ochronnego. Szczelność rozdzielnic CS na poziomie IP66 zapewnia ochronę zainstalowanej aparatury przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Obudowy posiadają również niezbędny stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi (IK09). W obudowach CS można stosować panele operatorskie lub aparaturę z serii RMQ nie zmniejszając przy tym stopnia ochrony IP66. Wynika to z faktu, że aparatura ta (rys. 1) posiada stopień ochrony IP69K.
Typ rozdzielnicy opisuje jednocześnie jej wymiary, np. CS-32/150 to wymiary odpowiednio: wysokość 300, szerokość 200 i głębokość 150 mm. Taka specyfikacja znacznie upraszcza proces doboru. Rozdzielnice sprzedawane są jako zestawy, w prosty sposób – pod jednym numerem katalogowym umieszczona jest kompletna obudowa, z płytą montażową o grubości 3 mm.

rys1_EATON_11_2014

Rys. 1. Obudowy CS firmy Eaton to rozdzielnice o wysokim stopniu ochrony (IP66), przeznaczone dla automatyki i przemysłu

 

Wyposażenie

Rozdzielnica posiada flansze wprowadzeniowe. W standardzie jest to pełna metalowa płyta z wylewaną uszczelką. Do rozdzielnic CS pasują również flansze typu F3A, które stosowane są w rozdzielnicach typu Profi+ (rys. 2b). Zamiennie obudowę CS można wyposażyć w płytę perforowaną lub pełną płytę ocynkowaną w kolorze z palety RAL 2000.
Dla rozdzielnic CS przewidziano wiele akcesoriów, m.in. profile pionowe, które pozwalają na zamocowanie płyty na różnych głębokościach. Oprócz profili oferowane są m.in. uchwyty montażowe (grubość 3 mm, blacha ocynkowana), transportowe (rys. 2d), drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne transparentne. Obudowy mogą być też opcjonalnie wyposażane w uchwyty montażowe do słupów energetycznych lub, w zależności od potrzeb, cokoły (rys. 2a). Do rozdzielnic CS można zamontować kratkę wentylacyjną (rys. 2c), należy jednak pamiętać, że wówczas stopień ochrony wynosi IP23.

rys2_EATON_11_2014

Rys. 2. Wraz z serią CS oferowany jest bogaty zestaw akcesoriów

Drzwi obudowy CS mogą być używane prawo- lub lewostronnie. Drzwi wyposażone są w metalowe zamki z wkładką dwupiórkową. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania w łatwy sposób wkładki patentowej. W obudowach do wysokości 400 mm zamontowany jest jeden zamek, od wysokości 500 mm zamontowane są dwa zamki, a od wysokości 1000 mm zastosowano trzypunktowe ryglowanie drzwi (rys. 3).

rys3_EATON_11_2014

Rys. 3. W obudowach CS od wysokości 1000 mm zastosowano trzypunktowe ryglowanie drzwi

Zgodność z normami

Szafy CS są projektowane i testowane według norm IEC/EN 62208, ponadto wykonane są zgodnie ze standardem RoHS, czyli spełniają wymagania prawne 2006/95/EC Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z tą dyrektywą wszystkie obudowy CS oraz ich plastikowe części nie zawierają związków halogenu.

 

Przemysław Pazera
Autor jest pracownikiem
firmy Eaton

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas