Obudowy uniwersalne CS firmy Eaton
Obudowy uniwersalne CS z płytą montażową to rozdzielnice o szerokich możliwościach zastosowania w automatyce i przemyśle. Ze względu na wysoki stopień ochrony IP66 szafy te dobrze chronią aparaturę sterowniczą przed wilgocią i zanieczyszczeniami występującymi w środowisku pracy.
Rozdzielnice CS firmy Eaton to obudowy metalowe wykonane z wysokiej jakości blachy stalowej o grubości 2 mm. Wszystkie powierzchnie stalowe są lakierowano proszkowo (paleta RAL 7035). W ofercie dostępnych jest 45 rozmiarów produktu. .
Właściwości
Obudowy są przystosowane do montażu na zewnątrz budynków przy zastosowaniu daszka ochronnego. Szczelność rozdzielnic CS na poziomie IP66 zapewnia ochronę zainstalowanej aparatury przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Obudowy posiadają również niezbędny stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi (IK09). W obudowach CS można stosować panele operatorskie lub aparaturę z serii RMQ nie zmniejszając przy tym stopnia ochrony IP66. Wynika to z faktu, że aparatura ta (rys. 1) posiada stopień ochrony IP69K.
Typ rozdzielnicy opisuje jednocześnie jej wymiary, np. CS-32/150 to wymiary odpowiednio: wysokość 300, szerokość 200 i głębokość 150 mm. Taka specyfikacja znacznie upraszcza proces doboru. Rozdzielnice sprzedawane są jako zestawy, w prosty sposób – pod jednym numerem katalogowym umieszczona jest kompletna obudowa, z płytą montażową o grubości 3 mm.
Wyposażenie
Rozdzielnica posiada flansze wprowadzeniowe. W standardzie jest to pełna metalowa płyta z wylewaną uszczelką. Do rozdzielnic CS pasują również flansze typu F3A, które stosowane są w rozdzielnicach typu Profi+ (rys. 2b). Zamiennie obudowę CS można wyposażyć w płytę perforowaną lub pełną płytę ocynkowaną w kolorze z palety RAL 2000.
Dla rozdzielnic CS przewidziano wiele akcesoriów, m.in. profile pionowe, które pozwalają na zamocowanie płyty na różnych głębokościach. Oprócz profili oferowane są m.in. uchwyty montażowe (grubość 3 mm, blacha ocynkowana), transportowe (rys. 2d), drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne transparentne. Obudowy mogą być też opcjonalnie wyposażane w uchwyty montażowe do słupów energetycznych lub, w zależności od potrzeb, cokoły (rys. 2a). Do rozdzielnic CS można zamontować kratkę wentylacyjną (rys. 2c), należy jednak pamiętać, że wówczas stopień ochrony wynosi IP23.
Drzwi obudowy CS mogą być używane prawo- lub lewostronnie. Drzwi wyposażone są w metalowe zamki z wkładką dwupiórkową. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania w łatwy sposób wkładki patentowej. W obudowach do wysokości 400 mm zamontowany jest jeden zamek, od wysokości 500 mm zamontowane są dwa zamki, a od wysokości 1000 mm zastosowano trzypunktowe ryglowanie drzwi (rys. 3).
Zgodność z normami
Szafy CS są projektowane i testowane według norm IEC/EN 62208, ponadto wykonane są zgodnie ze standardem RoHS, czyli spełniają wymagania prawne 2006/95/EC Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z tą dyrektywą wszystkie obudowy CS oraz ich plastikowe części nie zawierają związków halogenu.
Przemysław Pazera
Autor jest pracownikiem
firmy Eaton