Facebook

Nowe falowniki Hitachi w ofercie firmy Zeltech

W rodzinie falowników Hitachi SJ700B, OkladkaES_11_2014 SJ700, WJ200, NE-S1 zadbano o ciągłość technologiczną w zakresie montażu i obsługi w odniesieniu do starszych wersji urządzeń. Pozwala to na łatwe unowocześnienie parku maszynowego z uwzględnieniem przyzwyczajeń i dotychczasowej wiedzy użytkowników, z jednoczesnym rozwinięciem możliwości układów sterowania silnikami o najnowsze funkcjonalności.

Od przemienników częstotliwości wymagana jest duża niezawodność, uniwersalność zastosowań oraz prosta obsługa. Często również użytkownik, który po wielu latach eksploatacji falownika podejmuje decyzję o zakupie nowej jednostki tego samego producenta, oczekuje, że jej obsługa będzie intuicyjna, oraz że wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie eksploatacji starego modelu wystarczą do parametryzacji nowego urządzenia. Pewną trudność może stanowić również montaż nowej jednostki, gdyż ogólnoświatowym trendem jest miniaturyzacja i zmniejszanie gabarytów nowszych urządzeń. Rodzi to konieczność ponownego wykonywania otworów mocujących. Problemy tego rodzaju zostały w prosty sposób rozwiązane w nowej serii falowników Hitachi SJ700B, będących następcą sprawdzonych, obecnych na rynku od wielu lat skalarnych falowników serii L300P.

rys_1_Zeltech_12_2014

Falowniki SJ700 i SJ700B firmy Hitachi

Ciągłość technologiczna

W całym zakresie oferowanych mocy (7,5-160 kW) falowniki serii SJ700B mają takie same wymiary zewnętrzne oraz montażowe, co starsza seria L300P. Ponadto możliwe jest również, bez przepinania kabli, przełożenie całej listwy sterowniczej z falownika L300P do SJ700B, chociaż falowniki te różnią się między sobą, jeśli chodzi o ilość i rodzaj wejść/wyjść. Seria SJ700B została tak pomyślana, aby praktycznie bezproblemowo zastąpić serię L300P. Dodatkowo, użytkownik mając doświadczenie w obsłudze falownika L300P, nie będzie miał także problemu z jednostką SJ700B, gdyż łączy ona rozwiązania ze starszej serii z nowoczesnymi funkcjonalnościami najbardziej zaawansowanej technicznie serii SJ700 (następca serii SJ300). Związek nazewnictwa obydwu falowników jest tutaj nieprzypadkowy. SJ700B podobnie jak SJ700 jest falownikiem wektorowym i posiada wszystkie zaawansowane funkcje serii SJ700, takie jak np. wbudowany ministerownik PLC (512 kroków), funkcje servo (po dodaniu karty sprzężenia zwrotnego z enkoderem), obsługa protokołu Modbus-RTU, funkcja stop-bezpieczeństwa, moduł hamowania prądnicowego (do 30 kW), funkcja autostrojenia, kontrola momentu na wale silnika w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego czy wbudowany filtr RF kategorii C2. Kolejnym atutem SJ700B w porównaniu z wersją L300P jest również nieco niższa cena. Choć SJ700B był tworzony jako zamiennik L300P przeważnie w układach wentylatorowych i pompowych, to falownik ten jest urządzeniem bardziej uniwersalnym, mogącym pracować w aplikacjach wymagających dostosowania momentu napędowego do zmieniających się warunków obciążenia czy w aplikacjach wymagających szerszego zakresu automatyzacji. Główną różnicą pomiędzy falownikami serii SJ700 a SJ700B są przede wszystkim wyższe parametry napędowe (moment rozruchowy) oraz wyższe parametry przeciążeniowe serii SJ700, przez co wybierana jest ona do bardzo wymagających aplikacji, takich jak dźwigi czy napędy wind.

rys_2_Zeltech_12_2014

Rodzina falowników WJ200

Falowniki serii WJ200

Dla mniejszych mocy z zakresu 0,4-15 kW dla klasy zasilania 400 V oraz 0,1-2,2 kW dla klasy zasilania 400 V Hitachi oferuje wektorowy falownik serii WJ200. Jednostka ta to kompaktowy, najbardziej uniwersalny jeśli chodzi o zastosowanie falownik Hitachi. Urządzenie posiada funkcję tzw. podwójnego zakresu mocy. Jej działanie polega na tym, że dla obciążeń mniej wymagających, takich jak np. wentylatory czy pompy, falownik może pracować z obciążeniem o jeden rząd większym. Wybierając takie rozwiązanie użytkownik za pomocą jednej funkcji dokonuje zmiany kilkunastu parametrów związanych z charakterystyką obciążenia: standardowego lub ciężkiego. Przemiennik częstotliwości WJ200, podobnie jak wyższa seria SJ700 i SJ700B, posiada między innymi ministerownik PLC, funkcję stop-bezpieczeństwa, obsługę protokołu Modbus-RTU, jednostkę hamowania prądnicowego, funkcję autostrojenia, prostą funkcję servo, która nie wymaga zewnętrznej karty sprzężenia zwrotnego. Posiada również możliwość pracy z wysoce wydajnymi silnikami synchronicznymi prądu przemiennego z magnesami stałymi na wirniku.

rys_3_Zeltech_12_2014

Model NE-S1 – najnowszy produkt Hitachi w segmencie małych ekonomicznych falowników skalarnych

 

Falowniki serii NE-S1

Najnowszym produktem Hitachi w segmencie małych ekonomicznych falowników skalarnych jest model serii NE-S1. Urządzenie łączy wysoką jakość i dużą funkcjonalność przy konkurencyjnej cenie. W standardzie zrezygnowano z tradycyjnego panelu sterowniczego z wyświetlaczem na rzecz wielofunkcyjnego przycisku oraz diod sygnalizacyjnych. Umożliwia to uruchamianie prostych aplikacji i regulację prędkości silnika np. poprzez wielopoziomową nastawę prędkości dokonywaną za pomocą kombinacji przełączników dołączonych do listwy sterowniczej. W przypadku konieczności parametryzacji można dokupić tani, dedykowany do tej serii panel sterowniczy typu NES1-OP lub posłużyć się panelem ze starszych wersji falowników Hitachi. W porównaniu ze starszą, zastępowaną serią X200, falownik NE-S1 dzięki przekładnikom prądowym przeprowadza dokładny pomiar wartości prądu silnika, co przekłada się na bardziej selektywne działanie zabezpieczeń termicznych czy przeciążeniowych oraz na działanie innych funkcji opartych na odczycie rzeczywistego prądu silnika. NE-S1 mają również znacznie mniejsze gabaryty niż seria X200 (jak podaje producent średnio o 43%), co umożliwia ich montaż w bardzo małych szafkach sterowniczych. Inną nowością, jeśli chodzi o tę serię, pochodzącą z falownika serii SJ700, jest funkcja tłumienia mikroudarów fali wyjściowej PWM do wartości połowy maksymalnego napięcia izolacji silnika. Ogranicza to niebezpieczeństwo uszkodzenia izolacji silnika np. w przypadku dużej pojemności doziemnej kabla silnika. Obecnie falowniki NE-S1 są dostępne na napięcie klasy 200 V dla modeli z zakresu mocy 0,2-2,2 kW oraz na napięcie klasy 400 V dla modeli z zakresu mocy 0,4-4,0 kW. Z założenia NE-S1 zaprojektowano jako standardowy przemiennik częstotliwości do współpracy z mniej wymagającymi aplikacjami typu podajnik, wentylator, pompa, jednak nie wyklucza to jego zastosowania w innego rodzaju aplikacjach.

Standardy i certyfikaty

Opisana powyżej rodzina falowników Hitachi spełnia światowe standardy potwierdzone certyfikatami: CE, UL, c-UL, C-Tick, a po zamontowaniu opcjonalnego filtru RF na wejściu przetwornic – wymagania europejskie dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.

Oprogramowanie

Dla całej rodziny falowników Hitachi (NE-S1, WJ200, SJ700B i SJ700) stworzono przejrzyste i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie ProDriveNext pracujące w środowisku Windows i wykorzystujące do komunikacji z falownikami kabel z konwerterem RS422/USB. Ponieważ tylko falownik NE-S1 nie posiada wbudowanej funkcji ministerownika PLC, pojawiła się konieczność połączenia w jednym programie dwóch narzędzi. Jednego przeznaczonego do odczytu/zapisu parametrów falownika, drugiego do programowania ministerownika PLC (edytor podobny do edytora ST używanego często w programowaniu sterowników PLC). Człon oprogramowania odnoszący się do odczytu/zapisu nastaw parametrów posiada również funkcję porównywania nastaw użytkownika z nastawami domyślnymi, porównywania dwóch różnych niezależnych zestawów nastaw. Możliwe jest również sterowanie pracą falownika oraz monitoring wybranych parametrów, gdyż software zawiera wirtualny panel sterowniczy upraszczający konfigurację i uruchomienie urządzenia. Oprogramowanie ProDriveNext jest bezpłatne i dostępne na stronie internetowej www.zeltech.pl.

 

 

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Zeltech

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas