Facebook

Free@home firmy ABB – dom sterowany smartfonem

OkladkaES_01_2015Wymagający klienci segmentu inteligentnego budynku poszukują rozwiązań, które podnoszą standard i poprawiają codzienne warunki życia. Ważne są dla nich takie aspekty jak efektywne korzystanie z budynku i energooszczędność, która zapewnia oszczędności i sprzyja środowisku. Dom ma być inteligentny, ale także prosty w obsłudze. Wszystkim tym wymaganiom odpowiada nowy system sterowania automatyką domową Free@home firmy ABB. Dostęp do jego funkcji można mieć nie tylko poprzez konwencjonalne przełączniki, ale również w aplikacji na smartfony i tablety.

W zdigitalizowanym, zdominowanym przez przenośne urządzenia komunikacyjne świecie także systemy inteligentnego domu muszą odwoływać się do technologii mobilnych. Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami czy roletami z dowolnego miejsca są, na obecnym poziomie zaawansowania technicznego, codziennością. Jednak budynki z wysokim IQ, choć są naszpikowane technologiami, muszą być przede wszystkim wygodne i potrafić dostosować się do zmiennych potrzeb domowników.

System Free@home instaluje i programuje się w łatwy i intuicyjny sposób, dzięki funkcji kreatora, do którego nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Pozwala to wielu elektrykom na łatwe podjęcie działalności w obszarze automatyki domowej

System Free@home instaluje i programuje się w łatwy i intuicyjny sposób, dzięki funkcji kreatora, do którego nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Pozwala to wielu elektrykom na łatwe podjęcie działalności w obszarze automatyki domowej

Aplikacja na smartfony i tablety

Nowy system Free@home, dzięki funkcji obsługi przy pomocy smartfonu lub tabletu daje domownikom jeszcze szersze niż dotychczas możliwości sterowania. Dzięki darmowej aplikacji na urządzenia mobilne, korzystanie z inteligentnego domu jest intuicyjne i proste, a telefon pełni funkcję pilota. Przykładowo, wychodząc do pracy wystarczy jedno dotknięcie ekranu, aby wyłączyć wszystkie urządzenia lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. System dostosowuje dom do potrzeb mieszkańców zapamiętując ulubione ustawienia – oświetlenia czy temperatury w pomieszczeniach. Kontroluje również rolety, markizy i zwijane bramy garażowe. Urządzeniami tymi można sterować z dowolnego miejsca lub same dostosują się one do warunków pogodowych – np. markizy zostaną zwinięte podczas wiatru, aby nie uległy zniszczeniu.

Bezpieczeństwo

Budynek wyposażony w system Free@home staje się również bezpieczniejszy – w czasie nieobecności mieszkańców może symulować ich obecność dzięki zapamiętywaniu zwyczajów domowników, sterując oświetleniem i urządzeniami. Aplikacja w tablecie i smartfonie może również pokazywać, kto podczas nieobecności domowników odwiedzał dom, ponieważ system jest zintegrowany z wideofonem i systemem komunikacji domowej ABB-Welcome. Kamera może też wykonać zdjęcia odwiedzających. Jeśli natomiast gość pojawi się po zmroku, światła przed domem zapalą się automatycznie, by obraz był wyraźniejszy.

Wewnętrzny panel sterujący ABB Free@home

Wewnętrzny panel sterujący ABB Free@home

Oszczędności w eksploatacji

Co istotne dla inwestorów, nakłady poniesione na system zwracają się w stosunkowo krótkim czasie, dzięki zapewnieniu energooszczędności i tym samym niższych kosztów eksploatacji budynku. Funkcje systemu umożliwiają oszczędzanie energii np. poprzez dostosowanie temperatury do trybu życia mieszkańców. W nocy lub w czasie pracy może się ona automatycznie obniżać. System może także optymalnie regulować temperaturę poprzez doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, sterując żaluzjami i roletami, bez zbędnego wykorzystywania energii grzewczej. Ponadto montaż systemu nie wymaga dodatkowych prac budowlanych. Do jego instalacji potrzebny jest jedynie przewód magistrali.

Free@home – wyjście binarne czterokrotne

Free@home – wyjście binarne czterokrotne

Łatwy dostęp

Instalacja Free@home nie wymaga umiejętności programowania. Uruchomienie odbywa się szybko dzięki funkcji kreatora, do którego nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Cały proces projektowania i uruchamiania przebiega znacznie szybciej, niż w przypadku stosowania tradycyjnych systemów. Powoduje to również, że system ABB umożliwia wielu elektrykom łatwe podjęcie działalności w obszarze automatyki domowej. Wszelkich dalszych ustawień mogą dokonać domownicy przy użycia komputera czy tabletu obsługującego język HTML5.

Jarosław Grabowski
Autor jest pracownikiem
firmy ABB

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas