Facebook

Ekonomiczna linia osprzętu w serii Niloe firmy Legrand

OkladkaES_07_2014Niloe firmy Legrand to seria osprzętu elektroinstalacyjnego o lekkim i nowoczesnym wyglądzie. Estetycznie zaprojektowane produkty mogą stanowić dopełnienie każdego wnętrza. W ostatnim czasie Legrand uzupełnił serię o nową linię – Niloe Eco. Jest to 11 mechanizmów najczęściej stosowanych w instalacjach elektrycznych. Produkt przeznaczony jest do wewnętrznych instalacji w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej.

Osprzęt Niloe, oprócz tradycyjnych łączników i gniazd, oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Technologia radiowa ZigBee umożliwia rozbudowę istniejącej instalacji o funkcje automatyki domowej bez konieczności kucia ścian. Linia Niloe Eco to integralna część serii Niloe, obejmująca 11 mechanizmów najczęściej używanych w instalacjach. Produkt posiada przy tym tylko dwa numery referencyjne, elementy składające się na kompletne urządzenie to: mechanizm z plakietką + ramka.

Właściwości

Korzystając z mechanizmów linii Niloe Eco instalatorzy mogą realizować zaawansowane funkcje dostępne w serii Niloe, takie jak łączniki podświetlane, łącznik potrójne, funkcje automatyki domowej, ściemniacze lub łączniki automatyczne. Dzięki temu otrzymują możliwość ekonomicznego wykonania instalacji elektrycznej oraz posiadają pewność dysponowania kompletnym rozwiązaniem w każdej sytuacji instalacyjnej. O przydatności i funkcjonalności serii decyduje kilka ważnych elementów konstrukcyjnych.

Rys. 1. Podstawowe funkcje dostępne w serii Niloe

Rys. 1. Podstawowe funkcje dostępne w serii Niloe

Uchwyt montażowy
Mocny uchwyt montażowy z tworzywa sztucznego zapewnia lepszą instalację na nierównych ścianach oraz pewną izolację.

Gniazda zasilające
Powierzchnia gniazd zasilających jest licowana z ramką, co zapobiega gromadzeniu się kurzu i ułatwia czyszczenie (rys. 2). Prócz tego gniazda posiadają opadające dno, otwierające się tylko po włożeniu wtyczki. Gniazda takie posiadają stopień ochrony IP31, co oznacza, że nie tylko są lepiej zabezpieczone przed dostępem do części przewodzących, ale również ich powierzchnia może być przecierana wilgotną szmatką.

Rys. 2. Gniazdo płaskie 2P+Z z opadającym dnem

Rys. 2. Gniazdo płaskie 2P+Z z opadającym dnem

Łączniki wielofunkcyjne
Łączniki Niloe mogą być zastosowane w kilku różnych sytuacjach instalacyjnych. Standardowo łącznik skonfigurowany jest w trybie przycisku, a przekształcenie przycisku na łącznik odbywa się poprzez usunięcie elementu sprężynującego. Można dzięki temu uzyskać takie funkcje jak: łącznik świecznikowy, schodowy podwójny, schodowy, schodowy + przycisk itp.

Uchwyt etykiety
Uniwersalny transparentny uchwyt etykiety ma kolor biały lub kremowy. Aby umieścić oznaczenie, należy najpierw rozłożyć klawisz transparentny i wybrać odpowiedni wzór etykiety. Etykieta występuje z trzema symbolami: kłódki, żarówki i dzwonka. Odwrócenie etykiety powoduje zmianę koloru. Klawisz jest podświetlany za pomocą dołączonej żarówki LED 0,15 mA.

Technologia radiowa ZigBee
Technologia radiowa ZigBee umożliwia rozbudowę istniejącej instalacji o funkcje automatyki domowej bez konieczności kucia ścian. Sterowanie może być zrealizowane za pomocą montowanych natynkowo sterowników. Dodatkowo istnieje możliwość przekształcenia zwykłego łącznika na inteligentny za pomocą specjalnych adapterów. Przy odpowiednio zrealizowanej instalacji, wyłączenie oświetlenia w całym domu, np. przy wyjściu do pracy, może odbywać się przy pomocy tylko jednego przycisku. Praktycznie w każdym miejscu w domu można zamontować bezprzewodowy nadajnik i sterować dowolnym odbiornikiem świetlnym lub roletami w wygodny sposób.

Rys. 3. Gniazdo 2P+Z zabezpieczone elastyczną osłoną ochronną

Rys. 3. Gniazdo 2P+Z zabezpieczone elastyczną osłoną ochronną

Adapter do mechanizmów Mosaic
Adapter do mechanizmów Mosaic rozszerza możliwość zastosowania serii Niloe. Element ten daje ogromne możliwości w zakresie realizowania funkcji profesjonalnych, które nie występują w standardzie w seriach osprzętu mieszkaniowego. Można zaadaptować np. gniazda zasilające 2 x UBS do smartfonów, wtyki mini USB z kablem zwijanym, gniazda audio-wideo, gniazda HDMI do telewizorów 3D oraz ponad 250 różnych funkcji dostępnych w technicznie bardziej zaawansowanej serii Mosaic.

Elastyczna osłona
Elastyczna osłona ochronna zabezpiecza zainstalowane mechanizmy przed zabrudzeniem czy zapyleniem. Z gniazda zasilającego lub łącznika użytkownik może korzystać bez konieczności usuwania osłony ochronnej (rys. 3).

Ramki
Ramki są dostosowane do montażu mechanizmów Niloe oraz Niloe Eco w konfiguracji od jedno do pięciokrotnej, w orientacji poziomej lub pionowej. Wszystkie ramki są oddzielnie opakowane w folię ochronną i połączone ze sobą w celu łatwego transportowania do miejsca instalacji.
Wszystkie funkcje Niloe dostępne są w wykończeniu białym, kremowym, popielatym i czerwonym. Sześciostopniowe zatrzaski zastosowane w ramkach montażowych serii Niloe pozwalają na dokładne regulowanie stopnia przylegania ramek do nierównych ścian.

Rys. 4.  Funkcje Niloe  dostępne są  w wykończeniu białym,  kremowym, popielatym  i czerwonym

Rys. 4. Funkcje Niloe dostępne są w wykończeniu białym, kremowym, popielatym
i czerwonym

Podsumowanie

Produkty linii Niloe Eco są integralnym elementem serii Niloe. Użytkownik ma do dyspozycji pełną ofertę funkcji w serii Niloe i dodatkowo podstawowe mechanizmy w linii Eco w atrakcyjnej cenie. Otrzymuje zatem możliwość ekonomicznego wykonania kompletnej instalacji zachowując, wysoką jakość i korzystną cenę.

Tomasz Bożek
Autor jest
kierownikiem produktu
w firmie Legrand

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas