Facebook

Nowe słupy i maszty oświetleniowe firmy Elektromontaż Rzeszów

OkladkaES_03_2014Elektromontaż Rzeszów zakończył realizację nowej linii produkcyjnej słupów i masztów stalowych wykonywanych w technologii cięcia i spawania laserowego. Produkcja została już uruchomiona, trwają jeszcze ostatnie prace uzupełniające proces spawania. Pierwsza część linii – rozkroju i formowania słupów – działa już od 12 miesięcy.

Nowa oferta Elektromontażu Rzeszów w zakresie produktów wykonywanych w technologii cięcia i spawania laserowego obejmuje słupy o wysokościach od 3 do 12 m o kształtach:
• stożek okrągły,
• stożek sześciokątny,
• stożek ośmiokątny,
oraz maszty o wysokości od 12 do 20 m o kształtach:
• stożek okrągły,
• stożek ośmiokątny.
Jest to wstępny program produkcji, który ma być rozszerzony i dostosowany do wymagań odbiorców firmy.

Nowa linia produkcji słupów i masztów oświetleniowych w technologii cięcia i spawania laserowego w zakładach Elektromontaż Rzeszów

Nowa linia produkcji słupów i masztów oświetleniowych w technologii cięcia i spawania laserowego w zakładach Elektromontaż Rzeszów

Wykonanie słupów i masztów

Słupy i maszty są wytwarzane z blachy stalowej klasy S235, S275 lub S355 o grubości od 3 do 4 mm (zależnie od potrzeb wytrzymałościowych), ugiętej na profil o przekroju wielokąta lub kołowy o stałej zbieżności. Wyprofilowane blachy są łączone metodą spawania laserowego, co w znacznym stopniu poprawia estetykę konstrukcji (brak widocznych połączeń zewnętrznych). Posadowienie słupów nie zostało zmodyfikowane. Nowe konstrukcje są dostosowane do istniejących typów fundamentów prefabrykowanych.

Wykonanie stopy do słupów i masztów (płyta mocująca)

Nowe słupy oraz maszty oświetleniowe posiadają trwale przymocowaną stopę (płytę mocującą), dzięki czemu mogą być ustawione na fundamentach betonowych lub innym odpowiednio stabilnym podłożu. Mocowanie jest realizowane za pomocą śrub lub śrub kotwiących. Słupy oświetlenia ulicznego o wysokościach od 3 do 12 m będą wyposażone w zaczep zawiasowy ułatwiający ustawianie słupa.
Stopy do słupów i masztów posadowionych na fundamencie prefabrykowanym są wytłaczane z blachy i odpowiednio użebrowane. Konstrukcja węzła mocującego jest całkowicie ukryta w dolnej części stopy. Również śruby mocujące stopę oraz zawias są ukryte w jej dolnej części, co zabezpiecza złącze śrubowe przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Otwory rewizyjne śrub są zakrywane zaślepkami, po przykręceniu stopy słupa (masztu) do fundamentu.

Linia produkcji słupów i masztów – laserowe cięcie materiału

Linia produkcji słupów i masztów – laserowe cięcie materiału

Zastosowana budowa stopy zapewnia estetykę i umożliwia spełnienia wymagań normy EN 12767 dotyczącej bezpieczeństwa biernego słupów oświetleniowych. Rozwiązanie konstrukcyjne jest chronione w Urzędzie Patentowym RP. Stopy do masztów posadowionych na fundamentach prefabrykowanych lub monolitycznych wykonywane są z blachy o grubości od 18 do 25 mm, z odpowiednim użebrowaniem zwiększającym sztywność połączenia maszt – fundament.

Zabezpieczenie ochronne powierzchni

Powierzchnia zewnętrzna i wewnętrzna słupów i masztów jest zabezpieczana antykorozyjnie przez cynkowanie zanurzeniowe (ogniowe), które zapewnia powłokę cynkową o grubościach podanych w tabeli 1. Trwałość takiego zabezpieczenia pozwala na bezobsługowe użytkowanie słupów i masztów od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, w zależności od rodzaju atmosfery (przemysłowa, miejska, nadmorska, wiejska). Dla stref o dużej agresywności atmosfery (dwutlenek siarki, tlenki azotu, związki soli) producent zaleca pokrywanie słupów powłokami malarskimi. Na życzenie słupy i maszty są zabezpieczane dodatkowymi powłokami malarskimi w dowolnej palecie kolorystycznej, łącznie z malowaniem farbami specjalnymi – nieprzyjmującymi brudu, fluorescencyjnymi, fotoluminescencyjnymi, z efektem Kameleon i wieloma innymi. Dzięki dodatkowym powłokom trwałość może być odpowiednio przedłużona.
Grubość powłok cynkowych na częściach niepoddanych odwirowaniu jest zgodna z wymaganiami zawartymi w tablicy 2 normy EN ISO 1461.

Nowa linia produkcyjna w zakładach Elektromontaż Rzeszów

Nowa linia produkcyjna w zakładach Elektromontaż Rzeszów

Wnęka słupowa

Każdy słup oświetleniowy jest wyposażony w drzwiczki, które zapewniają dostęp i zabezpieczają wyposażenie elektryczne słupa. Jest to pokrywa mocowana do słupa za pomocą zamka śrubowego na klucz trzpieniowy sześciokątny (imbus). Zapewnia ona ochronę wnęki w stopniu IP43. Wnęka słupowa umożliwia instalowanie tabliczki bezpiecznikowej, której wymiary (szer. x głęb. x wys.) wynoszą nie więcej niż:
• dla słupów parkowych i ulicznych H 7 m: 85 x 85 x 400 mm,
• dla słupów ulicznych H > 7 m: 90 x 110 x 400 mm,
• dla masztów: 110 x 150 x 400 mm.
Maszty oświetleniowe posiadają dwie wnęki, pozwalające na wygodny montaż wyposażenia elektrycznego. We wnękach znajduje się zaczep uziemiający z otworem na śrubę M 10.
tab_Elektromontaz_03_2014

Produkty z dotychczasowej oferty Elektromontażu Rzeszów: a – słup aluminiowy S-70wPAL, b – słup stalowy S-90SRw

Produkty z dotychczasowej oferty Elektromontażu Rzeszów:
słup aluminiowy S-70wPAL,  słup stalowy S-90SRw

Wysięgniki

Dla słupów wykonywanych w nowej technologii spawania laserowego opracowany został wysięgnik o długościach 0,5 / 1,0 / 1,5 / 2,0 / 2,5 m, przy założeniu zastosowania maksimum czterech ramion wysięgnika. Jego kształt jest przystosowany do mocowania większości typów opraw oświetleniowych występujących na rynku. W przypadku masztów, zakończenia wysięgnika pozwala zamocować wszystkie dotychczasowe konstrukcje opraw będące w produkcji Elektromontaż Rzeszów.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Elektromontaż Rzeszów

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas