Facebook

Samoobsługa w hurtowniach

Na zakupy samoobsługowe w hurtowniach elektrotechnicznych zwykle decydują się klienci detaliczni oraz elektroinstalatorzy. Najczęściej towarem dostępnym „z półki” jest drobny asortyment elektrotechniczny, m.in. osprzęt, źródła światła czy aparatura modułowa.

Część hurtowni elektrotechnicznych obecnych na polskim rynku oferuje swoim klientom możliwość realizacji w swoich oddziałach zakupów samoobsługowych. Tego typu placówki rozwijają sieci niezrzeszone jak i hurtownie wchodzące w skład grup zakupowych.

Elektromarket Kaczmarek Electric w Kępnie

Elektromarket Kaczmarek Electric w Kępnie

Samoobsługa w sieciach niezrzeszonych…

Dużymi hurtowniami niezrzeszonymi, posiadającymi oddziały umożliwiające samoobsługowe zakupy są m.in. Onninen i Elektroskandia.
W przypadku firmy Onninen samoobsługowe oddziały noszą nazwę „Onninen Express” i umożliwiają klientom szybki i bezpośredni zakup towarów prosto z półek, zarówno z branży elektrotechnicznej jak i HVAC oraz sanitarnej. W dziale elektrycznym klienci bezpośrednio mogą zaopatrzyć się m.in. w osprzęt instalacyjny, oprawy i źródła światła, aparaturę modułową oraz inny drobny asortyment elektrotechniczny. Towary wielkogabarytowe wysyłane są do klienta w ciągu 24 godzin po złożeniu zamówienia. Samoobsługowe zakupy w Onninenie cieszą się dużym powodzeniem, dlatego też hurtownia systematycznie rozbudowuje sieć dystrybucji o kolejne oddziały działające w formule express. Świadczy o tym chociażby rozwój sieci z ostatnich miesięcy. W tym roku Onninen otworzył już pięć nowych placówek handlowych – we wszystkich możliwy jest wybór towarów „z półki”.
Zielinski_samo
Samoobsługowe hurtownie Elektroskandii to „Strefy Twoich Zakupów” (STZ). Spółka ta już od kilku lat systematycznie rozwija ten kanał dystrybucji. Wdrożenie strategii adresowanej do rynku budownictwa mieszkaniowego – przekształcanie tradycyjnych sal sprzedaży w samoobsługowe strefy zakupu miało miejsce w 2010 r. Obecnie spośród 35 oddziałów, Strefy Twoich Zakupów funkcjonują w 25 placówkach handlowych.
Jak informuje Elektroskandia na swojej stronie internetowej, w STZ klient może wejść z koszykiem na magazyn, sam wybrać produkty, sprawdzić ceny znajdujące się przy towarze i w razie potrzeby uzyskać poradę handlowca. W „Strefie Twoich Zakupów” możliwy jest zakup wszystkich produktów elektrotechnicznych: opraw oświetleniowych, źródeł światła, kabli i przewodów, aparatury rozdzielczej i modułowej, obudów i rozdzielnic, a także słupów, baterii czy silników.

… i grupach zakupowych

Na samoobsługowe zakupy stawiają również hurtownie zrzeszone w grupach zakupowych. Przykładem jest m.in. Kaczmarek Electric z Grupy Elektro-Holding, który od 2007 r. rozwija tego typu sprzedaż. Oddziały z wydzieloną salą samoobsługową noszą w spółce nazwę „elektromarketów”. Obecnie sieć Kaczmarek Electric liczy 58 punktów sprzedaży, a w formule „elektromarketów” działa 38 z nich.
Samodzielne zakupy oferuje także kilka hurtowni z Grupy ElektroUnion. W jednej z nich można dokonywać zakupów w sposób tradycyjny, z koszem lub wózkiem, w pozostałych przez bezpośredni wybór towarów w magazynie hurtowni. Najczęściej w tych placówkach klienci zaopatrują się m.in. w osprzęt elektroinstalacyjny, elementy oświetlenia, przewody i inne małogabarytowe towary.
Dembowski_samo
Również część hurtowni z Grupy Elektro Omega umożliwia swoim klientom realizację zakupów samoobsługowych. Tego typu placówki w Elektro Omedze są odpowiednikiem tzw. „Mrówek” – samoobsługowych sklepów sektora „dom i ogród” należących do Grupy PSB.

Klienci kupujący bezpośrednio „z półki”

Najczęściej w samoobsługowych oddziałach hurtowni elektrotechnicznych zaopatrują się klienci detaliczni, ale też niewielkie jedno- lub kilkuosobowe firmy elektroinstalacyjne. Ten typ zakupów w hurtowniach, mimo iż w ostatnim czasie na znaczeniu zyskuje sprzedaż elektrotechniki przez Internet, najprawdopodobniej będzie nadal się rozwijał. Wynika to z przyzwyczajeń klientów (głównie grup odbiorców wspomnianych powyżej), którzy lubią dokonywać wyboru towarów w sposób bezpośredni.
Z kolei hurtowniom ten typ sprzedaży odpowiada m.in. ze względu na natychmiastową zapłatę za towar. Jest to obecnie o tyle istotne, że od pewnego czasu dystrybutorzy borykają się z problemem terminowego spływu należności.
Konkurencją dla samoobsługowych hurtowni są duże markety budowlane, w których oferowany jest również asortyment elektrotechniczny. Przewagą hurtowni nad budowlanymi marketami jest jednak to, że te pierwsze oferują nie tylko towar, ale też zapewniają doradztwo techniczne.

Oddział Onninen Express w Warszawie (Wesoła)

Oddział Onninen Express w Warszawie (Wesoła)

Wydaje się więc, że na polskim rynku hurtowej dystrybucji elektrotechniki w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z trzema rodzajami dokonywania zakupów – tradycyjnym, samoobsługowym oraz internetowym. Przyszłość pokaże, w jakim tempie będą zyskiwać poszczególne z nich.

Tomasz Krześniak

Dodatek “Hurtownie Elektrotechniczne”
Listopad 2014

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas