Ogranicznik DEHNcube w obudowie IP65 do instalacji PV
Instalacje fotowoltaiczne (PV) bywają położone w trudno dostępnych miejscach i bardzo często są narażone na zwiększone ryzyko oddziaływania wyładowań piorunowych. Aby zapewnić ich niezawodną i bezprzerwową pracę, należy stosować odpowiednie środki ochrony przed przepięciami, które pozwolą zminimalizować przerwy w pracy generatora oraz przedłużyć okres eksploatacji przekształtnika.
Liczba zainstalowanych paneli fotowoltaicznych (PV) stale wzrasta i dotyczy to zarówno instalacji na dachach domów mieszkalnych czy budynków przemysłowych, jak i autonomicznych systemów czy farm słonecznych zlokalizowanych na otwartym terenie. Wystawione na bezpośrednie działanie słońca, instalacje fotowoltaiczne są narażone na stałe oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych. Jak podają towarzystwa ubezpieczeniowe, jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń instalacji PV są przepięcia. Aby zapewnić ochronę od tego typu szkody, wymagane jest zastosowanie niezawodnej ochrony przepięciowej. W trakcie montażu może jednak wystąpić problem z doborem odpowiedniej, szczelnej obudowy izolacyjnej, gdy zabudowa ograniczników wewnątrz przekształtnika nie jest możliwa. Aby zrealizować te zadania, w ofercie firmy Dehn pojawił się nowy ogranicznik DEHNcube, dopasowany do małych falowników, gdzie SPD nie może być wbudowany wewnątrz.
Ogranicznik DEHNcube
Ogranicznik DEHNcube YPV SCI posiada kompaktową budowę. Jest lekki i prosty w montażu, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie w różnorodnych instalacjach PV. Ponadto dzięki obudowie o stopniu szczelności IP65 (rys. 2) może być instalowany na zewnątrz obiektów. Aparat może być stosowany do ochrony instalacji PV o maksymalnym napięciu UCPV ≤ 1000 V. Jest dostępny w dwóch wersjach – 1 MPPT i 2 MPPT. Sprawdzona technologia SCI (zintegrowany bezpiecznik w torze zwarciowym DC) pozwala na wykorzystanie ogranicznika DEHNcube w systemach PV o prądzie ISCPV = 1000 A bez konieczności dodatkowego dobezpieczania SPD.
Montaż
W celu prostego i szybkiego podłączenia SPD do przekształtnika firma Dehn proponuje specjalnie przygotowane przewody przyłączeniowe AL DCU (akcesoria do ogranicznika DEHNcube zamawiane oddzielnie). Przyłączenie przewodów do aparatu nie wymaga narzędzi – końcówkę przewodu wprowadza się do sprężystego zacisku. Końce przewodów są już odizolowane, a długości przewodów są optymalizowane dla przypadków typowych aplikacji. W zależności od wersji ogranicznika stosuje się specjalne połączenie o długości 600 mm lub 1000 mm w wersji X lub Y (rys. 3).
Rysunek 4 pokazuje podłączenie ogranicznika (wersja 1M) do instalacji PV z pojedynczym łańcuchem (stringiem) przy wykorzystaniu dwóch przewodów AL DCU Y PV. W przypadku ochrony instalacji z dwoma łańcuchami, do połączenia wykorzystuje się dwa przewody AL DCU X PV (rys. 5).
Technologia SCI
SCI to skrót od Short Circuit Interruption i oznacza technologię stosowania zintegrowanego bezpiecznika DC we wszystkich ogranicznikach przepięć firmy Dehn do obwodów DC wykorzystujących trójstopniowy układ przełączający. Ograniczniki wyposażone są w specjalny układ odłączający, który zapewni bezpieczne elektryczne oddzielenie od instalacji w przypadku jego przeciążenia. W obwodzie DC, z uwagi na charakterystykę prądowo-napięciową źródła PV, w przypadku wystąpienia uszkodzenia „klasyczny” ogranicznik przepięć może nie zostać odłączony od instalacji z uwagi na zapalenie się wewnątrz łuku elektrycznego. Aby temu zapobiec, powstał trójstopniowy układ przełączający z gałęzią „bypass” zawierającą bezpiecznik. W przypadku przeciążenia, układ odłączający powoduje przepływ prądu przez gałąź „bypass”, gdzie następuje zgaszenie łuku elektrycznego. Zintegrowany bezpiecznik przerywa przepływ prądu i ogranicznik przepięć zostaje odłączony od instalacji (rys. 6). Ograniczniki przepięć z technologią SCI posiadają międzynarodowe certyfikaty, a odporność na działanie ekstremalnych warunków zewnętrznych pozwala na stosowanie ich we wszystkich strefach klimatycznych.
Więcej informacji na temat ograniczników przepięć firmy Dehn przeznaczonych do zastosowania w instalacjach PV można znaleźć w materiałach dostępnych na stronie www.dehn.pl/fotowoltaika.
Krzysztof Wincencik
Autor jest pracownikiem
firmy Dehn