Facebook

Modułowe zasilacze UPS Trimod HE i Archimod HE

OkladkaES_05_2014Firma Legrand udoskonaliła parametry zasilaczy modułowych Trimod HE i Archimod HE. Współczynnik mocy urządzeń zwiększono z 0,9 do 1, a certyfikowana sprawność UPS-ów wynosi 96% już od 20% obciążenia.

Wymagania stawiane nowoczesnym systemom zasilania gwarantowanego to m.in. skalowalność i elastyczność. W ofercie firmy Legrand rozwiązania odpowiadające tym oczekiwaniom to zasilacze modułowe, zapewniające maksymalną niezawodność i ochronę systemów do nich podłączonych, a także skalowalność i łatwość dostosowania mocy zasilacza UPS do wymaganej mocy instalacji.

Zasilacze modułowe firmy Legrand o mocy do 120 kVA

Zasilacze modułowe firmy Legrand o mocy do 120 kVA

Zasilacze modułowe Trimod HE i Archimod HE

Zasilacze modułowe Trimod HE i Archimod HE wykonane w technologii true on-line (VFI) zapewniają wysoką jakość użytkowanej energii, a ponadto oferują redundancję, skalowalność oraz modułowość. Cechy te uzyskano dzięki unikatowej konstrukcji urządzeń. Trójfazowe moduły mocy zbudowane są z pojedynczych modułów jednofazowych, co jest rzadko spotykanym rozwiązaniem wśród zasilaczy UPS. W przypadku awarii jakiegokolwiek modułu, pozostałe są w stanie pracować ze zwiększoną mocą, aby sprostać zapotrzebowaniu na moc na niezmienionym poziomie. Rozdział mocy odbywa się dzięki równoległej pracy modułów na każdej z faz. Nawet w przypadku braku zasilania na fazie L1, UPS-y Trimod HE i Archimod HE są w stanie zasilać wszystkie odbiorniki podłączone do faz L1, L2, L3 a jedynie faza L1 przejdzie na zasilanie bateryjne. Co ważne, w modelu Archimod HE moduły mocy można wymienić podczas pracy zasilacza (Hot Swap), a waga jednego modułu nie przekracza 8,5 kg. Zaproponowane przez Legrand rozwiązanie jest mniej zawodne niż UPS-y zbudowane z modułów 3-fazowych. Awaria modułu 3-fazowego np. 20 kVA powoduje całkowite wyłączenie go z pracy systemu zasilania gwarantowanego. Awaria modułu 1-fazowego o mocy 6,7 kVA pracującego na fazę L1, który jest częścią modułu 3-fazowego o mocy 20 kVA, nie wpłynie na pracę modułów mocy na pozostałych fazach L2 i L3.

Zasilacze modułowe: a – redundancja fazowa, b – redundancja sterowania

Zasilacze modułowe:
– redundancja fazowa,
– redundancja sterowania

Konstrukcja modułowa zasilacza UPS Archimod: 1 – moduł sterowania, 2 – moduł mocy, 3 – moduł rozszerzenia mocy, 4 – moduł bateryjny, 5 – moduł rozdziału mocy, 6 – wejścia kablowe

Konstrukcja modułowa zasilacza UPS Archimod:
1 – moduł sterowania,
2 – moduł mocy,
3 – moduł rozszerzenia mocy,
4 – moduł bateryjny,
5 – moduł rozdziału mocy,
6 – wejścia kablowe

Moduły sterowania
Specjalną konstrukcję mają także moduły sterowania, które zostały powielone tak, żeby w przypadku awarii jednego z nich, kolejny mógł dostarczyć wymaganą moc do zasilanych urządzeń. Funkcję tą uzyskano eliminując pojedyncze wspólne punkty awarii w układzie sterowania (SPoF). Moduły sterowania monitorują pracę modułów mocy i modułów bateryjnych, a ponadto moduły mocy wyposażone są we własny mikroprocesorowy kontroler monitorujący parametry pracy pojedynczej jednostki.

Dostosowanie mocy: a – zasilacze modułowe Trimod, b – zasilacze modułowe Archimod

Dostosowanie mocy:
– zasilacze modułowe Trimod,
– zasilacze modułowe Archimod

Konwencjonalne zasilacze Keor o sprawności do 96% w trybie podwójnego przetwarzania, o mocy do 800 kVA

Konwencjonalne zasilacze Keor o sprawności do 96% w trybie podwójnego przetwarzania, o mocy do 800 kVA

Rozbudowa
Wraz z rozwojem biznesu i rosnącym zapotrzebowaniem na energię, urządzenia mogą wymagać zwiększenia mocy i czasu podtrzymania zasilania. W przypadku zasilaczy modułowych UPS rozbudowa o kolejne moduły mocy i moduły bateryjne może odbyć się bez przerw w zasilaniu. Beznarzędziowa instalacja modułów oznacza także niższe koszty utrzymania i oszczędność miejsca.
tab_LEGRAND_05_2014

Koszt utrzymania i serwis

W przypadku UPS-ów Trimod HE i Archimod HE współczynnik mocy wynosi 1. Większa moc czynna pozwala na podłączenie większej ilości urządzeń odbiorczych oraz zmniejsza moc bierną, co wpływa na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Modułowość systemu UPS ogranicza koszty sytemu w przypadku późniejszej rozbudowy. Technologia Hot-Swap pozwala na łatwą wymianę oraz zwiększenie lub zmniejszenie liczby modułów w systemie. Instalowane moduły integrują się w sposób automatyczny, taka konstrukcja redukuje współczynnik MTTR – średniego czasu naprawy, co znacznie obniża koszty serwisu. Szybsze i sprawne wykonywanie czynności serwisowych jest możliwe dzięki:
• szybkiej diagnozie,
• wymiennym modułom – brak innych części zamiennych,
• naprawie bez potrzeby wyłączania systemu (Hot Swap),
• ograniczonej liczbie interwencji serwisowych,
• modułom 1-fazowym, które są tańsze w zakupie niż 3-fazowe.
Podstawowe parametry UPS-ów Trimod i Archimod przedstawia tabela 1.

Łukasz Świszczewski
Autor jest pracownikiem
firmy Legrand

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas