Facebook

Czujniki obecności HTS Theben

Seria czujników obecności HTS Theben została zaprojektowana dla najbardziej wymagających użytkowników. Najważniejszym zadaniem urządzeń jest obniżanie energochłonności budynku.

Najważniejsze cechy czujników serii HTS Theben to: prosta zasada wyłączania odbiorników energii w momencie, gdy brak w pomieszczeniu użytkowników, zaawansowana technologia przy niewielkich wymaganiach instalacyjnych oraz rozsądny koszt przy znacznym obniżeniu kosztów eksploatacji budynku.

Miejsca, gdzie montowane są czujniki obecności, to przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej, w których inwestor jest świadomy konieczności obniżania ilości zużywanej energii nie tylko ze względu na koszty eksploatacji, ale także ze względu na dobro środowiska. Dlatego do odbiorców tego typu rozwiązań należą m.in. firmy korporacyjne, urzędy, szkoły, szpitale, obiekty wojskowe i naukowe.
Przykładowe obiekty wyposażone w czujniki Theben to m.in. centralny biurowiec firmy Siemens w Szwajcarii, budynek Światowej Organizacji Meteorologicznej przy ONZ w Genewie czy ośrodek badawczy Sun Microsystems w Volketswil. Uzyskiwane dzięki czujnikom oszczędności mogą dochodzić nawet do 70%.

Rys. 1. Czujnik obecności compact passage HTS Theben

Rys. 1. Czujnik obecności compact passage HTS Theben

Rys. 2. Czujniki obecności – funkcjonalność w systemach inteligentnego budynku

Rys. 2. Czujniki obecności – funkcjonalność w systemach inteligentnego budynku

Czujniki ruchu a czujniki obecności

Głównym zadaniem tradycyjnych czujników ruchu do sterowania oświetleniem jest automatyczne załączenie świateł w momencie pojawienia się osoby w określonej strefie i utrzymywanie oświetlenia przez nastawiony na czujniku czas. Podczas gdy lampy są załączone, tradycyjny „czujnik ruchu” nie sprawdza poziomu natężenia oświetlenia naturalnego.
Zadanie czujnika obecności jest nieco inne. Ma on przede wszystkim „wyłączyć” oświetlenie lub odbiornik z grupy HVAC (wentylator, klimatyzator czy grzejnik) w momencie, gdy w danym pomieszczeniu czy strefie nie znajdują się żadne osoby lub gdy w danym pomieszczeniu jest wystarczający poziom natężenia oświetlenia naturalnego (por. tab. 1). Generalne więc zadanie czujnika obecności można zdefiniować jako „oszczędzanie energii”.
Tab.1.EL_TEAM_06_2013

Cztery aspekty doboru czujników ruchu i obecności

Dobierając czujnik ruchu lub obecności należy przede wszystkim zwrócić uwagę na cztery ważne aspekty:
• rodzaj sieci, w której mają pracować czujniki,
• przeznaczenie obiektu,
• założenie czy oświetlenie ma być sterowane zupełnie automatycznie czy półautomatycznie,
• rodzaj lamp, które mają być sterowane.

Rys. 3. Obiekty referencyjne: a) – Sun Microsystems, b) – WMO w Genewie, c) – siedziba Nestle w Vevey

Rys. 3. Obiekty referencyjne: Sun Microsystems, WMO w Genewie,  siedziba Nestle w Vevey

Rodzaje sieci
Rodzaje sieci, w której mogą pracować czujniki obecności HTS Theben to:
• 230 V AC,
• 24 V DC,
• KNX/EIB,
• LON/LONmarks

Przeznaczenie obiektu
Theben wyspecjalizował czujniki obecności dla kilku podstawowych rodzajów pomieszczeń, takich jak: biura, korytarze, magazyny, garaże, łazienki, hale sportowe, miejsca pracy z wymogiem stałego poziomu natężenia oświetlenia. Dla każdego z tych pomieszczeń przygotowane są wzory rozmieszczenia czujników a dodatkowo projektanci mogą uzyskać specjalne folie wydrukowane w skali, co umożliwia dokładne zaznaczenie pola detekcji na planie budynku.

Rys. 4. Praca półautomatyczna: a – załączanie ręczne,b – wyłączanie automatyczne

Rys. 4. Praca półautomatyczna:  załączanie ręczne, wyłączanie automatyczne

Tab.2.-EL_TEAM_06_2013

Rodzaj pracy czujnika
Układ pracy półautomatyczny: załączanie ręczne – wyłączanie automatyczne. Układ dedykowany jest do obiektów, gdzie pożądana jest duża energooszczędność. W tego typu układach użytkownik zapała światło łącznikiem tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest mu ono potrzebne, a kiedy wychodzi z pomieszczenia światło wyłączy się automatycznie. Korzystając z takiego rozwiązania uzyskuje się bardzo dużą oszczędność energii.
Układ pracy automatycznej: załączanie i wyłączanie automatyczne. W układzie brak jest łączników światła. Rozwiązanie dedykowany jest do pomieszczeń, gdzie pożądane jest załączenie automatyczne po pojawieniu się osoby a także tam, gdzie oprócz oświetlenia ma zostać automatycznie załączony np. wentylator czy inny odbiornik z grupy HVAC. Układ pracy automatyczny bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach czy pomieszczeniach z prysznicami. Tryb pracy czujnika nastawia się na obudowie poprzez przesunięcie mikroprzełącznika wyboru pracy aut / man (automatyczna / manualna) (rys. 4).

Rys. 5. Przykładowy wygląd tylnej strony czujników obecności z możliwością wyboru trybu pracy auto/man

Rys. 5. Przykładowy wygląd tylnej strony czujników obecności z możliwością wyboru trybu pracy auto/man

Rodzaj lamp w systemie
Za pomocą serii czujników obecności HTS Theben można sterować oświetleniem żarowym i świetlówkowym. Serie „presence” i „compact” przeznaczone są do lamp żarowo-halogenowych jak i do lamp fluorescencyjnych, natomiast seria czujników „ECO-IR” dedykowana jest dla lamp fluorescencyjnych.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy EL-Team

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas