Facebook

Przetwornice SK 200E firmy Nord

OkladkaES_01_2015Dużym osiągnięciem firmy Nord w zakresie przetwornic częstotliwości jest seria SK 200E. Rozwiązanie integruje napęd wraz z przetwornicą częstotliwości w jeden zespół napędowy. Ze względów technicznych oraz cenowych produkt ten znajduje coraz szersze zastosowanie. Ważne cechy urządzenia to m.in. brak konieczności prowadzenia okablowania ekranowanego, sterowanie magistralowe, stopień ochrony IP66 i zakres temperatur pracy od -25 do +50°C. W ostatnim czasie zakres mocy wyrobów serii SK 200E został rozszerzony aż do 22 kW.

Uniwersalna koncepcja produktu pozwala na jego dostosowanie do konkretnej aplikacji – od prostych układów ze sterowaniem lokalnym do najbardziej zaawansowanych, gdzie przetwornica pracuje w trybie Serwo i realizuje funkcje pozycjonowania.

Seria SK 200E integruje napęd wraz z przetwornicą częstotliwości w jeden zespół napędowy. Ważne cechy rozwiązania to m.in. brak konieczności prowadzenia okablowania ekranowanego czy sterowanie magistralowe

Seria SK 200E integruje napęd wraz z przetwornicą częstotliwości w jeden zespół napędowy. Ważne cechy rozwiązania to m.in. brak konieczności prowadzenia okablowania ekranowanego czy sterowanie magistralowe

Tryb Serwo i pozycjonowanie

W celu realizacji trybu Serwo oraz pozycjonowania Posicon, przetwornice Nord mają możliwość podłączenia enkodera inkrementalnego HTL (push-pull) oraz absolutnego (CANOpen). Nowością o ofercie jest magnetyczny enkoder inkrementalny HTL stworzony na potrzeby wyposażenia silników Nord. Enkoder posiada dwa tory sygnałowe A+B, liczbę impulsów 1, 2 lub 512, zabezpieczenie przed zwarciem i charakteryzuje się wysoką odpornością na wstrząsy. Specyfika montażu sprawia, iż nawet silnik z hamulcem może być w prosty sposób wyposażony w enkoder, przy czym wymiar osiowy silnika wzrasta zaledwie o 20 mm.
Tryb Servo zapewnia utrzymanie momentu obrotowego w zatrzymaniu i przy prędkościach rzędu 0,1 Hz. Umożliwia też lepszą niż klasycznie precyzję i szybkość regulacji oraz zdolność generowania chwilowo do 400% momentu obrotowego silnika. W połączeniu z funkcjonalnością Posicon, niezależnie od tego czy wykorzystywany jest typowy nabudowany na silnik enkoder przyrostowy, czy też enkoder absolutny, możliwa jest realizacja pozycjonowania w trybie absolutnym lub w trybie pozycjonowania przyrostowego.

Pozycjonowanie w trybie absolutnym

Pozycjonowanie w trybie absolutnym

Pozycjonowanie w trybie przyrostowym

Pozycjonowanie w trybie przyrostowym

Sterowanie

Niezależnie od trybu pozycjonowania, sterowanie systemem ogranicza się do podania wymuszenia pozycji do przetwornicy częstotliwości jako pozycja zadana wprost (poprzez Bus) lub jako wywołanie pozycji ze zbioru uprzednio zapamiętanego w przetwornicy.
W praktyce oznacza to uproszczenie układu o zmniejszenie do minimum liczby czujników i krańcówek w systemie tradycyjnym lub zwolnienie PLC z funkcji zliczania pozycji w układach z kodowaniem enkoderowym podlegającym bezpośrednio sterownikom PLC.

Alternatywa dla techniki serwo

Rozwiązanie firmy Nord jest ciekawą alternatywą dla klasycznej techniki serwo. Za niewielką część ceny zespołu napęd serwo + serwokontroler można uzyskać pełnowartościowy układ, który w porównaniu do serwo dysponuje jedynie ograniczoną dynamiką (właściwą dla silnika asynchronicznego). Mając na uwadze, że więcej niż dwie trzecie systemów napędowych pracuje z konieczności z ograniczoną dynamiką (ze względu na właściwości procesu technologicznego) rozwiązanie z serwo asynchronicznym jest tym bardziej warte rozważenia.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Nord Napędy

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas