Facebook

Listwowe rozłączniki bezpiecznikowe ZLBM firmy ABB

OkladkaES_09_2014Rodzina produktów ZLBM jest nową generacją listwowych rozłączników bezpiecznikowych firmy ABB, zastępującą rozłączniki XLBM. W skład nowych aparatów wchodzą również podstawy bezpiecznikowe ZUBM. Rozwiązania tego rodzaju są projektowane i wytwarzane przez firmę ABB od wielu lat, a wprowadzone na rynek w 1968 roku rozłączniki SLBM są produkowane do dziś.

Listwowe rozłączniki bezpiecznikowe i podstawy bezpiecznikowe znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach. Instalowane są w złączach kablowych, stacjach transformatorowych, rozdzielnicach niskiego napięcia obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, budynków biurowych i mieszkaniowych. Oferta obejmuje listwowe rozłączniki bezpiecznikowe ZLBM 160…630 A oraz rozłączniki ZHBM dedykowane do mocowania przekładników prądowych na podłączeniu szyn prądowych. Rozłączniki dostępne są w wersjach z rozłączaniem 3-biegunowym i 1-biegunowym. Dostępne są również aparaty w wersji przeciwkorozyjnej – ze stali nierdzewnej. Wkrótce ofertę uzupełnią rozłączniki do 1250 A oraz listwowe podstawy bezpiecznikowe ZUBM 160…630 A.

Nowa generacja listwowych rozłączników bezpiecznikowych ZLBM

Nowa generacja listwowych rozłączników bezpiecznikowych ZLBM

Aparaty ZLBM są przeznaczone do montażu na szynach płaskich o rozstawie 185 mm w pozycji  pionowej lub poziomej

Aparaty ZLBM są przeznaczone do montażu na szynach płaskich o rozstawie 185 mm w pozycji pionowej lub poziomej

Właściwości

Rozłączniki ZLBM i podstawy ZUBM charakteryzują się mocną i funkcjonalną konstrukcją. Posiadają pełne badanie typu zgodnie z normą IEC60947-3. Przy napięciu 400 V rozłączniki mogą pracować w kategorii użytkowania AC23. Stopień ochrony od przodu zamkniętych rozłączników wynosi IP30. Stopień ochrony podstaw bezpiecznikowych ZUBM i rozłączników w pozycji otwartej wynosi IP20. Rozłączniki wykonane są z materiału w klasie palności V0. Jest to najwyższa klasa odporności na palenie, oznaczająca, że płomień gaśnie sam w czasie nie dłuższym niż 10 sekund, a płonący materiał nie formuje się w krople i nie kapie. Aparaty rozłączane 3-biegunowo mają możliwość blokowania kłódkami w pozycji otwartej i zamkniętej, a rozłączane 1-biegunowo – możliwość blokowania w pozycji zamkniętej. Dodatkowo w aparatach rozłączanych 1-biegunowo dostępna jest funkcja parkowania z blokadą kłódkową.

Mocowanie aparatów

Aparaty przeznaczone są do montażu na szynach płaskich o rozstawie 185 mm w pozycji pionowej, z możliwością podłączenia kabli od góry i od dołu. Nową cechą jest możliwość montażu aparatów w pozycji poziomej. Mocowanie rozłącznika rozpoczyna się od montażu podstawy bezpiecznikowej. W tylnej części podstawy znajduje się znacznik otworów. Umożliwia on proste i precyzyjne oznaczenie miejsc do nawiercenia otworów w szynach zbiorczych. Do zamocowanej podstawy montuje się pokrywę przednią z rączką (lub rączkami przy aparacie rozłączanym 1-biegunowo). Aparaty mogą być instalowane na szynach również przy pomocy zacisków hakowych. Zacisk hakowy nie wymaga dodatkowego łączenia śrubami i może być montowany na szynach zbiorczych o grubości do 10 mm.

W aparatach o wielkości 1, 2 i 3, śruby mocujące końcówki kablowe mogą być wkręcane od tyłu lub od przodu

W aparatach o wielkości 1, 2 i 3, śruby mocujące końcówki kablowe mogą być wkręcane od tyłu lub od przodu

Łatwa wymiana wkładek bezpiecznikowych

Łatwa wymiana wkładek bezpiecznikowych

Podłączenia kabli

Rozłączniki ZLBM dostępne są w wersji ze zintegrowanymi zaciskami typu V oraz w wersji ze śrubami do podłączenia końcówek kablowych. W aparatach o wielkości 1, 2 i 3 śruby mocujące końcówki kablowe mogą być wkręcane od tyłu lub od przodu. Dla wielkości 00 oferowane są zaciski mostkowe (BC) na kable do 50 mm2 i pryzmowe (SPC) na kable do 95 mm2. W aparatach o wielkości 1, 2, 3 można zamocować zaciski do kabli 2-żyłowych, podwójne zaciski typu V, zestawy ze śrubami do podwójnych końcówek kablowych oraz zestawy do mocowania kabli 2 x 300 mm2.

Przykład mocowania przekładników prądowych w rozłączniku ZLBM

Przykład mocowania przekładników prądowych w rozłączniku ZLBM

Mocowanie amperomierzy

Mocowanie amperomierzy

Pomiar prądu

W rozłącznikach ZLBM można mierzyć prąd w poszczególnych fazach na podłączeniach kablowych. Pomiar prądu w trzech fazach realizowany jest w rozłącznikach ZHBM wyposażonych w specjalne zaciski do mocowania przekładników prądowych na połączeniu z szynami zbiorczymi. Przekładniki prądowe mogą być instalowane również na podłączeniu kablowym.
Amperomierz instalowany jest na specjalnym wsporniku mocowanym na rozłączniku. Wspornik amperomierza dla rozłącznika o wielkości 00 umożliwia montaż miernika o rozmiarze 48 x 48 mm, a wspornik do rozłączników 1, 2 i 3 – amperomierza 72 x 72 mm. Oferowane są również wsporniki do mocowania przełączników amperomierzowych umożliwiających realizację pomiaru w trzech fazach. Innym sposobem realizacji pomiaru jest zamocowanie przekładników prądowych na kompaktowych wkładkach NH. Pomiar odbywa się przy pomocy amperomierza wtykowego. Rozwiązanie to jest dostępne dla rozłączników o wielkości 1 i 2.

Wskaźnik przepalenia wkładek

Elektroniczny wskaźnik kontroli przepalenia wkładek bezpiecznikowych pozwala zrealizować zdalną i miejscową kontrolę wkładek. W przypadku przepalenia wkładki działa wewnętrzny przekaźnik (na prąd do 8 A przy 250 V), umożliwiając np. załączenie alarmu. Dodatkowo gaśnie zielona dioda LED i zapala się dioda czerwona. Po wymianie wkładki bezpiecznikowej przekaźnik automatycznie wraca do stanu pierwotnego. Elektroniczny wskaźnik kontroli wkładek wymaga zasilania od strony szyn zbiorczych. Napięcie zasilające wskaźnik dostarczane jest bezpośrednio z wewnętrznej części gniazd bezpiecznikowych.

Moduł zasilania prowizorycznego

Moduł zasilania prowizorycznego

Styki pomocnicze i moduł zasilania

W każdym biegunie rozłącznika można zamocować jeden styk pomocniczy na 10 A (690 V) i dodatkowo dwa mikrołączniki – styki przełączne na 6 A (250 V).
Konstrukcja rozłącznika ZLBM umożliwia zamocowanie modułu zasilania prowizorycznego, używanego do tymczasowego zasilania pojedynczych odbiorów na przykład wiertarki czy dodatkowego źródła światła.

Katarzyna Jarzyńska
Autorka jest pracownikiem
firmy ABB

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas