Facebook

Przekaźniki programowalne Logic firmy ETI Polam

OkladkaES_09_2014Sterowniki Logic firmy ETI Polam to urządzenia o niewielkich rozmiarach, ale o dużych możliwościach w zastosowaniu do sterowania i budowania małych i średnich systemów automatyki. Możliwość rozbudowania systemu do 44 punktów wejść/wyjść oraz szeroki wachlarz funkcji przy programowaniu powodują, że przekaźniki programowalne Logic pod tym względem nie ustępują małym sterownikom PLC.

Bardzo często nazwa „sterownik programowalny” kojarzona jest ze skomplikowanym urządzeniem elektronicznym, które wymaga biegłej znajomości języków programowania i może być obsługiwane jedynie przez wysoce wykwalifikowanych pracowników. Przez taki pogląd wiele firm unika stosowania sterowników, tracąc możliwości, jakie te rozwiązania oferują. Wprowadzenie urządzeń programowalnych może znacząco skrócić i ułatwić montaż, dodatkowo zyskuje się możliwość korekcji wprowadzonych wcześniej ustawień i ewentualnej modyfikacji działania całej instalacji. Należy pamiętać, że różne procesy i systemy stawiają indywidualne wymagania względem układów sterujących. Dostosowanie możliwości sterowników programowalnych do różnych wymagań przy jednoczesnym zachowaniu korzystnej ceny sprawiło, że małe sterowniki zyskały bardzo dużą popularność. Rosnące zapotrzebowanie na sterowniki tej wielkości zaowocowało pojawieniem się w ofercie ETI Polam przekaźników programowalnych Logic. Produkty te od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem.

Rys. 1. Przekaźnik programowalny Logic – 10HR. Moduł bazowy z 10 punktami wejść/wyjść

Rys. 1. Przekaźnik programowalny Logic – 10HR. Moduł bazowy z 10 punktami wejść/wyjść

Rys. 2. Przekaźnik programowalny Logic – 20HR. Moduł bazowy z 20 punktami wejść/wyjść

Rys. 2. Przekaźnik programowalny Logic – 20HR. Moduł bazowy z 20 punktami wejść/wyjść

ETI Logic – moduły bazowe

W serii Logic znajdują się jednostki główne z 10, 12 oraz 20 punktami wejść/wyjść (rys. 1 i 2). Sterowniki te wyposażone są w wyjścia cyfrowe typu tranzystorowego o obciążalności 0,5 A lub w wyjścia cyfrowe typu przekaźnikowego o obciążalności 8 A. Jednostki główne mogą być zasilane napięciem 24 V DC, 24 V AC lub 100-240 V AC. W przypadku modułów zasilanych napięciem stałym, w jednostce głównej wbudowane są dwa lub cztery wejścia analogowe, które pracują w trybie 0-10 V DC. Każdy moduł posiada specjalne uchwyty do montażu na płycie. Możliwe jest także zamontowanie aparatów na szynie TH-35. Jednostki główne zostały wyposażone w wyświetlacz LCD 16×4, za pomocą którego możliwy jest podgląd stanu funkcji sterownika. Wyświetlacz ten wraz z klawiaturą sterownika stanowi interfejs HMI (ang. Human Machine Interface). Klawiatura z przyciskami pozwala na szybkie zaprogramowanie sterownika lub edycję istniejącego programu bez konieczności użycia komputera. Specjalne funkcje oprogramowania pozwalają na wyprowadzenie na ekran sterownika informacji w postaci komunikatów tekstowych bądź parametrów funkcji, których wartości mogą zostać zmienione za pomocą wbudowanej klawiatury.

Rys. 3. Logic 8ER-A  – moduł rozszerzeń  z ośmioma punktami wejść/wyjść

Rys. 3. Logic 8ER-A – moduł rozszerzeń z ośmioma punktami wejść/wyjść

Moduły rozszerzeń i akcesoria

Elastyczność systemu Logic zapewniają moduły rozszerzeń, które szybko i prosto mogą zostać podłączone do jednostki głównej. Taki system pozwala na wybór dokładnie takiego rozwiązania, jakie jest potrzebne, co daje wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonych kosztów inwestycji. Jeżeli okaże się, że w module bazowym znajduje się za mało wejść bądź wyjść cyfrowych, wówczas można powiększyć sterownik podłączając moduł rozszerzeń z ośmioma punktami (cztery wejścia i cztery wyjścia), np. Logic 8ER-A (rys. 3). Maksymalnie można podłączyć trzy jednostki rozszerzające tego typu, co w sumie pozwala uzyskać 44 punkty (24 wejścia i 20 wyjść cyfrowych).
Przy projektowaniu nowoczesnych systemów automatyki bardzo ważnym zagadnieniem jest możliwość komunikacji z nadrzędnymi systemami nadzorującymi dany proces, dlatego Logic oferuje możliwość podłączenia modułu komunikacyjnego Modbus, który obsługuje protokół Modbus w trybie RTU slaver poprzez port szeregowy RS-485.
W wyposażeniu dodatkowym znajdują się także:
• karta pamięci, która służy do zapisywania i przenoszenia programu z jednego modułu bazowego do drugiego,
• kabel do podłączenia do komputera PC,
• zasilacz 100-240 V AC / 24 V DC dla modułów zasilanych napięciem 24 V DC.

Rys. 4. Widok  fragmentu programu  w języku drabinkowym

Rys. 4. Widok fragmentu programu w języku drabinkowym

Rys. 5. Widok fragmentu programu w języku bloków funkcyjnych

Rys. 5. Widok fragmentu programu w języku bloków funkcyjnych

Programowanie

Oprócz wspomnianej możliwości zaprogramowania sterownika Logic za pomocą wbudowanej klawiatury, można też posłużyć się darmowym oprogramowaniem ETI Logic Client na komputer PC. Do wyboru są dwa języki programowania: drabinkowy (rys. 4) – maksymalnie 300 szczebli – lub język bloków funkcyjnych (rys. 5) – maksymalnie 260 bloków. Programowanie jest łatwe i stworzone tak, aby użytkownik mógł postępować intuicyjnie. Nawet osoby bez doświadczenia programistycznego mogą po krótkim zapoznaniu się przystąpić do tworzenia własnych aplikacji. Bardzo dużym ułatwieniem jest możliwość przeprowadzenia symulacji działania napisanego programu, wymuszania stanu wejść, podglądu stanu wyjść itd. Na rys. 6 przedstawiony jest widok narzędzi do symulacji. Po podłączeniu sterownika do komputera, program można zapisać do pamięci sterownika. Istnieje także możliwość załadowania programu ze sterownika do pamięci komputera. Jeżeli wymagane jest ograniczenie możliwości edycji dla niepowołanych osób, można ustawić hasło zabezpieczające.
Wśród funkcji podstawowych oprócz przekaźników czasowych i liczników znajdują się m.in.:
• zegar czasu rzeczywistego RTC,
• funkcje arytmetyczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie),
• komparator analogowy,
• generator rampy,
• regulator PID,
• funkcja do wyprowadzania przebiegów prostokątnych PWM itd.
Warto taż wspomnieć o jeszcze jednej przydatnej właściwości sterowników Logic – pamięć stanu cewek dodatkowych oraz wartości bieżących timerów i liczników jest podtrzymywana w przypadku zaniku zasilania. Jest to wykorzystywane m.in. w takich aplikacjach jak samoczynne załączenie rezerwy (SZR).

Rys. 6. Przykładowe okno narzędzi symulatora ETI Logic Client

Rys. 6. Przykładowe okno narzędzi symulatora ETI Logic Client

Zastosowanie

Przekaźniki programowalne, bądź małe sterowniki PLC mają zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu, w rolnictwie, w budownictwie mieszkaniowym, do sterowania oświetleniem, wentylacją, drzwiami i wieloma innymi układami, w których konieczne jest zastosowanie jednostki sterującej. Przekaźniki Logic sprawdzą się w automatyce budynków, w przypadku takich zastosowań jak sterowanie roletami okiennymi, sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, systemy alarmowe i przeciwpożarowe itd. Na stronie internetowej www.etipolam.com.pl dostępne są przykładowe programy prezentujące fragment możliwości tej rodziny sterowników. Firma ETI Polam posiada w ofercie również gotowe rozwiązania do układów samoczynnego załączenia rezerwy (SZR) z wykorzystaniem przekaźników Logic jako jednostki sterującej.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy ETI Polam

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas