Facebook

Systemy sterowania firmy LSIS w ofercie Aniro

OkladkaES_03_2015Oferta Aniro – polskiego dystrybutora koncernu LSIS – obejmuje pełną gamę rozwiązań koreańskiego producenta w zakresie sterowania: sterowniki PLC, panele operatorskie, rozwiązania SCADA oraz przyjazne i funkcjonalne środowisko programistyczne. Artykuł prezentuje poszczególne grupy urządzeń i aplikacji oraz ostatnio wprowadzone nowości.

Sterowniki PLC koreańskiego koncernu LSIS cieszą się na polskim rynku dużą popularnością. Zawdzięczają to m.in. dużej wydajności oraz swoim możliwościom aplikacyjnym.

Sterownik XEC-DN32UP z serii XGB

Sterownik XEC-DN32UP z serii XGB

Cztery podserie sterowników XBC / XEC pozwalają dobrać rozwiązanie odpowiednie do wymagań

Cztery podserie sterowników XBC / XEC pozwalają dobrać rozwiązanie odpowiednie do wymagań

Sterowniki kompaktowe XGB

Sterowniki serii kompaktowej XGB są dostępne w trzech typach: XBM, XEC oraz XBC. Pierwsza seria – XBM – charakteryzuje się bardzo małą wielkością modułu głównego – szerokość to tylko 30 mm. Jednostka centralna jest oferowana w dwóch wielkościach 16 (osiem wejść i osiem wyjść) i 32 (16 wejść i 16 wyjść), przy czym wyjścia są przekaźnikowe lub tranzystorowe.
Seria sterowników XBC oraz XEC dzieli się natomiast na cztery podserie:
• ekonomiczna (E),
• standardowa (S),
• high performance (H),
• ultra (U).
Sterowniki kompaktowe XGB można rozszerzać o moduły opcjonalne – montowane od frontu (dla XBC-E, XBC-S XEC-E, XEC-S) – oraz o moduły boczne. Dla serii XBM, XBC-S, XEC-S jest to siedem modułów, natomiast dla serii XBC-H, XBC-U, XEC-H, XEC-U jest to 10 modułów. Urządzenia posiadają wiele standardowo wbudowanych funkcji, takich jak: regulatory PID z autotuningiem, szybkie liczniki HSC do 100 kHz, wyjścia częstotliwościowe, pozycjonowanie. Chcąc wykorzystać funkcję pozycjonowania, należy przy doborze sterownika wybrać wersję z wyjściami tranzystorowymi.
Sterowniki w standardzie mają dwa wbudowane porty komunikacyjne (RS232 i RS485). Obsługują protokoły Modbus, LS Bus lub inne dowolnie definiowane przez użytkownika. Dodatkowo urządzenie można rozbudować o komunikację Ethernet Modbus TCP/IP, Ethernet IP, Profibus-DP oraz CAN.

Nowością w sterownikach XGB jest możliwość obsługi coraz bardziej popularnego standardu komunikacji EtherCAT

Nowością w sterownikach XGB jest możliwość obsługi coraz bardziej popularnego standardu komunikacji EtherCAT

Nowe modele
Na początku 2015 roku oferta LSIS została rozszerzona o nowe modele – serię XBC-U (ULTRA). Są to najmocniejsze jednostki obliczeniowe wśród sterowników kompaktowych firmy. Urządzenia oferują w standardzie dwa porty Ethernet oraz obsługę karty SD (Data Logging, WebSerwer). Zostały podzielone na trzy wersje: standardową, analogową i z modułem pozycjonowania. W wersji standardowej do dyspozycji jest 16 wejść cyfrowych i 16 wyjść cyfrowych. W wersji analogowej dodatkowo wbudowane są cztery wejścia analogowe (prądowo/napięciowe – 14-bitowe) oraz cztery wyjścia analogowe. Każdą z tych wersji można rozbudować o 10 rozszerzeń. Nowością w sterownikach jest możliwość obsługi coraz bardziej popularnego standardu komunikacji EtherCAT. Standard ten przyjął się w aplikacjach wykorzystujących serwonapędy, ze względu na bardzo dużą prędkość przesyłu danych. Obsługa kart SD pozwala na zapis danych ze sterownika na kartę w postaci plików CSV. Kolejną nową funkcją urządzeń jest WebSerwer. Wykorzystując przeglądarkę internetową można sprawdzić m.in. stan sterownika PLC, podejrzeć rejestry, ściągnąć dane zapisane w plikach CSV.

Sterownik LSIS serii modułowej XGT

Sterownik LSIS serii modułowej XGT

Sterowniki serii modułowej XGT

Do średnich i dużych systemów sterowania wykorzystywane są sterowniki serii modułowej XGT. Dzięki swojej funkcjonalności dają one możliwość rozbudowy do 32 tys. wejść/wyjść. Pod koniec roku 2014 na rynek wszedł nowy moduł obsługi sieci BACnet. Sieć ta jest bardzo popularna w aplikacjach automatyki budynkowej. Sterowniki LSIS zawdzięczają wzrost popularności także przyjaznemu i darmowemu oprogramowaniu XG5000. Oprogramowanie to można ściągnąć ze strony dystrybutora www.aniro.pl. XG5000 umożliwia edycję programu w prostych językach: drabinkowym LD, SFC, ST oraz jako listę instrukcji IL. Aplikacja udostępnia również funkcje edycji online, monitora, debuggera, a także symulacji bez podłączenia PLC.

Od początku roku LSIS wprowadza serię paneli iXP o wielkościach 10-15”

Od początku roku LSIS wprowadza serię paneli iXP o wielkościach 10-15”

Panele operatorskie

Zmiany w ofercie LSIS nastąpiły także w przypadku paneli operatorskich. Do tej pory dostępne były panele XP o wielkościach 5-15”. Umożliwiają one pracę z paletą 65 536 kolorów. Możliwe jest stosowanie bitmap tworzących atrakcyjne tło oraz korzystanie z bogatych bibliotek gotowych obiektów graficznych. Panele mają wbudowane m.in. interfejsy Ethernet, USB, RS232, RS485 oraz gniazdo kart CF.
Od początku roku wprowadzona została seria iXP. Panele dostępne są w wielkościach 10-15”. Paleta obsługiwanych kolorów została powiększona do
16 777 216. Dodany został czujnik zbliżeniowy na froncie panelu, który z odległości 1 metra może załączyć np. podświetlenie. Zwiększono również ilość dostępnych interfejsów. W standardzie oferowany jest port Ethernet, RS232, RS485, porty USB oraz wyjście audio. Daje to możliwość podłączenia głośników i odtworzenia dźwięków (np. alarmów, komunikatów, ostrzeżeń). Panel iXP będzie można rozszerzyć o wejścia i wyjścia wideo. Wewnątrz panelu zastosowano nowy, szybszy procesor, pamięć powiększono do 128 MB. Na froncie panelu znajdują się dwa porty USB, do podłączenia zewnętrznych urządzeń lub do programowania. Przechowywanie danych (logów i alarmów) wcześniej możliwe było tylko na karcie CF i pamięci USB. Obecnie dodano obsługę kart SD. Do programowania paneli XP oraz iXP oferowane jest darmowe oprogramowanie XP Builder.

Oprogramowanie SCADA

InfoU to oprogramowanie SCADA do wizualizacji, zbierania i monitorowania danych. Jest to elastyczne narzędzie, otwarte na standardy ogólnie przyjęte w systemach sterowania. Rozwiązanie zapewnia stabilną i wydajną komunikację w połączeniach OLE DB, OPC Serwer-Klient oraz wielu zaimplementowanych połączeniach sieciowych. Pozwala w łatwy sposób skonfigurować różne protokoły sieciowe w połączeniu ze zdalnymi lub lokalnymi bazami danych. Funkcja monitorowania dostarcza dane w czasie rzeczywistym poprzez ekran lub wykres skonfigurowany przez operatora. Monitorowanie realizowane jest w czasie rzeczywistym, na dużym obszarze, z wbudowanym systemem transmisji danych, monitoringu i centralnej funkcji. InfoU funkcjonuje w środowisku systemów: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8.
Intuicyjne środowisko programowania Engineering powoduje, że opracowanie i wdrożenie graficznego interfejsu użytkownika zajmuje mniej czasu. Wszystkie projekty mogą być zarządzane za pomocą jednego narzędzia, a zastosowanie pełnej integracji i wielowątkowości systemu Windows znacznie przyspiesza i ułatwia tworzenie kodu wynikowego. Narzędzie Engineering posiada przejrzysty interfejs tworzenia i zarządzania projektem z klasyfikacją według funkcji w postaci rozwijalnego „drzewka” i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania.
Ważnym elementem aplikacji jest system zarządzania tagami. Można je importować i eksportować do plików csv oraz przeprowadzać import bezpośrednio ze środowiska programistycznego sterowników PLC. Deklarowanie zmiennych bezpośrednio w programie przeprowadza się równie łatwo i szybko. System podpowiada w przejrzysty sposób, jaki typ zmiennej będzie obsługiwany. Przejrzysty jest także sposób edycji i opisywania tagów, co przy dużej ich ilości jest bardzo pomocne w wyszukiwaniu. Wymiana danych może się odbywać w czasie rzeczywistym przez systemy MES, ERP do i z baz MS SQL czy Oracle.

mgr inż. Łukasz Runiewicz
Autor jest menadżerem produktu PLC
w firmie Aniro

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas