Facebook

Aparaty modułowe firmy Kanlux

OkladkaES_12_2013Firma Kanlux oferuje szeroką gamę aparatury modułowej, dostosowanej do wymagań instalacji mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. Wszystkie produkty zostały wykonane tak, by zapewnić łatwy montaż, a jednocześnie skuteczną ochronę oraz bezpieczeństwo użytkowników. Funkcje prezentowanych urządzeń to m.in. kontrola zużycia energii elektrycznej, sterowanie oświetleniem, pracą urządzeń i maszyn, zadania łączeniowe, ochrona przeciwprzepięciowa.

Elektroniczny cyfrowy wskaźnik zużycia energii elektrycznej EDM 1P LCD R (rys. 1) pozwala dowiedzieć się, ile energii zużywa np. warsztat prowadzony w garażu, najemca lokalu w budynku biurowym czy lokator wynajmujący pokój w mieszkaniu. W obwodach doprowadzających energię można zainstalować jeden lub kilka liczników, w zależności od tego, jak szczegółowe mają być dane o poborze energii. Pozwala to na wydzielenie z zestawienia zbiorczego, przesyłanego przez zakład energetyczny, kwoty obciążenia za energię elektryczną dla poszczególnych najemców. Urządzenie nie jest legalizowane, więc nie może stanowić podstawy do bezpośrednich rozliczeń z zakładem energetycznym, pomaga jednak w uzyskaniu szczegółowych informacji na temat zużycia energii.

Rys. 1. Elektroniczny cyfrowy wskaźnik zużycia energii elektrycznej EDM 1P LCD R

Rys. 1. Elektroniczny cyfrowy wskaźnik zużycia energii elektrycznej EDM 1P LCD R

Wskaźnik EDM1P LCD R jest przeznaczony do montażu na szynie DIN 35 mm. Licznik montowany jest w rozdzielni pionowo i zajmuje jedno pole. Wartość zużycia energii wyświetlana jest poziomo (cyfry prostopadle do dłuższego boku wyświetlacza). Dokładność wskazań wynosi do jednej dziesiątej kWh, a zakres pomiarowy do 999999,9 kWh. Znamionowy prąd pracy wskaźnika to 5 A, natomiast maksymalny 30 A. EDM 1P LCD R przeznaczony jest do pomiarów zużycia energii elektrycznej w instalacjach jednofazowych. Może być używany jako podlicznik głównego licznika budynku, piętra lub mieszkania.

Rys. 2. Elektroniczny programator czasowy JVT3-16D

Rys. 2. Elektroniczny programator czasowy JVT3-16D

Elektroniczny programator czasowy JVT3-16D

Urządzenia sterujące tego typu są powszechnie wykorzystywane do sterowania oświetleniem zewnętrznym (na przykład do iluminacji budynku), urządzeniami mechanicznymi działającymi w określonych godzinach, takimi jak choćby silnik pompy fontanny, czy do symulacji obecności domowników w czasie urlopu. Elektroniczny programator czasowy JVT3-16D (rys. 2) można zaprogramować dobowo lub tygodniowo. Jego małe napięcie znamionowe wynosi od 24 V do 264 V AC lub DC. Programator może sterować bezpośrednio urządzeniami o łącznej mocy do 3680 W (np. żarowe źródła światła), mającymi charakterystykę obciążenia rezystancyjnego. Minimalny czas nastawy to 1 minuta. Model jest przystosowany do montażu w rozdzielnicach NN na szynach DIN 35 mm. W położeniu spoczynkowym posiada parę styków 3; 4, która po zadziałaniu programatora otwiera się, zamykając jednocześnie drugą parę styków 4; 5. Programator może realizować wielokrotne załączanie lub wyłączanie odbiorników w cyklach dobowych lub tygodniowych.

Mechaniczny programator czasowy JVT2-161Y

Tego typu urządzenia stosuje się m.in. do sterowania oświetleniem zewnętrznym, np. do podświetlenia wejść do domów. Używane są również do sterowania wieloma innymi urządzeniami mechanicznymi, których zadaniem jest działanie w określonych godzinach, jak ma to np. miejsce w przypadku spryskiwaczy do trawników.

Rys. 3. Mechaniczny programator czasowy  JVT2-161Y

Rys. 3. Mechaniczny programator czasowy JVT2-161Y

Mechaniczny programator czasowy JVT2-161Y (rys. 3) jest programowany w cyklu dobowym i zasilany napięciem znamionowym od 24 V do 264 V AC lub DC. Może sterować bezpośrednio urządzeniami o łącznej mocy do 3680 W (np. żarowe źródła światła), mającymi charakterystykę obciążenia rezystancyjnego. Minimalny czas nastawy wynosi 15 minut. Programator przystosowano do montażu w rozdzielnicach NN na szynach DIN 35 mm. Wbudowana bateria zapewnia podtrzymanie czasowe przez okres około 70 godzin. Posiada jeden styk – otwarty w położeniu spoczynkowym.

Automat schodowy AS 1-7M

Automaty schodowe z wyłącznikami impulsowymi mogą służyć do sterowania oświetleniem w ciągach komunikacyjnych biurowców i hoteli. Automaty z czujnikami ruchu sprawdzają się przy uruchamianiu oświetlenia antywłamaniowego i sygnalizacji akustycznej wokół domów, a także do kontrolowania określonych czasowo procesów technologicznych w przemyśle.

Rys. 4. Automat schodowy AS 1-7M

Rys. 4. Automat schodowy AS 1-7M

Automat AS 1-7M (rys. 4) ma dwa tryby pracy – praca ciągła i praca z nastawą czasową. Pierwszy umożliwia włączenie na stałe zasilanego obwodu, drugi, powszechnie wykorzystywany na klatkach schodowych, umożliwia zasilanie dołączonego obwodu, takiego jak choćby oświetlenie na klatce schodowej, przez pewien określony czas. Zakres regulacji wynosi od 1 do 7 minut, przy czym nastawy można regulować z dokładnością do 30 sekund, przekręcając regulator na froncie automatu. Po podaniu impulsu załączającego automat schodowy podtrzymuje zasilanie dołączonego obwodu przez zadany czas.

Rys. 5. Styczniki firmy Kanlux:  a – jednofazowy JVC2-20/2 (20 A / 8 kW), b – trzyfazowy JVC2-20/4 (20 A / 8 kW), c – trzyfazowy JVC2-63/4 (63 A / 25 kW)

Rys. 5. Styczniki firmy Kanlux:
a – jednofazowy JVC2-20/2 (20 A / 8 kW),
b – trzyfazowy JVC2-20/4 (20 A / 8 kW),
c – trzyfazowy JVC2-63/4 (63 A / 25 kW)

Styczniki do załączania układów silnoprądowych

Styczniki Kanlux cechuje wysoka trwałość mechaniczna, pewność działania oraz duża częstość łączeń przy stosunkowo niewielkich wymiarach i masie. Aparaty te są wykorzystywane do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach. Mogą załączać urządzenia elektryczne o dużych prądach rozruchowych, takie jak: silniki elektryczne, klimatyzatory, spawarki czy transformatory. Firma zwraca uwagę na trzy modele (rys. 5) – dwa 3-fazowe i jeden 1-fazowy:
• JVC2-20/2 o maksymalnym prądzie obciążenia rezystancyjnego 20 A (8 kW – jednofazowy),
• JVC2-20/4 o maksymalnym prądzie obciążenia rezystancyjnego 20 A (8 kW),
• JVC2-63/4 o maksymalnym prądzie obciążenia rezystancyjnego 63 A (25 kW).
Najważniejsze cechy produktów to:
• cewki zasilane napięciem 220-240 V,
• napięcie torów prądowych 400 V,
• mechaniczna wytrzymałość łączeniowa 100 tys. cykli,
• elektryczna wytrzymałość łączeniowa
30 tys. cykli,
• montaż na szynie DIN 35 mm.

Warystorowe ograniczniki przepięć

Warystorowe ograniczniki przepięć to wypróbowane rozwiązanie znajdujące zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemyśle. W ofercie Kanlux znajdują się ochronniki przepięciowe typu 2 (klasy C) oraz zestawy typu 1+2 (klasy B+C), które spełniają wymagania norm i dyrektyw europejskich. Obecne przepisy zobowiązują instalatorów do stosowania w instalacjach elektrycznych urządzeń chroniących przed szkodliwymi skutkami wyładowań atmosferycznych oraz przepięć powstających wewnątrz instalacji. Warystorowe ograniczniki przepięć Kanlux w pełni realizują te wymagania.
Konstrukcja ograniczników obejmuje m.in.:
• wymienne moduły ochronne,
• optyczny wskaźnik stanu,
• zdalną sygnalizację zadziałania,
• warystorowe urządzenie odłączające.

Rys. 6.  Ograniczniki przepięć  Kanlux typ 2 (klasa C): a – EL20C/1P, b – EL20C/4P

Rys. 6. Ograniczniki przepięć Kanlux typ 2 (klasa C):
a – EL20C/1P,
b – EL20C/4P

Ograniczniki przepięć typ 2 (wg PN-EN 61643-11) klasa C (wg E DIN YDE 0675 6-11)
Ograniczniki przepięć typu 2 (klasy C) to urządzenia zaprojektowane do ochrony aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami w instalacjach NN, powstającymi w wyniku pośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieciach elektroenergetycznych. Stosowane są głównie w budynkach mieszkalnych i instalowane w rozdzielniach piętrowych.

Rys. 7.  Dwustopniowe  ograniczniki przepięć  typ 1+2 (klasa B+C): a – EL30B+C/1P b – EL30B+C/4P

Rys. 7. Dwustopniowe ograniczniki przepięć typ 1+2 (klasa B+C):
a – EL30B+C/1P
b – EL30B+C/4P

Dwustopniowe ograniczniki przepięć typ 1+2 (wg PN-EN 61643-11) klasa B+C (wg EDINVDE 06756-11)
Dwustopniowe ograniczniki przepięć typu 1+2 (klasy B+C) to urządzenia zaprojektowane do ochrony aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami w instalacjach NN, powstającymi w wyniku bezpośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieciach elektroenergetycznych. Stosowane są głównie w budynkach mieszkalnych i niewielkich obiektach przemysłowych. Instalowane w złączach kablowych lub w rozdzielnicach głównych. Ograniczają czas trwania i częstotliwość prądu następczego.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Kanlux

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas