Facebook

Smart Grid Ready UPS – zasilacz Master HE z oferty CES

OkladkaES_12_2014Zasilacz UPS „Smart Grid Ready” oferuje możliwość akumulacji energii i jednocześnie zapewnia wysoką wydajność. Urządzenie potrafi wybrać najbardziej efektywne operacje, bazując na wskazaniach sieci, a także współpracuje z systemem zarządzania energią poprzez komunikację sieciową. Jednym z rozwiązań spełniających te wymagania jest UPS Master HE marki Riello z oferty Centrum Elektroniki Stosowanej CES.

Osiągnięcie większej efektywności jest jednym z kluczowych kierunków rozwoju sieci energetycznej. Szczególnie ważne dla równoważenia podaży i popytu oraz dla wykorzystywania energii w sposób najbardziej efektywny są systemy zarządzania energią: inteligentne sieci – Smart Grid. Inteligenta Sieć (Smart Grid) jest siecią energetyczną, która potrafi skutecznie integrować i zarządzać zachowaniami i działaniami wszystkich podłączonych odbiorników. Celem jej działania jest zapewnienie efektywnego ekonomicznie funkcjonowania systemu elektrycznego, o wysokim poziomie bezpieczeństwa, ciągłości i wysokiej jakość dostaw.

Master HE przystosowany do współpracy z siecią Smart Grid, w zakresie mocy 100-800 kVA

Master HE przystosowany do współpracy z siecią Smart Grid, w zakresie mocy 100-800 kVA

Smart Grid a zasilacze UPS

Smart Grid wprowadza nie tylko nowe koncepcje do sieci elektroenergetycznych, ale także nowe możliwości w odniesieniu do instalacji z zasilaczami UPS: baterie zasilaczy stanowią znaczące inwestycje, ale są one tylko częściowo wykorzystane. W związku z tym bardzo ważne staje się wykorzystanie w bateriach zjawiska akumulacji energii. Smart Grid oznacza również integrację różnych źródeł energii, dwukierunkowy przepływ, sieć wymiany informacji i zarządzanie scentralizowane. W tym nowym scenariuszu instalacje z zastosowaniem zasilaczy UPS przyjmują nowe role, stając się wirtualnymi elektrowniami, centrami akumulacji energii, generatorami mocy, a przede wszystkim mogą być połączone z odnawialnymi źródłami energii.

Smart Grid Ready UPS – Master HE marki Riello

Zasilacz UPS, aby być „Smart Grid Ready”, powinien mieć wdrożone rozwiązania akumulacji energii i jednocześnie zapewniać wysoki poziom wydajności. Urządzenie tego typu powinno potrafić wybrać najbardziej efektywne operacje na bazie bieżących wskazań sieci, a także współpracować z systemem zarządzania energią poprzez komunikację sieciową. Rozwiązaniem spełniającym te wymagania jest UPS Master HE marki Riello z oferty Centrum Elektroniki Stosowanej. Jest to najnowszy model UPS tego producenta, wprowadzony na rynek w 2014 r., oferowany w zakresie mocy od 100 do 800 kVA. Jako Smart Grid Ready może on zostać użyty w rozwiązaniach magazynowania energii, jednocześnie zapewniając wysoki poziom efektywności. Jest to możliwe, ponieważ Master HE bazując na wskazaniach sieci wybiera najbardziej wydajny tryb pracy. UPS w ramach aplikacji Smart Grid jest dedykowany do interfejsów z systemami zarządzania energią.
Zastosowanie technologii podwójnej konwersji true on-line z wykorzystaniem IGTB i DSP (Digital Signal Processor) zapewnia maksymalny poziom ochrony oraz wysokiej jakości energię dla każdego typu aplikacji. Urządzenie Master HE w porównaniu do pozostałych UPS-ów na rynku, wyróżnia wysoka sprawność oraz wysoka moc czynna. W tym modelu kW = kVA (pf 1). Oprócz tego moc znamionowa jest niezależna od temperatury pracy urządzenia (przy zakresie temperatur 10-40oC). Zasilacz ma także zerowy wpływ na źródło zasilania. Przedni panel graficzny – wyświetlający aktualne statusy, pomiary, alarmy, obrazujący w postaci fali napięcie i prąd, z możliwością odczytu kWh – daje możliwość nie tylko śledzenia pracy UPS-a, ale również pomiarów i kalkulacji PUE (Power Usage Effectiveness – efektywne wykorzystanie energii) dla Data Center.
Master HE został wyposażony w takie funkcje, jak:
• Power walk in – dla zapewnienia progresywnego rozruchu prostownika,
• Start-up delay – aby ponownie uruchomić UPS po przywróceniu zasilania sieciowego,
• system ochrony baterii.
Pozostałe cechy urządzenia:
• sprawność w trybie online > 95%,
• zniekształcenie prądu wejściowego THDI ≤ 3%,
• współczynnik mocy wejściowej – 0,99,
• izolacja galwaniczna,
• szeroki zakres częstotliwości wejściowej,
• możliwość rozszerzenia czasu podtrzymania,
• bardzo głęboka tolerancja napięcia wejściowego.

Schemat sieci Smart Grid z uwzględnieniem zasilacza UPS

Schemat sieci Smart Grid z uwzględnieniem zasilacza UPS

Zastosowanie
UPS Master HE zapewnia maksymalne zabezpieczenie oraz wysoką jakość energii. Szczególnie polecany jest do aplikacji Data Center, telekomunikacji, aplikacji przemysłowych oraz zabezpieczających i obiektów o znaczeniu strategicznym.

Opracowano na podstawie
materiałów firm CES oraz Riello UPS

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas