Facebook

Lumiqs – inteligentna oprawa przemysłowa LED firmy Züblin Elektro

okladkaES_2014_10Inteligentna oprawa Lumiqs firmy Züblin Elektro oferuje nowe funkcje w zakresie oświetlenia i sterowania oświetleniem LED w magazynach i halach przemysłowych. Oparta na detekcji ruchu możliwość automatycznego tworzenia dynamicznych grup oświetleniowych oraz ściemnianie zapewniają oszczędność zużycia energii nawet o 85% w stosunku do tradycyjnego oświetlenia.

Koszt oświetlenia często stanowi nawet do 40% całkowitych kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej przez obiekty przemysłowe. Inteligentne systemy oświetleniowe oferują możliwość znacznego obniżenia zużycia energii na te cele, nawet o 90% w porównaniu do mniej wydajnych technologii, takich jak żarówki, świetlówki czy inne lampy starego typu. Można to osiągnąć poprzez wykorzystanie źródeł światła LED oraz zastosowanie technologii inteligentnych – detektorów ruchu – w celu zapewnienia oświetlenia tylko wtedy, gdy jest to wymagane. LED, oprócz wysokiej efektywności energetycznej posiada unikalne możliwości, dzięki wysokiej odporności na częste załączanie i wyłączanie czy możliwości ściemniania. Długie cykle konserwacji zapewniają przewagę tej technologii w zastosowaniach przemysłowych. Jednak potencjał oszczędności energii nie kończy się na samych rozwiązaniach technicznych. W szczególności w zastosowaniach przemysłowych ważna jest także optymalizacja kryteriów oświetlenia.

Rys. 1.  Inteligentna oprawa Lumiqs  firmy Züblin Elektro oferuje nowe funkcje w zakresie oświetlenia  i sterowania oświetleniem LED

Rys. 1. Inteligentna oprawa Lumiqs firmy Züblin Elektro oferuje nowe funkcje w zakresie oświetlenia i sterowania oświetleniem LED

Rys. 2. Schemat konfigurowania opraw poprzez chodzenie po oświetlanym pomieszczeniu

Rys. 2. Schemat konfigurowania opraw poprzez chodzenie po oświetlanym pomieszczeniu

Oprawa Lumiqs – właściwości

Firma Züblin Elektro – szwajcarski producent czujników ruchu i obecności – opracowała nową inteligentną oprawę Lumiqs, która dzięki połączeniu wszystkich zalet nowych technologii oferuje inteligentne oświetlenie zapewniające maksymalną oszczędność energii elektrycznej. Najistotniejsze właściwości nowego modelu to:
• budowa – z czterech osobnych modułów LED, dzięki którym uzyskuje się regulację dystrybucji światła w różnych kierunkach indywidualnie,
• maksymalna siła świecenia 27 800 lm z 300 W (dostępne są także wersje 130 W oraz 230 W),
• wbudowany czujnik obecności do 12 m wysokości, załączający światło tylko wtedy, gdy jest to konieczne i wydłużający tym samym żywotność źródeł światła,
• możliwość ściemniania światła 15% / 30% gdy sąsiednia oprawa wykryje ruch,
• automatyczna koordynacja pracy z bliskimi i dalszymi oprawami,
• możliwość konfiguracji podążania światła za przemieszczającym się człowiekiem/pojazdem.
Oprawa Lumiqs zapewnia światło tylko wtedy, gdy jest potrzebne, w ściśle określonym miejscu i o odpowiedniej intensywności. Wszystkie oprawy Lumiqs są wyposażone w detektor obecności do monitorowania ruchu osób, wózków widłowych, samochodów ciężarowych itp. Każda oprawa wykrywa ruch i automatycznie włącza światło. Poprzez system komunikacji pomiędzy inteligentnymi oprawami, sąsiadujące jednostki będą jednocześnie świecić (przyciemnione, jeśli jest to wymagane), nawet jeśli same nie wykryją ruchu. Dzięki zastosowaniu tej koncepcji oświetlenia największe oszczędności energii mogą zostać osiągnięte w zastosowaniach przemysłowych i logistycznych. Opraw Lumiqs można użyć jako zamiennik 1:1 dla oświetlenia T5, T8 lub lamp high bay starego typu, dzięki czemu wymiana jest bardzo prosta. Cztery moduły LED mogą być indywidualnie dostosowane do obszarów, które mają oświetlać: długi korytarz, w alejce lub jeden duży obszar. Dodatkowo, oprawa High Bay Lumiqs obejmuje działaniem bardzo duży obszar, co pozwala na zastosowanie w wielu miejscach, jak: magazyny, chłodnie, linia produkcyjna. Lampa może być zamontowana na wysokości od 6 do 12 metrów.

Konfiguracja

Zaraz po zainstalowaniu, wszystkie oprawy Lumiqs konfiguruje się w bardzo prosty sposób. Pierwszą czynnością jest wprowadzenie opraw w tryb „uczenia się” przy użyciu zdalnego pilota. Kolejnym etapem jest przejście operatora we wszystkich pomieszczeniach, gdzie zamontowane są oprawy (korytarze, alejki itp.), w dwóch kierunkach (test poprzez chodzenie pod oprawami – rys. 2). W trakcie testu każda oprawa uczy się swojej pozycji w sieci zamontowanych lamp oraz komunikuje się ze swoimi sąsiadami automatycznie – bez konieczności instalacji dodatkowych urządzeń. Po zakończeniu testu poprzez chodzenie w obszarze, gdzie zamontowane są lampy, reguły zostają zapamiętane przez oprawy (np. 100% światła na oprawie, która wykryła ruch, 30%światła na lampie sąsiadującej z oprawą która wykryła ruch, 15% światła na kolejnej). Pozostałe ustawienia i reguły mogą być łatwo dodawane lub zmieniane.

Rys. 3. Oświetlenie tradycyjne – 100-procentowa ciągła iluminacja zużywa bardzo dużo energii

Rys. 3. Oświetlenie tradycyjne – 100-procentowa ciągła iluminacja zużywa bardzo dużo energii

Rys. 4. Oprawy Lumiqs – oprawa wykrywająca ruch i oprawy sąsiadujące świecą z pełną mocą

Rys. 4. Oprawy Lumiqs – oprawa wykrywająca ruch i oprawy sąsiadujące świecą z pełną mocą

Rys. 5. Oprawy Lumiqs – oprawa wykrywająca ruch świeci z pełną mocą, sąsiednie na poziomie 30%, kolejne – 15%

Rys. 5. Oprawy Lumiqs – oprawa wykrywająca ruch świeci z pełną mocą, sąsiednie na poziomie 30%, kolejne – 15%

Przykład zastosowania w magazynie

Tradycyjne rozwiązania oświetleniowe często niepotrzebnie zużywają bardzo wiele energii. Na rysunku 3 zaprezentowano przykładowe tradycyjne oświetlenie hali magazynowej. 100-procentowa iluminacja magazynu zapewnia ciągłe światło, ale zużywa bardzo duże ilości energii elektrycznej.
Łączenie oświetlenia w grupy pozwala na redukcję całkowitego zużycia energii, ale posiada jednak wady – nie doświetla wszystkich pomieszczeń jednakowo i bez odpowiedniego sterowania nie zapewnia bezpieczeństwa poprzez uzyskanie odpowiedniego poziomu światła w różnych strefach pracy.

System opraw Lumiqs
Koncepcja opraw Lumiqs oferuje dynamiczne grupowanie oświetlenia, a dodatkowo regulację natężenia światła na każdej oprawie. Przykłady takich układów prezentują rysunki 4 i 5.
Na rys. 4 oprawa wykrywająca ruch świeci z pełna mocą i uruchamia bezpośrednio sąsiadujące oprawy, które także dostarczają 100% światła. Taka konfiguracja zapewnia oszczędność energii nawet o ponad 78%. Na rys. 5 bezpośrednio pod oprawą, która wykrywa ruch, światło osiąga poziom 100%, oprawy sąsiadujące bezpośrednio świecą z mocą 30%, a kolejne sąsiadujące z mocą 15% (funkcja ściemniania). To rozwiązanie zapewnia oszczędności energii o ponad 85%.
Dzięki funkcji uczenia się oraz dynamicznego dzielenia grup oświetleniowych uzyskuje się optymalne oświetlenie niezależnie od miejsca pracy, w którym odbywa się ruch. W miejscach, gdzie nie są prowadzone żadne czynności, światło wyłącza się automatycznie lub jest ograniczone do wartości np. 15% mocy maksymalnej.
Oprawy High Bay Lumiqs firmy Züblin Elektro będą dostępne w sprzedaży od grudnia 2015.

Łukasz Strzelczyk
Autor jest dyrektorem ds. sprzedaży
i rozwoju w firmie Züblin

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas