Facebook

Nowa generacja odbiorników sterujących systemu xComfort

OkladkaES_09_2014W ofercie bezprzewodowego systemu inteligentnego domu xComfort firmy Eaton pojawił się nowy odbiornik sterujący CSAU-01/01-10. Urządzenie jest dostępne w trzech wersjach. Równolegle producent wprowadza na rynek kompatybilny router.

Nowy odbiornik sterujący CSAU-01/01-10 (rys. 1) firmy Eaton jest oferowany w trzech wariantach:
• podstawowym, model CSAU-01/01-10,
• z wejściem binarnym 230 V CSAU-01/01-10I,
• z wejściem binarnym i pomiarem energii CSAU-01/01-10IE

Rys. 1. Odbiornik CSAU-01/01-10IE

Rys. 1. Odbiornik CSAU-01/01-10IE

Rys. 2. Wymiary odbiornika

Rys. 2. Wymiary odbiornika

Właściwości

Odbiorniki sterujące CSAU-01/01-10 różnią się od poprzedniej wersji rozmiarem – są płytsze o 1/3 (rys. 2), co pozwala na montaż w tradycyjnych puszkach elektrycznych za przełącznikiem. Wykorzystanie opatentowanej technologii przełączania Eaton, na którą składa się element mechaniczny wraz z półprzewodnikiem, znacząco wydłuża czas życia urządzenia, eliminując straty związane z przełączaniem. Rozwiązanie to przynosi także dodatkowe korzyści, takie jak:
• możliwość sterowania obwodami, w których płynie prąd do 10 A,
• możliwość sterowania obwodami RLC (o charakterze indukcyjnym, pojemnościowym, rezystancyjnym lub mieszanym),
• pobór mocy zmniejszony do 230 mW,
• zwiększony zakres temperatury pracy: od -5 do 55oC.

Rys. 3. Schemat połączeń

Rys. 3. Schemat połączeń

Programowanie
W parze z usprawnieniami mechanicznymi firma wprowadziła innowacje związane z programowaniem. Wejście binarne 230 V pozwala na współpracę z dostępnymi na rynku tradycyjnymi przełącznikami w celu załączania oświetlenia (rys. 3). Umożliwia także bezprzewodowe sterowanie innymi, dowolnymi urządzeniami systemu xComfort, bądź też może przyjmować sygnały 230 V z innych, dowolnych urządzeń, np. czujnika ruchu.

Rys. 4. Wyświetlanie zużycia energii na tablecie

Rys. 4. Wyświetlanie zużycia energii na tablecie

Pomiar zużycia energii
Odbiornik z wbudowanym pomiarem zużycia energii elektrycznej pozwala na archiwizowanie i wyświetlanie tych pomiarów na telefonie lub tablecie (rys. 4) z wykorzystaniem aplikacji Smart Home Controller na przestrzeni różnych wybranych okresów czasowych. Ponadto aplikacja przelicza pomiary zużycia energii na przybliżony koszt w dowolnie skonfigurowanej walucie.

Blokada
Wszystkie wersje odbiorników mają wbudowaną opcję blokady, która pozwala na stałe bądź czasowe zablokowanie sygnałów sterujących, np. z czujki ruchu, w celu załączenia oświetlenia na stałe.

Konfiguracja i diagnostyka
Urządzenia mogą być sterowanie z 32 różnych urządzeń systemu xComfort oraz mogą przekazywać do 32 różnych sygnałów działając jako router.
Wbudowana funkcja ESM (extended status messaging) pozwala na poszerzoną diagnostykę stanu urządzenia i uzyskanie informacji o:
• wyjściu urządzenia – załączony/wyłączony,
• stanie wejścia binarnego 230 V – załączony/wyłączony,
• podłączonym obciążeniu – moc, prąd, energia,
• detekcji uszkodzenia obwodu (np. przepalenie żarówki).
Odbiornik CSAU można programować zarówno w trybie Basic używając do tego śrubokręta, jak i w trybie Comfort – używając komputera, by móc wykorzystać pełnię jego funkcji.

Rys. 5. Router CROU-00/01

Rys. 5. Router CROU-00/01

Router sygnałów

Równolegle do odbiornika sterującego pojawiła się na rynku nowa wersja routera sygnałów xComfort (rys. 5). Występuje on w dwóch wersjach:
• CROU-00/01-S – wersja podstawowa,
• CROU-00/01-SL – wersja z układem logicznym.
Router, podobnie jak nowy odbiornik, przekazuje do 32 sygnałów z urządzeń xComfort. Stosuje się go tam, gdzie odbiorniki mają problem z zasięgiem. Wersja z układem logicznym pozwala na przekazanie dalej sygnału, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Przykładowo sygnał z czujnika ruchu uruchamia oświetlenie na 100% w ciągu dnia, natomiast w godzinach wieczornych i nocnych na 30%, aby nie oślepiać użytkowników, którzy chcą np. przejść z sypialni do toalety.
Więcej informacji na temat opisanych rozwiązań zamieszczono na stronie www.xComfort.pl.

Bartłomiej Jaworski
Autor jest pracownikiem
firmy Eaton

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas