Facebook

Nowe funkcje osprzętu Valena firmy Legrand

OkladkaES_07_2014Elementy serii osprzętu Valena firmy Legrand mogą stanowić podstawę nowoczesnej instalacji elektrycznej w każdym domu, mieszkaniu, biurze czy obiekcie użyteczności publicznej. Seria oprócz łączników i gniazd obejmuje szeroką gamę mechanizmów, jak ściemniacze, łączniki automatyczne, gniazda telewizyjne czy komputerowe.

Nowością w ofercie jest gniazdo 2 x USB spełniające funkcję ładowarki do przenośnych urządzeń mobilnych. Urządzenie jest podłączane przez zwijany przewód USB – miniUSB lub każdy inny przewód dostępny standardowo z urządzeniem mobilnym. Rozwiązanie to sprawdzi się w instalacjach w sypialni, przedpokoju czy gabinecie. Gniazdo USB może być zainstalowane obok lub zamiast zwykłego gniazda elektrycznego 230 V~ (rys. 1).

Rys. 1. Zastosowanie gniazda-ładowarki 2 x USB

Rys. 1. Zastosowanie gniazda-ładowarki 2 x USB

Rys. 2. Gniazdo RJ11/RJ45 oraz łącznik podświetlany

Rys. 2. Gniazdo RJ11/RJ45 oraz łącznik podświetlany

Valena – funkcje domowe

W instalacjach domowych osprzęt Valena oferuje również swobodny dostęp do Internetu i telefonu za pomocą gniazd teleinformatycznych RJ11/RJ45. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także czytelna identyfikacja łączników na korytarzu, dzięki widocznym podświetleniom klawiszy. Do pomieszczeń wilgotnych, jak łazienki, w serii Valena przewidziano podstawowe funkcje z zakresu sterowania oświetleniem oraz rozprowadzenia zasilania. Dodatkowo istnieje możliwość adaptacji wybranej pojedynczej funkcji, dzięki specjalnym adapterom z klapką IP44. Można w ten sposób zamontować np. dodatkowo tuner FM, gniazdo ładowania USB itp.

Rys. 3. Łącznik świecznikowy oraz gniazdo 2P+Z do zastosowania w łazience

Rys. 3. Łącznik świecznikowy oraz gniazdo 2P+Z do zastosowania w łazience

Rys. 4. Łącznik automatyczny oraz gniazda audio-wideo

Rys. 4. Łącznik automatyczny oraz gniazda audio-wideo

Budynki komercyjne

Osprzęt Valena sprawdzi się również w budynkach biurowych czy hotelowych. Podstawowe funkcje w tych obszarach to oczywiście zapewnienie dostępu do Internetu i telefonu za pomocą gniazd teleinformatycznych RJ11/RJ45. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu np. łączników automatycznych w pomieszczeniach takich jak korytarze, łazienki, kuchnie, można znacznie obniżyć zużycie energii. W aplikacjach biurowych czy konferencyjnych wygodny dostęp do projektora zapewniają gniazda HD15 lub HD15+Jack. Istnieje również możliwość bezpośredniego podłączenia komputera z wysokiej rozdzielczości ekranem Full HD 1920 x 1080 za pomocą gniazd HDMI (rys. 4)
W budynkach hotelowych podstawowe rozwiązanie to zastosowanie łączników hotelowych. Aparaty te przyczyniają się do oszczędzania energii przez użytkowników obiektów. Funkcje do sterowania oświetleniem to przede wszystkie łączniki pojedyncze i podwójne. Swobodny dostęp do sygnału telewizyjnego oraz Internetu zapewniają gniazda TV oraz teleinformatyczne.

Rys. 5. Łącznik hotelowy oraz gniazdo TV

Rys. 5. Łącznik hotelowy oraz gniazdo TV

Kolorystyka i opcje montażu

Mechanizmy w serii Valena można dobrać w trzech kolorach: białym, kremowy lub aluminiowym. Dostępnych jest 14 wzorów ramek poziomych lub pionowych. Mechanizmy można łączyć w zestawy od jedno do pięciokrotnych. Osprzęt oferuje modułową konstrukcję, szeroki zakres funkcji, elegancki design oraz wysoką jakość wykonania.

Tomasz Bożek
Autor jest
kierownikiem produktu
w firmie Legrand

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas