Facebook

Nowe funkcje osprzętu Valena firmy Legrand

Elementy serii osprzętu Valena firmy Legrand mogą stanowić podstawę nowoczesnej instalacji elektrycznej w każdym domu, mieszkaniu, biurze czy obiekcie użyteczności publicznej. Seria oprócz łączników i gniazd obejmuje szeroką gamę mechanizmów, jak ściemniacze, łączniki automatyczne, gniazda telewizyjne czy komputerowe.

Nowością w ofercie jest gniazdo 2 x USB spełniające funkcję ładowarki do przenośnych urządzeń mobilnych. Urządzenie jest podłączane przez zwijany przewód USB – miniUSB lub każdy inny przewód dostępny standardowo z urządzeniem mobilnym. Rozwiązanie to sprawdzi się w instalacjach w sypialni, przedpokoju czy gabinecie. Gniazdo USB może być zainstalowane obok lub zamiast zwykłego gniazda elektrycznego 230 V~ (rys. 1).

Rys. 1. Zastosowanie gniazda-ładowarki 2 x USB

Rys. 1. Zastosowanie gniazda-ładowarki 2 x USB

Rys. 2. Gniazdo RJ11/RJ45 oraz łącznik podświetlany

Rys. 2. Gniazdo RJ11/RJ45 oraz łącznik podświetlany

Valena – funkcje domowe

W instalacjach domowych osprzęt Valena oferuje również swobodny dostęp do Internetu i telefonu za pomocą gniazd teleinformatycznych RJ11/RJ45. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także czytelna identyfikacja łączników na korytarzu, dzięki widocznym podświetleniom klawiszy. Do pomieszczeń wilgotnych, jak łazienki, w serii Valena przewidziano podstawowe funkcje z zakresu sterowania oświetleniem oraz rozprowadzenia zasilania. Dodatkowo istnieje możliwość adaptacji wybranej pojedynczej funkcji, dzięki specjalnym adapterom z klapką IP44. Można w ten sposób zamontować np. dodatkowo tuner FM, gniazdo ładowania USB itp.

Rys. 3. Łącznik świecznikowy oraz gniazdo 2P+Z do zastosowania w łazience

Rys. 3. Łącznik świecznikowy oraz gniazdo 2P+Z do zastosowania w łazience

Rys. 4. Łącznik automatyczny oraz gniazda audio-wideo

Rys. 4. Łącznik automatyczny oraz gniazda audio-wideo

Budynki komercyjne

Osprzęt Valena sprawdzi się również w budynkach biurowych czy hotelowych. Podstawowe funkcje w tych obszarach to oczywiście zapewnienie dostępu do Internetu i telefonu za pomocą gniazd teleinformatycznych RJ11/RJ45. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu np. łączników automatycznych w pomieszczeniach takich jak korytarze, łazienki, kuchnie, można znacznie obniżyć zużycie energii. W aplikacjach biurowych czy konferencyjnych wygodny dostęp do projektora zapewniają gniazda HD15 lub HD15+Jack. Istnieje również możliwość bezpośredniego podłączenia komputera z wysokiej rozdzielczości ekranem Full HD 1920 x 1080 za pomocą gniazd HDMI (rys. 4).W budynkach hotelowych podstawowe rozwiązanie to zastosowanie łączników hotelowych. Aparaty te przyczyniają się do oszczędzania energii przez użytkowników obiektów. Funkcje do sterowania oświetleniem to przede wszystkie łączniki pojedyncze i podwójne. Swobodny dostęp do sygnału telewizyjnego oraz Internetu zapewniają gniazda TV oraz teleinformatyczne.

Rys. 5. Łącznik hotelowy oraz gniazdo TV

Rys. 5. Łącznik hotelowy oraz gniazdo TV

Kolorystyka i opcje montażu

Mechanizmy w serii Valena można dobrać w trzech kolorach: białym, kremowy lub aluminiowym. Dostępnych jest 14 wzorów ramek poziomych lub pionowych. Mechanizmy można łączyć w zestawy od jedno do pięciokrotnych. Osprzęt oferuje modułową konstrukcję, szeroki zakres funkcji, elegancki design oraz wysoką jakość wykonania.

Tomasz Bożek
Autor jest
kierownikiem produktu
w firmie Legrand

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas