Facebook

Testery Schleich MTC2 do pomiarów parametrów uzwojeń

OkladkaES_06_2014Wszystkie maszyny zasilane energią elektryczną muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego. Odnośne parametry są sprecyzowane w światowych i europejskich normach. Testery serii MTC2 firmy Schleich pozwalają sprawdzić, czy dany wyrób (np. naprawiony silnik lub produkt finalny) odpowiada wymaganiom określonym w regulacjach i czy można wprowadzić go ponownie do użytku czy sprzedaży. Dystrybutorem urządzeń jest firma Astat.

MTC2 to seria urządzeń pomiarowych firmy Schleich, wyposażonych w konkretne procedury – testujące pod względem elektrycznym wyroby takie jak: uzwojenia silników, uzwojenia i klatki wirników, generatory, silniki trakcyjne czy prądnice prądu stałego. Do wyboru dostępnych jest około 20 rożnych modeli MTC2.

Urządzenia MTC2 pozwalają testować wyroby takie jak: uzwojenia silników, uzwojenia i klatki wirników, generatory, silniki trakcyjne czy prądnice prądu stałego

Urządzenia MTC2 pozwalają testować wyroby takie jak: uzwojenia silników, uzwojenia i klatki wirników, generatory, silniki trakcyjne czy prądnice prądu stałego

Właściwości

Testery MTC2 występują w formie stacjonarnej jak i przenośnej, można je przystosować do zabudowy w szafie 19-calowej, a na specjalne zamówienie mogą także być wykonane w wersji bezpiecznej, przenośnej walizki. Przy pomocy testerów można wykonać następujące pomiary:

Badanie surge test napięciem 6 kV, z czasem narastania impulsu 15 ns

Badanie surge test napięciem 6 kV, z czasem narastania impulsu 15 ns

Surge test
Test udarowym napięciem pochodzącym z bardzo szybkiego rozładowania kondensatora. Możliwe nastawy napięć wynoszą 6 kV, 12 kV, 15 kV, 24 kV i 30 kV, a czasy narastania do wymienionych wartości są super szybkie i wynoszą nawet 15 ns. Przy testach wysokim napięciem możliwe jest wykonanie pomiaru wyładowań niezupełnych, które mogą być mierzalne i obrazowane w trwałym zapisie graficznym na ekranie przyrządu. Surge test umożliwia bardzo szybkie wykonanie analizy konkretnej cewki pod względem jakości izolacji, zwarć zwojowych, zwarć do korpusu, zwarć międzyzwojowych, różnicy w ilości zwojów, weryfikacji połączeń początków cewki z końcami itd.

Pomiar niskich rezystancji
Pomiar niskich rezystancji uzwojeń metodą mostka wykonywany z wykorzystaniem zacisków Kelvina i prądu do 4 A z opcją kompensacji temperatury otoczenia.

Przykład zastosowania urządzenia testującego MTC2

Przykład zastosowania urządzenia testującego MTC2

Test rezystancji izolacji
Test rezystancji izolacji napięciami dowolnie programowalnymi do zakresu np. 15 kV DC, z nastawą czasu narostu do wartości maksymalnej [RAMP Time], z możliwością obserwacji prądu upływu i zapisu graficznego: prądu, napięcia i rezystancji w funkcji czasu.

Test wysokim napięciem AC
Test wysokim napięciem przemiennym wytrzymałości izolacji: 6 kV AC przy prądzie 100 mA i mocy 500 VA.
Wymagane wartości parametrów są określone wcześniej na podstawie badań i stanowią wartości referencyjne lub zostały skrupulatnie określone w konkretnej normie, według której będzie odbywał się test.

Obróbka danych

Bardzo ważną i istotną zaletą MTC2 jest możliwość gromadzenia i analizy wyników. Urządzenie jest w pewnej mierze komputerem, który posiada interfejsy takie jak Ethernet, USB, RS232 i pracuje na systemie operacyjnym Windows. Rezultaty zapisywane są w formacie plików pdf, przygotowanych odpowiednio wcześniej. Możliwości edycji szablonu protokołu określone są do tego stopnia, że możliwe jest np. wgranie firmowego logo klienta lub fotografii tabliczki znamionowej badanego generatora.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Astat

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas