DEHNcon-H – ochrona instalacji PV na dachu dwuspadowym
Instalacje fotowoltaiczne (PV) zamontowane na budynkach z dachem spadzistym mogą być chronione przed wyładowaniami atmosferycznymi za pomocą systemu DEHNcon-H firmy Dehn. Rozwiązanie na bazie przewodu HVI-light w pełni zabezpiecza instalacje zgodnie z wymogami norm i jest przy tym dopracowane pod względem estetycznym – nie zakłócając architektury obiektu.
Ochronę odgromową paneli PV należy projektować z wykorzystaniem zaleceń zawartych w normach dotyczących ochrony odgromowej. Przyjmuje się dwie podstawowe zasady dobierania zwodów pionowych:
• rozmieszczenie zwodów jest uznane za odpowiednie, jeżeli obiekt poddawany ochronie jest usytuowany całkowicie w przestrzeni chronionej utworzonej przez układ zwodów,
• do określenia chronionej przestrzeni powinny być brane pod uwagę jedynie rzeczywiste fizyczne wymiary układu metalowych zwodów.
Jeżeli urządzenie piorunochronne zostało poprawnie zaprojektowane i wykonane, panele będą chronione przed trafieniem bezpośrednim.
Odstęp izolacyjny
Aby zapobiec wnikaniu do wnętrza budynku części prądu piorunowego, konieczne jest zapewnienie bezpiecznego odstępu izolacyjnego pomiędzy elementami urządzenia piorunochronnego i elementami instalacji PV. Dlatego projektując zewnętrzne urządzenie piorunochronne dla zamontowanych na dachu paneli należy zapewnić odstęp izolacyjny s (obliczony zgodnie z pkt. 6.3 normy PN-EN 62305-3). Od tego, czy zrealizowany zostanie wymóg zachowania odstępu s, zależy również typ ogranicznika przepięć, który będzie chronić instalacje stałoprądowe.
Oceniając wymagane odstępy izolacyjne, należy uwzględnić:
• parametry prądu piorunowego,
• rodzaj materiału izolacyjnego, jaki występuje pomiędzy chronionym urządzeniem a elementem z prądem piorunowym w miejscu zbliżenia,
• podział prądu piorunowego w przewodach urządzenia piorunochronnego lub w przewodzących elementach konstrukcyjnych obiektu wykorzystywanych do ochrony odgromowej,
• odległość od miejsca zbliżenia, w którym może wystąpić przeskok, do najbliższego połączenia wyrównawczego lub ziemi (odległość liczona wzdłuż przewodów, w których płynie prąd piorunowy).
Określając minimalną wartość odstępów izolacyjnych, należy posługiwać się zależnością przedstawioną w pkt. 6.3 normy PN-EN 62305-3:2009.
Ochrona na dachach pochyłych
Dla dachów pochyłych ochronę przed bezpośrednim trafieniem paneli można zrealizować za pomocą krótkich zwodów pionowych montowanych na kalenicy dachu, tak jak pokazano to na rys. 3. W przypadku, gdy ochrona odgromowa ma powstać na dachu budynku, który nie był wcześniej wyposażony w urządzenie piorunochronne, można zrezygnować z instalowania nieizolowanego układu zwodów na dachu i dodatkowych krótkich zwodów na kalenicy, wykonując izolowane urządzenie piorunochronne z wykorzystaniem przewodu o izolacji wysokonapięciowej, np. przewodu HVI-light.
Przewód HVI-light stanowi uzupełnienie dla stosowanych w praktyce rozwiązań opartych o przewody HVI (rys. 4). Wzbogaca on ofertę dla wykonawców urządzeń piorunochronnych realizujących ochronę na wielkopowierzchniowych, niewysokich obiektach – tam, gdzie przy wykonaniu nieizolowanego urządzenia piorunochronnego może wystąpić problem z zapewnieniem bezpiecznego odstępu izolacyjnego pomiędzy elementami LPS i elementami instalacji PV.
System DEHNcon-H
System DEHNcon-H na bazie przewodu HVI-light stanowi optymalne rozwiązanie do wykonania ochrony odgromowej w budynkach z dachem spadzistym. Na system komponentów DEHNcon-H składają się:
• przewód o izolacji wydokonapięciowej HVI-light – udoskonalony przewód odprowadzający instalowany w rurze wsporczej z iglicą,
• elementy mocujące, wsporniki do przewodu i inne akcesoria.
DEHNcon-H pozwala chronić w sposób prosty i skuteczny całą powierzchnię dachu, przy zastosowaniu minimalnej ilości zwodów (rys. 5). Maszty DEHNcon-H mają mniejsze średnice zewnętrzne niż rozwiązania z innymi typami przewodów o izolacji wysokonapięciowej: rura izolacyjna z włókna szklanego ma średnicę 30 mm, a rura aluminiowa – 40 mm. Dlatego też maszt stawia mniejszy opór wiatrowi i jednocześnie jest bardziej przyjazny architektonicznie. Zmniejszenie ciężaru masztu oraz redukcja oporu na parcie wiatru umożliwiają zastosowanie DEHNcon-H jako elementu do ochrony masztów antenowych (rys. 7b).
Zastosowanie przewodów o izolacji wysokonapięciowej HVI-light umożliwia prowadzenie przewodów odprowadzających na lub pod pokryciem dachowym bez niebezpieczeństwa wystąpienia przeskoków iskrowych do innych instalacji elektrycznych w chronionym obiekcie. Dzięki specjalnej budowie powłoki zewnętrznej, przewód HVI-light może być malowany (tylko przewód – malowanie głowicy końcowej jest niedopuszczalne). Zastosowane do malowania przewodu farby muszą być dopuszczone do stosowania z PVC. Farby mogą być rozpuszczalne w wodzie, mogą także zawierać rozpuszczalniki. Dzięki temu przewód odprowadzający może być zharmonizowany z kolorem ściany budynku, a tym samym nie będzie zakłócać estetyki ścian zewnętrznych.
System przewodów HVI stanowi w pełni skoordynowane rozwiązanie systemowe. Dlatego do budowy systemu ochrony winny być używane jedynie oryginalne elementy konstrukcyjne z programu produkcyjnego.
Więcej informacji na temat kompleksowych rozwiązań w zakresie ochrony odgromowej i przepięciowej systemów fotowoltaicznych można znaleźć w drukach firmowych na stronie www.dehn.pl.
Krzysztof Wincencik
Autor jest pracownikiem
firmy Dehn Polska
Literatura:
[1] Sowa A.: Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na dachach dwuspadowych, elektro. info 4/2012
[2] Sowa A., Wincencik K.: Wyznaczanie odstępów izolacyjnych na dachach płaskich, elektro. info 5/2010.
[3] Blitzschutz, Erdung und Potentialausgleich – artykuł z portalu www.photovoltaik.org
[4] Dehn chroni instalacje fotowoltaiczne, druk firmowy DS109, Dehn Polska
[5] Blitzschutz bei Solaranlagen – artykuł z portalu www.wagner-solar.com
[6] Niezawodne kompleksowe rozwiązania zewnętrznej ochrony odgromowej, druk firmowy DS151, Dehn Polskax