Facebook

Złącze terminaLED dla oświetlenia ledowego

OkladkaES_03_2014Złącze terminaLED firmy Adels jest przeznaczone do szeregowego łączenia diod LED wysokiej mocy. Produkt może być wykorzystany w małych urządzeniach elektroenergetycznych lub też w systemach oświetlenia dekoracyjnego (m.in. oświetlenie gablot i witryn sklepowych, mebli i stoisk targowych, oświetlenie powierzchni reklamowych). Dystrybutorem rozwiązania w Polsce jest firma Contrans.

Obecnie dokonując szeregowego połączenia punktów LED nie stosuje się wstępnie zmontowanych kabli zakończonych wtyczkami i gniazdami oraz złączy dystrybucyjnych. Podstawową przyczyną jest fakt, iż liczba wtyczek, gniazd oraz pozostałych rodzajów wykorzystanych złączy, ale również długości przewodów musiałyby być określone z góry. W przypadku modyfikacji instalacji, chęci wprowadzenia jakichkolwiek zmian, sytuacja się komplikuje, gdyż elementy przestają pasować. Skutkuje to dalszymi przeróbkami sieci. Niejednokrotnie niezbędne jest również ponowne zamówienie nowego osprzętu, gdyż dotychczasowy materiał nie może być użyty po raz kolejny. Problemy te można rozwiązać przy pomocy opatentowanego systemu połączeniowego terminaLED stosowanego z przewodem dwużyłowym.

Złącze terminaLED o średnicy A 35 mm,  wysokości 11 mm i klasie ochrony IP20

Złącze terminaLED o średnicy 35 mm, wysokości 11 mm i klasie ochrony IP20

Schemat połączenia szeregowego LED za pomocą złącza terminaLED

Schemat połączenia szeregowego LED za pomocą złącza terminaLED

Proces połączeniowy

Przykładowa aplikacja może obejmować kilka reflektorów LED zasilanych szeregowo przy pomocy jednego źródła, np. prądem 350 mA lub 700 mA. Podłączenie wykonuje się za zasilaczem, na pierwszym złączu, następnie do pierwszego reflektora LED i z powrotem, a następnie do następnej diody. Ostatecznie w prosty sposób powstaje obwód zamknięty.
Białe, zielone lub niebieskie LED można połączyć szeregowo do 15 diod LED, poprzez zsumowanie, aż do granicy napięcia SELV 60V. Czerwone, żółte i bursztynowe LED o niższym napięciu do 2,2 V DC można połączyć szeregowo do 25 diod LED. Połączenie przewodów z „+” i „-” następuje poprzez włożenie ich do złącza i wciśnięcie do momentu zatrzaśnięcia – końcówki przewodu nie wymagają dodatkowej obróbki.

tab_contrans
Podstawowe funkcje

Najistotniejsze funkcjonalności oferowane przez terminaLED to:
• szybkie, elastyczne i ekonomiczne połączenie reflektorów LED,
• dwie żyły przewodu instalowane jednocześnie, bez potrzeby odizolowywania, i łączone przez naciśnięcie palcem,
• brak konieczności wcześniejszego planowania i wyliczania właściwych długości przewodów,
• niższe koszty materiałów, zmniejszenie czasu i kosztów pracy.

Łatwy montaż bez użycia narzędzi – nie ma potrzeby usuwania izolacji dwużyłowych przewodów. Są one instalowane przez włożenie do złącza  i łączone przez naciśnięcie palcem

Łatwy montaż bez użycia narzędzi – nie ma potrzeby usuwania izolacji dwużyłowych przewodów. Są one instalowane przez włożenie do złącza i łączone przez naciśnięcie palcem

Zastosowanie

Połączenie terminaLED może być wykorzystane w różnych zastosowaniach, przede wszystkim w małych urządzeniach elektroenergetycznych, takich jak wpuszczone reflektory LED lub też systemy oświetlenia dekoracyjnego. Można ich także użyć np. w oświetleniu gablot i witryn sklepowych, mebli i stoisk targowych, ale również do oświetlania powierzchni reklamowych. Złącze rozdzielające może być też częścią oprawy oświetleniowej lub punktu sterującego.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Contrans

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas