Panele sufitowe LED firmy Verbatim do zastosowań biurowych
Verbatim wprowadził do oferty zestaw paneli sufitowych LED, przeznaczonych do obiektów biurowych. Oprawy są dostępne w dwóch wersjach: pryzmatycznej, dającej miękkie, rozproszone światło, które pozwala uniknąć nieprzyjemnych odblasków w przestrzeni roboczej, oraz w wersji z bardzo jasnym strumieniem świetlnym – do zastosowania w holach i korytarzach.
Panele LED Verbatim o mocy 45 W są dostępne w standardowym rozmiarze 600 x 600 mm oraz w bardzo cienkiej białej obudowie – do dyskretnego zamontowania w sufitach podwieszanych. Posiadają dyfuzory poliwęglanowe, które spełniają test odporności na temperaturę przy 850oC. Tym samym produkty spełniają wymagania norm UE (EN60598-1) dla opraw oświetleniowych w budynkach dostępnych publicznie. Trwałość rozwiązania jest określona przez producenta na 50 tys. godzin. Standardowy panel LED Verbatim wytwarza strumień światła 4000 lumenów i osiąga skuteczność świetlną 89 lumenów na wat. Pryzmatyczny, antyodblaskowy panel LED zapewnia strumień światła na poziomie 3800 lumenów i skuteczność świetlną wynoszącą 84 lumeny na wat.
Firma zastosowała technologię umożliwiającą dokładnie jednorodne oświetlenie powierzchni panelu, dzięki czemu można było uzyskać idealnie płaską i cienką obudowę. Oprawy zapewniają także kontrolowanie luminancji dzięki odpowiedniej optyce i zaawansowanej kontroli tego parametru.
Jakość światła
W wyniku wykorzystania zaawansowanego sterownika LED, w panelach oświetleniowych LED firmy Verbatim wyeliminowany został efekt migotania. Migotanie to chwilowa zmiana emitowanego światła, która może powodować dyskomfort. Zjawisko to osiągające poziom szczytowy przy pewnych długościach fali może powodować zmęczenie wzroku, utratę koncentracji i bóle głowy. Istnieją też przypuszczenia, że długa ekspozycja na migające światło może mieć poważniejsze konsekwencje zdrowotne i wzmagać rozwój takich chorób, jak padaczka, migrena lub zespół chronicznego zmęczenia.
Równie ważny dla komfortu eksploatacji urządzeń w miejscu pracy jest fakt, że panele zapewniają rozproszone światło ze wskaźnikiem UGR (ujednolicony wskaźnik oceny olśnienia) poniżej 19. Zasada kontroli odblasków, regulowana europejską normą EN12464-1, wyznacza przybliżone natężenie odblasków dla osoby przebywającej w określonej lokalizacji oraz rozmieszczenie opraw w prostokątnym pomieszczeniu. W biurach, maksymalna dozwolona wartość UGR wynosi 19 dla obszarów roboczych, 22 dla recepcji, natomiast 25 na korytarzach.
Zastosowane rozwiązania zapewniają środowisko oświetleniowe, które jest bezpieczne i komfortowe dla osób pracujących w biurach, szkołach, uniwersytetach i innych miejscach o charakterze biurowym.
Opracowano na podstawie
materiałów firmy Verbatim