Facebook

Analizator jakości energii Kyoritsu KEW 6315

ES_06_2015Przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego zapewnienie wysokich parametrów zasilania staje się kluczowym aspektem funkcjonowania firm, zakładów, ciągłości procesów i bezpieczeństwa. Odbiorcy, zarówno przemysłowi, jak i indywidualni coraz częściej wymagają monitorowania jakości zasilania poprzez stosowanie odpowiednich narzędzi. Jednym z takich urządzeń jest miernik KEW 6315, japońskiej firmy Kyoritsu. Dystrybutorem rozwiązania na polskim rynku jest firma Biall.

KEW 6315 to analizator jakości energii adresowany do szerokiego grona użytkowników. Dzięki swej uniwersalności nadaje się do zastosowania w wielu dziedzinach energetyki. Miernik ma niewielkie gabaryty i masę, będąc przy tym zaawansowanym urządzeniem umożliwiającym: rejestrowanie wielu parametrów elektrycznych, analizę jakości energii zgodnie ze standardami IEC61000-4-3 klasa S oraz EN50160, bezprzewodowy przesył danych za pomocą Bluetooth zarówno do komputerów PC, jak i coraz popularniejszych urządzeń Android (tablety, smartfony – darmowa aplikacja KEW Smart 6315 jest dostępna do pobrania w sklepie Google Play).

KEW 6315  to analizator jakości  energii nadający się  do zastosowań  w wielu dziedzinach energetyki

KEW 6315 to analizator jakości energii nadający się do zastosowań w wielu dziedzinach energetyki

Właściwości

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i funkcjom pomocniczym, takim jak np. Quick Start Guide (Przewodnik Szybkiego Startu wspomagający szybkie ustawienie parametrów pomiaru i rozpoczęcie rejestracji danych) czy Wiring Check (sprawdzenie poprawności połączeń, wraz ze wskazaniem idealnych wykresów wektorowych prądów i napięć odpowiednich dla danego układu), posługiwanie się miernikiem nie przysparza problemów. Urządzenie zaprojektowano zgodnie z wymogami bezpieczeństwa IEC61010-1 CAT IV 300V / CAT III 600V / CAT II 1000V.

Analizator może pracować m.in. z elastycznymi przystawkami typu cewka Rogowskiego o zakresie 3000 A

Analizator może pracować m.in. z elastycznymi przystawkami typu cewka Rogowskiego o zakresie 3000 A

Pomiary
Analizator może pracować w różnych układach podłączenia do sieci: 1P2W, 1P3W, 3P3W, 3P4W, współpracując z 15 rodzajami przystawek cęgowych, od modeli umożliwiających pomiar prądów rzędu 1 mA, np. upływowych, do elastycznych przystawek typu cewka Rogowskiego o zakresie 3000 A. Obok szerokiej rozpiętości mierzonych prądów (do 3 kA) i napięcia (do 1 kV), dalsze poszerzenie zakresów w górę i w dół zapewniają ustawiane przekładnie CT i VT (od 0,01 do 9999,99). Mierzone są rzeczywiste wartości skuteczne (TrueRMS) sygnałów. Dodatkowo miernik wyposażony jest w dwa wejścia analogowe sygnałów napięciowych DC 100 mV / 1000 mV / 10 V do podłączenia np. termometru czy luksomierza, oraz jedno wyjście cyfrowe.
Kolejne z mierzonych i rejestrowanych parametrów to: częstotliwość, moc czynna, bierna i pozorna, współczynnik mocy (PF), prąd w przewodzie neutralnym, harmoniczne prądów, napięć i mocy czynnej (do 50 rzędu), energia czynna bierna i pozorna wraz z informacją o kierunku jej przepływu, tj. czy energia jest pobierana z układu, czy dostarczana do niego. Dochodzą do tego parametry jakościowe, takie jak występowanie przerw, zapadów, wzrostów, przepięć (z uśrednianiem co 10 ms dla f = 50Hz lub 8,3 ms dla f = 60Hz), badanie stanów nieustalonych (przepięcia, impulsy – z częstotliwością próbkowania co 2,4 µs) oraz analiza zniekształceń z wyborem THD%-F i THD%-R dla prądów i napięć. Realizowane są także funkcje pomiarów prądów rozruchowych oraz badanie asymetrii zasilania. Ponadto przyrząd prowadzi kalkulację parametrów Plt i Pst określających zjawisko migotania światła (ang. flicker) zgodnie z IEC61000-4-15. Dodatkowo miernik może wyliczyć niezbędną pojemność baterii kondensatorów potrzebną do uzyskania żądanej wartości współczynnika mocy.

Gniazda komunikacyjne, wyjść i wejść, karty pamięci

Gniazda komunikacyjne, wyjść i wejść, karty pamięci

Pomiar zapotrzebowania na moc
Interesującą funkcją jest pomiar zapotrzebowania na moc. Jest ona pomocna przy szacowaniu poboru energii przez dowolne urządzenie lub układ. Miernik na podstawie cząstkowych danych (pobranych w subinterwałach) wylicza wartość zapotrzebowania na moc oraz prognozuje zapotrzebowanie na koniec zadanego interwału. Wyświetlane są również informacje na temat zanotowanej maksymalnej oraz bieżącej wartości energii i obliczana jest prognoza. Zgromadzone dane mogą być przedstawione w postaci wykresu.

Prezentacja danych – wyświetlacz
KEW 6315 jest wyposażony w duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz TFT, na którym mogą być prezentowane wartości chwilowe oraz linie trendu dotyczące wszystkich mierzonych parametrów, jak również graficzne wykresy wektorowe, kształty przebiegów prądów i napięć, analiza harmonicznych – dla trzech faz. Jeśli chodzi o parametry jakościowe, to w każdej chwili istnieje możliwość wglądu w listę zawierającą symbol odpowiedniego zdarzenia, tzn. wzrostu, zapadu, przerwy, przepięcia czy prądu rozruchowego wraz z datą i czasem jego wystąpienia. Można obejrzeć listę wszystkich lub wybrać ekran zawierający informacje o tylko jednym typie zdarzeń.

Producent dostarcza miernik w torbie przystosowanej do bezpiecznego transportu wraz z pełnym kompletem akcesoriów

Producent dostarcza miernik w torbie przystosowanej do bezpiecznego transportu wraz z pełnym kompletem akcesoriów

Obsługa danych
Przyrząd ma możliwość zapisu danych na karcie pamięci typu SD i w wewnętrznej pamięci oraz transmitowania ich do PC. Według producenta miernik obsługuje karty pamięci o pojemności 2 GB, choć praktyka pokazuje, że bez problemu współpracuje z kartami nawet do 32 GB, przez co otrzymuje się możliwość długotrwałej rejestracji wszystkich parametrów.
Do urządzenia dołączona jest płyta CD z oprogramowaniem KEW Windows. Oprogramowanie to pozwala na pobieranie zapisanych danych z urządzenia oraz ich dalszą analizę, wyświetlanie przebiegów, tabel zawierających wszystkie zebrane przez analizator podczas rejestracji informacje, łącznie z przygotowaniem raportu zgodności z normą EN50160, raportu zużycia energii czy eksportem danych do PDF. Co ważne, zapisywane przez analizator dane mogą być zaimportowane do Microsoft Office Excel, dzięki czemu ich obróbka poza oprogramowaniem producenta jest jak najbardziej możliwa i nie powinno przysporzyć to większych problemów osobom zaznajomionym z programem Excel. KEW Windows daje również możliwość zdalnej zmiany ustawień miernika. Dodatkowo dzięki aplikacji użytkownik może prowadzić równoczesne pomiary w czasie rzeczywistym dwoma zsynchronizowanymi analizatorami KEW 6315.

Pozostałe informacje
Przyrząd posiada zasilanie bateryjne i sieciowe. Dzięki specjalnemu adapterowi miernik może zostać zasilony z badanej instalacji, natomiast pokrowiec z magnesem umożliwia zawieszenie urządzenia np. wewnątrz rozdzielnicy. Analizator ma niewielkie wymiary: 120 x 68 x 175 mm i masę poniżej 1 kg, dzięki czemu jest to sprzęt rzeczywiście łatwy do przenoszenia. Producent dostarcza miernik w torbie przystosowanej do bezpiecznego transportu wraz z pełnym kompletem akcesoriów, m.in. cęgami i przewodami pomiarowymi, przewodem zasilającym, czytnikiem kart SD, instrukcją itp.
Biorąc pod uwagę mnogość oferowanych funkcji, szeroki wybór przystawek pomiarowych i akcesoriów oraz cenę, japoński miernik zalicza się do czołówki urządzeń w swojej klasie.

Wojciech Fuszara
Autor jest pracownikiem
firmy Biall

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas