Facebook

Picos – nowa jednostka centralna Teletask

ES_06_2015Rynek automatyki domowej i budynkowej rozwija się w szybkim tempie. Pojawiają się nowe systemy oraz rozwijane są istniejące. Coraz częściej automatyzowane są nie tylko wille, rezydencje i ekskluzywne domy, ale także nieduże apartamenty i mieszkania. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, Teletask zaprojektował nową jednostkę centralną Picos, dedykowaną do obsługi mikro i miniinstalacji.

Decydując się na system automatyki budynkowej, inwestor musi podjąć decyzję nie tylko w sprawie wyboru konkretnego rozwiązania, ale także technologii – przewodowej (magistralowej) czy bezprzewodowej. W bardzo wielu przypadkach wybór podyktowany jest stanem instalacji elektrycznej. W sytuacjach, gdy instalacja elektryczna już istnieje, preferowane są rozwiązania bezprzewodowe. Natomiast wszędzie tam, gdzie instalacja elektryczna jeszcze nie istnieje, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie wybór systemu magistralowego.

Jednostka centralna Picos jest przeznaczona do obsługi małych instalacji, w apartamentach, mieszkaniach, pokojach hotelowych czy wydzielonych niedużych fragmentach obiektów

Jednostka centralna Picos jest przeznaczona do obsługi małych instalacji, w apartamentach, mieszkaniach, pokojach hotelowych czy wydzielonych niedużych fragmentach obiektów

System Teletask

Teletask jest systemem magistralowym, a więc adresowanym do nowo powstających obiektów lub takich, w których instalacja elektryczna ma być wymieniana. System składa się z bogatej palety interfejsów wyjściowych (aktuatorów), wejściowych (sensorów) oraz trzech jednostek centralnych: Nanos, Micros+ oraz Picos. Dwie pierwsze skierowane są do dużych instalacji, natomiast Picos, będący nowym projektem, przeznaczony jest do małych instalacji, czyli apartamentów, mieszkań, pokoi hotelowych, wydzielonych niedużych fragmentów obiektów.

Jednostka centralna Picos

Ważną cechą jednostki centralnej Picos jest to, iż pomimo, że jest dedykowana małym obiektom, może być swobodnie rozbudowywana do bardzo dużych instalacji. Picos, podobnie jak pozostałe jednostki Teletask, zapewnia optymalizację zużycia energii, szeroką gamę funkcji komfortu, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obiektu oraz elastyczność instalacji i konfiguracji.
Jednostka montowana jest na szynie DIN – podobnie jak Nanos – lecz na jej płycie głównej umieszczone są wejścia i wyjścia, tak jak w jednostce Micros+. Szerokość urządzenia to 13 modułów, więc może być ono łatwo zamontowane nawet w małych rozdzielnicach.
Standardowym wyposażeniem jednostki centralnej Picos jest:
• 20 wejść cyfrowych (pozwalających podłączyć klasyczne łączniki, kontaktrony, czujki ruchu i inne),
• dwa wejścia analogowe (pozwalające podłączyć sensory temperatury, wilgotności i natężenia oświetlenia),
• 16 wyjść przekaźnikowych (przekaźniki z zestykami NO, 10 A / 250 V, maksymalny prąd 80 A / 20 ms),
• cztery wyjścia analogowe 0-10 V (do sterowania modułami mocy dla oświetlenia lub specjalnymi elektrozaworami; impedancja wyjścia wynosi 500 W),
• port magistralowy AutoBus (pozwalający obsłużyć maksymalnie 31 interfejsów; maksymalna długość magistrali to 1000 m; port magistralowy jest zabezpieczony przed zwarciami oraz posiada aktywny terminator tłumiący odbicia mogące pojawić się na magistrali),
• port zasilania 12 V (maksymalna moc pobierana przez jednostkę dla wszystkich przekaźników wyłączonych wynosi około 1,5 W, natomiast w sytuacji gdy wszystkie przekaźniki są włączone – 6 W),
• port Ethernet (RJ45 pozwalający na programowanie i sterowanie zdalne lub lokalne),
• gniado karty pamięci.
• mikro przełączniki do resetowania, formatowania oraz nadawania jednostce adresu IP.

Możliwości funkcjonalne jednostki Picos

Możliwości funkcjonalne jednostki Picos

Funkcjonalność
Picos, pomimo kompaktowych wymiarów, pozwala na realizację wszystkich funkcjonalności, takich jak sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją, roletami i bramami, kontrola dostępu czy też audio. Nieograniczone są również możliwości programowe, takie jak nastroje, funkcje czasowe, funkcje logiczne, warunkowe i procesowe. Z punktu widzenia oprogramowania, jednostka centralna Picos posiada takie same możliwości jak jednostki Nanos i Micros+. Ze względu na pełną kompatybilność z technologią DoIP (Domotics over IP), oferuje także kompleksowe możliwości wykonania wizualizacji na urządzeniach mobilnych typu smartfon czy tablet, ale także na laptopach, stacjonarnych komputerach PC bądź panelach wizualizacyjnych. Dopełnieniem funkcjonalności jest możliwość zdalnego – z dowolnego miejsca na świecie – sterowania i programowania systemu (bez konieczności stosowania dedykowanych bramek Ethernet).
Głównym przeznaczeniem jednostki Picos są mieszkania, nieduże apartamenty i domy.

Rozbudowa standardowa
Standardowo jednostka Picos może być rozbudowana o:
• jeden moduł ośmiu wyjść przekaźnikowych (TDS13500 lub TDS13502),
• jeden moduł ośmiu wyjść ściemnianych (TDS13608, TDS13610 lub TDS13620),
• dwa moduły czterech wyjść roletowych (dając łącznie osiem wyjść roletowych; TDS13524 lub TDS13525),
• 31 modułów wejść cyfrowych (TDS12116, TDS12124, TDS12125 oraz inne),
• 31 modułów wejść analogowych (TDS12309, TDS12310 oraz inne),
• 31 paneli dotykowych.
Powyższa lista określa maksymalną ilość poszczególnych typów modułów, natomiast łączna ilość modułów podłączonych do magistrali AutoBus wynosi 31 (oznacza to na przykład, że chcąc podłączyć do jednostki Picos 31 paneli, nie będzie można do niej podłączyć żadnego innego modułu rozszerzeń; innym przykładem może być konfiguracja: 1 x TDS13500 + 1 x TDS13608 + 2 x TDS13524 + 1 x TDS12116 + 1 x TDS12309 + 25 paneli z rodziny Aurus – łącznie 31 interfejsów).

Większe projekty
Nie oznacza to jednak, iż Picos nie nadaje się do realizacji dużych projektów. Chcąc rozbudować instalację opartą o nową jednostkę Picos tak, aby obsługiwała setki, a nawet tysiące wejść i wyjść, wystarczy dodać kolejne jednostki Teletask i połączyć je w klaster komunikujący się w sieci LAN. Taki klaster może składać się maksymalnie z 10 jednostek centralnych Teletask (klaster może zawierać maksymalnie jedną jednostkę Picos oraz dziewięć lub 10 jednostek Nanos bądź Micros+).

Przykładowy schemat  inteligentnej instalacji  na bazie jednostki  centralnej Picos

Przykładowy schemat inteligentnej instalacji na bazie jednostki centralnej Picos

Montaż i obsługa serwisowa
Ważną zaletą jednostki Picos jest fakt, iż wszystkie złącza śrubowe w jednostce są demontowalne. Aby wymienić jednostkę, nie trzeba wykręcać wszystkich przewodów. Wystarczy wypiąć złącza, wymienić jednostkę oraz wgrać właściwe oprogramowanie.
Podobnie łatwy demontaż zastosowano w przypadku przekaźników. Uszkodzony przekaźnik można wypiąć z podstawki i w prosty sposób wymienić go, bez konieczności lutowania, czyli bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów serwisowania.

Programowanie
Programowanie systemu opartego o jednostkę centralną Picos odbywa się za pomocą pakietu Prosoft, który jest dedykowany dla wszystkich jednostek systemu Teletask. Oprogramowanie Prosoft jest bezpłatne i nie wymaga żadnych licencji.

Inne parametry
Pozostałe parametry jednostki centralnej Picos:
• wymiary: 234 x 119 x 60 mm (13 modułów),
• masa netto/brutto: 0,72 / 0,85 kg,
• temperatura magazynowania: od -20 do 60oC,
• temperatura pracy: od 0 do 50oC,
• wilgotność magazynowania: 15-85%,
• wilgotność pracy: 5-80% w temperaturze 25oC (bez kondensacji),
• IP20
• zasilanie: 12 V (moc minimalna 1,5 W, moc maksymalna 6 W),
• maksymalny przekrój przewodów terminowanych w zaciskach śrubowych: 2,5 mm2 (AWG 14),
• jednostkę centralną Picos oznaczono symbolem TDS10009.

Robert Maczionsek
Autor jest specjalistą ds. teleinformatyki i automatyki w firmie Emiter

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas