Facebook

Nowa oferta narzędzi Klauke

ES_06_2015Podczas targów Hannover Messe 2015 firma Klauke zaprezentowała swoją poszerzoną ofertę produktową. Artykuł prezentuje wybrane rozwiązania, które pojawiły się w portfolio w ostatnim czasie.

Jedną z nowych serii są narzędzia elektrohydrauliczne Klauke mini. Kluczową zmianą jest wprowadzenie w nich udoskonalonego zasilania – za pomocą akumulatorów litowo-jonowych, w miejsce ogniw NiMH. Od tej pory także wszystkie pozostałe narzędzia Klauke będą wyposażone w nowy typ akumulatorów. W przypadku serii Klauke mini zastosowano baterie Li-Ion 10,8 V / 1,5 Ah. Ponadto nowa seria narzędzi cechuje się nieco mniejszym ciężarem i zmienionym wyglądem, dzięki wykorzystaniu elementów w żółtym kolorze. Serię Klauke mini tworzą:

Rys. 1. Nowe narzędzia z serii Klauke mini: a – zaciskarka EK35/4 ML, b – zaciskarka EK15/50 ML, c – nożyce ES32 ML

Rys. 1. Nowe narzędzia z serii Klauke mini:
a – zaciskarka EK35/4 ML,
b – zaciskarka EK15/50 ML,
c – nożyce ES32 ML

Zaciskarki z wymiennymi matrycami
• EK35/4 ML – (6-160 mm2, 35 kN), matryce serii 4 (w miejsce EK35/4),
• EK15/50 ML – (0,14-50 mm2, 13kN), matryce serii 50 (w miejsce EK15/50),
• EKP1 ML – napęd do matryc serii Klauke pro (w miejsce EKP 1),
• praska EK15/50 G zostaje wycofana z oferty, jej funkcje spełnia praska EK50M-L (Micro).

Nożyce do kabli i prętów
• ES20 ML – do kabli o maks. Ω 20 mm, w tym ACSR (w miejsce ES20),
• ES32 ML – do kabli o maks. Ω 32 mm, żyły kl. 2 (w miejsce ES32),
• ES32F ML – do kabli typu linka o maks. Ω 32 mm (w miejsce ES32F),
• EBS8 ML – do prętów o maks. Ω 8 mm (w miejsce ESB8),
• ESB12 ML – do prętów o maks. Ω 12 mm (w miejsce ESB12).
W zakres dostawy wchodzą zawsze: narzędzie z akumulatorem RAML1 (Li-Ion 10,8 V / 1,5 Ah), ładowarka, walizka z tworzywa sztucznego. Dodatkowym elementem charakteryzującym nową serię Klauke mini jest możliwość analizy jakości pracy na ekranie komputera, dzięki możliwości zastosowania adaptera USB PGA1. W tym celu wymagane jest zainstalowanie bezpłatnego programu i-press, który jest dostępny na stronie internetowej www.klauke.com.

Rys. 2.  Praska ręczna  heksagonalna K30/6K

Rys. 2. Praska ręczna heksagonalna K30/6K

Praska ręczna heksagonalna K30/6K

Praska K30/6K (rys. 2) jest przeznaczona do heksagonalnego (sześciobocznego) ręcznego zaprasowywania tulejek izolowanych i tulejek izolowanych podwójnych w zakresie 0,08-16 mm2, bez konieczności skomplikowanego „przezbrajania” narzędzia. Ułatwiający centrowanie aplikator pomaga przy pracy z małymi przekrojami.

Rys. 3. Praska Klauke Mikro w rozbudowanym zestawie LBOXXEK50ML

Rys. 3. Praska Klauke Mikro w rozbudowanym zestawie LBOXXEK50ML

Praska EK50ML – Mikro

Praska EK50ML – Mikro została wzbogacona o nowe elementy. Obecnie w grupie matryc dostępna jest także matryca typu R505 – heksagonalna, do żył o przekroju 16 i 25mm2. Prócz tego model Mikro oferowany jest w trzech wariantach dostawy:
• podstawowy EK50ML: praska, jeden akumulator RAML1, ładowarka, matryca IS5071 do izolowanych złączek konektorowych 0,5-6 mm2, walizka z tworzywa sztucznego,
• zubożony EK50ML-L: praska, akumulator RAML1 – bez matrycy i ładowarki,
• rozbudowany LBOXXEK50ML (rys. 3): praska, jeden akumulator RAML1, ładowarka, matryce: AE502 – tulejki trapez 10-25 mm2, AE503 – tulejki trapez 45-50 mm2, IS502 – konektory izolowane, zacisk pojedynczy 10-16 mm2, R505 – końcówki rurkowe 16-25 mm2; nożyce do kabli K118, wkrętak VDE plus/minus, nóż do kabli; wybór końcówek różnego typu; walizka systemowa typu LBOXX.

Wkrętaki

Seria Slim
Reagując na sygnały o pojawiającej się potrzebie nowej, węższej konstrukcji grotów wkrętaków – ułatwiających dostęp np. do trudno ulokowanych aparatów elektrycznych – Klauke wprowadza serię wkrętaków Slim VDE 1 kV o pocienionej końcówce grota. Seria obejmuje 13 wkrętaków w typach: VDE Płaski, VDE Phillips, VDE Pozidriv, VDE plus/minus, VDE Torx.

Wkrętak z wymiennymi bitami
Nowością jest także poręczny wkrętak w zestawie z ośmioma bitami umieszczonymi w rączce narzędzia, wyposażony w magnetyczną końcówkę zabezpieczającą bit przed wypadaniem. W zestawie znajduje się bit płaski, dwa bity Phillips, dwa Pozidriv i trzy typu Torx.

Marka Greenlee

Na targach przedstawiono również nowości, które pojawiły się w równoległej do Klauke marce Greenlee. Brand ten obejmuje elementy z zakresu wprowadzania i przeciągania kabli oraz miernictwa. W najnowszej przeciągarce kabli zastosowano m.in. taśmę do przeciągania Dura Spinner wykonaną z poliestru. Jest ona bardzo odporna na zerwania czy przełamania. Oferowane są wersje 20 i 30-metrowe. W zakresie urządzeń pomiarowych pojawiły się nowe mierniki uniwersalne i cęgowe, pirometry.

Rys. 4.  Produkty nowej  marki HDE  dostępnej w ofercie  firmy Klauke

Rys. 4. Produkty nowej marki HDE dostępnej w ofercie firmy Klauke

Nowa marka HDE

Podczas targów nastąpiło także oficjalne rozpoczęcie przez firmę Klauke dystrybucji produktów amerykańskiej firmy HDE – nowego partnera grupy Textron (skupiającej m.in. Klauke i Greenlee). Oferta HDE obejmuje rozwiązania do pomiarów w zakresie wysokich napięć rzędu 500 kV czy prądów o wartościach rzędu 2000 A. Produkty adresowane są szczególnie do energetyki profesjonalnej, ale także do firm, których codzienna działalność prowadzona jest w sektorze elektroenergetycznym. Marka HDE obejmuje systemy ochrony osobistej informujące o zbliżaniu się do pola elektrycznego, amperomierze do linii napowietrznych, systemy kontroli stanu izolatorów, urządzenie kontroli ciągłości linii. Cechą charakterystyczną produktów jest wysoka czytelność wskaźników oraz uniwersalność urządzeń, które można stosować zarówno do linii napowietrznych, jak i instalacji podziemnych. W Polsce oferta HDE jest dostępna poprzez Klauke Polska.

Marek Barański
Autor pracuje jako
Country Manager / dyrektor sprzedaży
w firmie Klauke Polska

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas