Kopuła od GE zwiększy efektywność turbin wiatrowych
Najnowszy eksperyment GE w dziedzinie energetyki wiatrowej ma szansę odmienić oblicze zrównoważonej produkcji energii elektrycznej. Do piasty turbiny znajdującej się w kalifornijskiej miejscowości Tehachapi inżynierowie GE przymocowali dużą metaliczną kopułę o nazwie Ecorotr (Energy Capture Optimization Revolutionary Onboard Turbine Reshape). Kopuła wypycha wiatr na krańce łopat, gdzie może on być wykorzystany z większym pożytkiem. Eksperymenty i symulacje przeprowadzone we wstępnej fazie projektu wykazały, że rozwiązanie pozwoli zwiększyć ilość produkowanej energii o 3%. Projekt pilotażowy da szansę na skonfrontowanie tych oczekiwań z rzeczywistością.
– Opracowaliśmy już rozwiązania, dzięki którym łopaty będą w stanie w większym stopniu wykorzystywać możliwości związane z zainstalowaniem kopuły na piastach. Myślimy także o ulepszeniu konstrukcji samej kopuły – mówi Mike Bowman z GE.
Im większa jest turbina, tym większą ilość energii elektrycznej może wyprodukować. Jednak budowanie większych turbin niesie ze sobą znaczne wyzwania – duże łopaty trudniej w bezpieczny sposób przytwierdzić do piasty. Ecorotr jest w tym przypadku swoistym powiększeniem konstrukcji piasty, dzięki czemu może ona utrzymać znacznie większe łopaty. Rozwiązanie to pozwoli GE tworzyć turbiny, których średnica wirnika będzie do 30 metrów większa niż obecnie.