Facebook

Budowa bloku w Kozienicach może się przedłużyć

Enea poinformowała, że konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH i Polimex-Mostostal budujące blok energetyczny w Elektrowni Kozienice przekazało Enei Wytwarzanie w trybie kontraktowym propozycję zaktualizowanego harmonogramu realizacji kontraktu z propozycją przesunięcia terminu przekazania do eksploatacji inwestycji z 21 lipca 2017 roku na 19 grudnia 2017 roku. Propozycja przesunięcia terminu zakończenia inwestycji wynika z kwestii techniczno – organizacyjnych wskazanych przez wykonawcę.

– Przekazany przez wykonawcę harmonogram zostanie poddany analizie, zgodnie z obowiązującą umową. Analiza będzie dotyczyć w szczególności wskazanych przyczyn przesunięcia terminu, skuteczności zaproponowanych działań naprawczych oraz konsekwencji wynikających z przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji – napisała Enea w komunikacie.

Na mocy umowy zawartej 21 września 2012 roku, konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH i Polimex-Mostostal odpowiada za budowę w Elektrowni Kozienice bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne opalanego węglem kamiennym o mocy elektrycznej 1075 MWe. Wartość kontraktu konsorcjum opiewa na 5,1 mld zł netto.

Cała inwestycja, na którą składa się około 30 tys. szczegółowych zadań, jest już gotowa w ponad 88%. Obecnie na budowie trwają prace związane z zakończeniem montażu instalacji technologicznych. Niedawno nastąpiło pierwsze zasilenie z transformatora rezerwowo-rozruchowego w rozdzielni PSE– podano napięcie 110 kV. Podanie napięcia otworzyło drogę do rozruchu testowego poszczególnych instalacji technologicznych, który rozpocznie się jeszcze w tym roku. Ponadto do końca grudnia zakończone zostaną montaż i rozruch instalacji Stacji Przygotowania Wody, Systemu Sprężonego Powietrza oraz wywrotnicy wagonowej umożliwiającej rozładunek węgla. Gotowe są już młyny węglowe nowego bloku i trwa końcowy montaż zwałowarko-ładowarek.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas