Facebook

GE Power przeprowadziło proces first fire w Elektrowni Opole

GE Steam Power ogłosiło przeprowadzenie procesu pierwszego rozpalenia kotła (tzw. first fire) w bloku nr 5 Elektrowni Opole, polskiej elektrowni węglowej wyposażonej w technologie ultranadkrytyczne (USC).

Proces first fire oznacza przeprowadzenie po raz pierwszy procesu spalania w kotle parowym, czyli głównym komponencie technologii elektrowni. Stanowi to zakończenie ważnego etapu budowy elektrowni, która przy mocy 2 x 900 MW pozwoli na zasilenie około dwóch milionów polskich domów. GE Power i jej partnerzy z konsorcjum Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz Rafako współpracowali przy tym etapie na rzecz klienta – Polskiej Grupy Energetycznej.

Zastosowana technologia USC i nowoczesne turbiny parowe w Opolu są identyczne jak te w najwydajniejszej elektrowni węglowej na świecie, niemieckiej RDK8. Zastosowanie technologii ultranadkrytycznej (USC) pozwala na zwiększenie produkcji przy mniejszym zużyciu węgla, a tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli naszemu klientowi ograniczyć wpływ na środowisko, zgodnie z obowiązującymi, rygorystycznymi normami. Wraz z naszymi partnerami w ramach konsorcjum zaopatrujemy dwa nowe bloki USC w wyspy kotłowe, wyspy turbinowe, systemy kontroli jakości powietrza oraz systemy pomocnicze – mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce.

GE jako pełnomocnik konsorcjum odpowiada za zarządzanie przedsięwzięciem i ogólny projekt technologiczny oraz dostawy głównych elementów elektrowni. Ponad 70% wyposażenia pochodzi z lokalnego łańcucha dostaw, złożonego z ponad 5000 certyfikowanych dostawców i podwykonawców z Polski, a produkcja najważniejszych elementów, takich jak turbiny parowe i generatory, została powierzona fabrykom GE w Elblągu i Wrocławiu.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas