Facebook

Budowa linii 400 kV na Mazowszu nabiera tempa

Prace przy realizacji kluczowej dla ciągłości dostaw energii elektrycznej na terenie województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie ustają mimo zimowej aury. Wybudowano już blisko 15% zaplanowanych słupów oraz około 40% stanowisk fundamentowych.

W ciągu niespełna trzech miesięcy od rozpoczęcia prac wykonawca postawił 20 z zaplanowanych 140 słupów oraz przystąpił do montażu kolejnych. Do końca miesiąca planowane jest ukończenie kolejnych 49 fundamentowych stanowisk słupowych.

Prace związane z budową liczącej 51,1 km linii przesyłowej są prowadzone na obszarze gmin Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz, Wodynie i Stoczek Łukowski. Docelowo powstanie 140 słupów, na których zawisną przewody fazowe o łącznej długości 966 km. Do budowy zostanie wykorzystanych 5,6 tys. ton stali oraz 28 tys. ton betonu. Całkowita wartość umowy na prace budowlano-montażowe dla tej inwestycji to 102,4 mln zł netto.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: ZWSE Rzeszów, Budownictwo Elektroenergetyczne Selpol z Łodzi, Pile Elbud z Krakowa oraz PBE Elbud w Katowicach. Zakończenie budowy i przekazanie nowej linii 400 kV do eksploatacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przewidziano na 2020 rok.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas