Facebook

GE wyprodukuje nowe bloki dla Elektrowni Dolna Odra

W dniu 30 marca GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch wysokosprawnych i niskoemisyjnych bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE GiEK. Koncern dostarczy dwie turbiny gazowe GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650 o mocy do 1,4 GW . Urządzenia powstaną w polskich zakładach koncernu – w Elblągu i Wrocławiu.

Jak podkreśla GE, inwestycja PGE w nowoczesne bloki gazowe zapewni stabilność długoterminowej eksploatacji obecnej elektrowni węglowej. Projekt sprawi, że Dolna Odra zostanie przekształcona w elektrownię wytwarzającą energię elektryczną o niższej emisji zanieczyszczeń, spełniającą lokalne standardy środowiskowe. Wraz z oddaniem nowych bloków do eksploatacji w 2023 roku, elektrownia PGE ma zredukować emisję CO2 o około 2-3 mln ton rocznie.

Elektrownia Dolna Odra

Elektrownia Dolna Odra odgrywa kluczową rolę w Krajowym Systemie Energetycznym jako jedyny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Rozbudowa nowej elektrowni została objęta 17-letnim kontraktem w ramach aukcji głównego rynku energii, która rozpocznie się w 2024 roku.

Aktualnie w Elektrowni Dolna Odra pracuje sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Wszystkie pracujące w elektrowni jednostki wytwórcze są wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie. W przyszłości, w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 roku Programu PV Grupy PGE, na terenach PGE Elektrowni Dolna Odra ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW.

Szczegóły inwestycji

Podpisanie kontraktu na realizację projektu odbyło się 30 stycznia 2020 roku. Inwestycję w Dolnej Odrze zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wyposażenie dla tego projektu będzie produkowane w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu. Kontrakt oprócz budowy nowych jednostek obejmuje także ich 12-letnią umowę serwisową. Wartość kontraktu to około 3,7 mld zł, z czego na GE przypada 58,5% tej kwoty, a na Polimex 41,5%.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas