Facebook

Ruszyły testy turbiny wiatrowej GE Haliade-X

General Electric rozpoczął testy zmodyfikowanego prototypu największej na świecie elektrowni wiatrowej o mocy 13 MW, która przed rokiem została zainstalowana w Rotterdamie. O nielegalne wykorzystanie w tej turbinie chronionych prawnie rozwiązań GE zostało oskarżone przez Siemens Gamesa.

Przed rokiem GE rozpoczął w porcie w Rotterdamie testy prototypowej turbiny GE Haliade-X o mocy 12 MW. Obecnie zwiększono jej parametry do 13 MW. Dotychczasowy dzienny rekord produkcji energii wynosi 288 MWh i został osiągnięty w styczniu br. Turbina w wersji 13 MW, której średnica łopat wirnika pozostała niezmieniona i wynosi 220 metrów, ma produkować w skali roku przeciętnie o 4% więcej energii niż turbina w wersji 12 MW.

Seryjna produkcja turbin serii Haliade-X ma się rozpocząć po uzyskaniu niezbędnych certyfikacji w drugiej połowie 2021 roku w fabryce w Saint-Nazaire we Francji.

Wiadomo już, że turbiny Haliade-X w wersji 13 MW zostaną wykorzystane w największym projekcie morskiej farmy wiatrowej, który jak dotąd wszedł w fazę konstrukcji. Chodzi o farmę wiatrową Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW, która powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Instalacja 190 turbin, które wejdą w skład tej farmy wiatrowej, ma się rozpocząć w 2023 roku.

Oskarżenia Siemens Gamesa

Zanim jednak nowe turbiny trafią na pierwsze farmy wiatrowe, GE musi się uporać z oskarżeniami, które sformułował jego konkurent Siemens Gamesa i które – jeśli zostaną uznane przez amerykański sąd – mogą zablokować komercjalizację nowej turbiny.

Siemens Gamesa złożył w sądzie na Florydzie wniosek, w którym wskazano na bezprawne zdaniem Siemensa, wykorzystanie w nowej turbinie patentów, które mają należeć do SGRE i które są związane ze stosowaną przez Siemensa od lat technologią bezprzekładniową Direct Drive.

Jednocześnie  jednak GE jako pierwszy oskarżył Siemensa o bezprawne, jego zdaniem, wykorzystanie chronionych rozwiązań czyli technologii określanych jako low-voltage-ride-through oraz zero-voltage-ride-through. W tym celu skierowano w lipcu 2020 roku sprawę do amerykańskiej federalnej komisji handlu US International Trade Commission.GE

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas