Facebook

Sprzedaż ML System w górę o 28%

ML System, spółka działająca na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), wypracowała w pierwszym kwartale 2019 roku 15,6 mln zł skonsolidowanych przychodów, o 27,9% więcej niż przed rokiem. Zysk netto był o 18,2% niższy i wyniósł 0,9 mln zł.

– Konsekwentny rozwój portfolio produktowego, inwestycje w zaplecze badawczo-rozwojowe, a także większa ekspozycja na rynki zagraniczne w pozytywny sposób przekładają się na wypracowywaną sprzedaż, która w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wzrosła rok do roku o blisko 28%. W kolejnych kwartałach będziemy kontynuować projekty Quantum Glass, Ultra PV oraz Idea Lab. Stawiamy ponadto na dalszy rozwój potencjału eksportowego – oznajmia Dawid Cycoń, prezes ML System

Zarząd spółki, pomimo spadku zyskowności w pierwszym kwartale w relacji rok do roku, liczy, że kolejne miesiące, dzięki kontraktacji bazującej na rozwiązaniach BIPV i Smart City, przyniosą poprawę rentowności.

– W poprzednich latach marżowość w poszczególnych kwartałach cechowała się sezonowością, a pierwszy kwartał 2018 roku, ze względu na duży kontrakt z sektora BIPV, był bardzo dobry. Ponadto, w pierwszym kwartale tego roku realizowaliśmy kontrakty parasolowe z jednostkami samorządu terytorialnego, gdzie marże są relatywnie niższe – dodaje Dawid Cycoń.

Ekspansja terytorialna

ML System systematycznie realizuje plan ekspansji zagranicznej. W pierwszym kwartale dostarczył moduły fotowoltaiczne na fasadę wentylowaną budynku Szpitala University College w Londynie oraz na fasadę wentylowaną budynku prywatnego w Szwajcarii. Oprócz kierunków europejskich, z pomocą lokalnego partnera spółka zwiększa swoją aktywność w Australii. W okresie 14 – 16 maja produkty firmy były prezentowane na jednych z największych targów budowlanych w Australii i Oceanii – „Design Build (Sydney)” i spotkały się z dużym zainteresowaniem odwiedzających.

W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż zagraniczna ML System wyniosła 0,5 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku była ona śladowa. Udział eksportu w ogólnych obrotach w analizowanym okresie wyniósł 2,9%, podczas gdy rok wcześniej 1,6%.

Inwestycje zgodnie z planem

Budowa nowej hali pod produkcję modułów Quantum Glass, czyli innowacyjnego szkła fotowoltaicznego, wykorzystującego powłokę z kropek kwantowych, przebiega zgodnie z harmonogramem. Budynek o powierzchni 3,6 tys. m2 ma powstać do końca listopada, a rozpoczęcie produkcji i sprzedaży planowane jest na przyszły rok. Spółka w ramach projektu Ultra PV rozpoczęła ponadto pilotażową produkcję ultracienkich żaluzji (tzw. lameli). Produkt znajdzie zastosowanie jeszcze w tym roku, na budynku dydaktycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Celem realizacji projektu Idea Lab jest z kolei opracowywanie nowych produktów i usług, które przyczynią się do zwiększenia wydajności, żywotności oraz rozszerzenia możliwości zastosowania ogniw fotowoltaicznych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku BIPV. Spółka realizuje zakup sprzętu niezbędnego do realizacji projektu i prowadzi prace nad wstępna parametryzacją i odbiorami urządzeń.

Projekty Quantum Glass, Ultra PV oraz Idea Lab są realizowane m.in. ze środków pozyskanych podczas ubiegłorocznego IPO i mają strategiczne znaczenie dla rozwoju ML System.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas