Facebook

Ostrów Wielkopolski z własną siecią energetyczną

W Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej ekologicznej energii dla mieszkańców i przedsiębiorców. Oficjalny odbiór inwestycji nastąpił 14 czerwca.

Budowa własnej miejskiej sieci ekologicznej energii to element Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Projekt ten od roku jest realizowany w Ostrowie Wielkopolskim przez Centrum Rozwoju Komunalnego jako lokalna samorządowa odpowiedź na rosnące ceny energii elektrycznej. Sama inwestycja rozpoczęła się 25 marca i trwała łącznie 12 tygodni. Jej wartość to 1,5 mln zł.

To szczególna inwestycja, bo z jednej strony niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a jednocześnie niosąca konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Na początek 3,2 km własnej sieci

Pierwszy odcinek ostrowskiej sieci zielonej energii ma 3,2 km długości i prowadzi od Centrum Przesiadkowego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego.
Obejmie swoim zasięgiem m.in. 26 bloków mieszkalnych, a także kilkadziesiąt obiektów instytucji publicznych i ostrowskich firm – oznajmia Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.
Ostrów Wielkopolski wytwarza własną ekologiczną energię elektryczną produkowaną w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego.
Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w ostrowskiej elektrociepłowni. Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, a potencjał wyniesie nawet 8 MWe zaznacza Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Tańsza energia

Przeprowadzone analizy rynku wskazują, że ostrowska ekologiczna energia będzie tańsza na samej dystrybucji dla mieszkańców o około 15-20 %, a dla obiektów firm i instytucji nawet o ponad 50%.

Największym przedsiębiorcą wśród partnerów ORE i odbiorców miejskiej ekologicznej energii jest firma Teamtechnik i budowany w ostrowskiej strefie przemysłowej jej nowy zakład produkcyjno-montażowy. Na ten plac budowy miejski zielony prąd popłynął już od dzisiaj.

Sieć dotrze bezpośrednio do pierwszej grupy mieszkańców już od stycznia 2020 roku. Nadchodzące drugie półrocze 2019 roku to czas na dalsze inwestycje w postaci instalacji przyłączeniowych oraz przeprowadzenie procedur wymaganych przepisami Prawa energetycznego.

Ostrowski Rynek Energii

Miejska sieć ekologicznej energii to najważniejszy realizowany w 2019 roku element Ostrowskiego Rynku Energetycznego. ORE to wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim na początku 2018 roku. Zakłada on budową własnej miejskiej sieci „zielonej” energii, rozwój inwestycji w segmencie OZE i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania. ORE ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są partnerzy nie tylko z terenu miasta, ale również Powiatu Ostrowskiego i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Docelowym dążeniem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego. Naukowcy uczestniczący w projekcie ORE przewidują, że będzie to możliwe do 2040 roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas