Facebook

Grodno miało prawie pół miliarda obrotów

Grodno przedstawiło szacunki wyników finansowych za rok obrotowy 2018/19. Skonsolidowane przychody wzrosły o 13,9% do 489,4 mln zł, a zysk netto grupy wyniósł 8,2 mln zł, notując niewielki spadek – o 2,7%. Na poziomie jednostkowym spółka wypracowała 413,1 mln zł obrotów (+13%) i zarobiła na czysto 8,1 mln zł (+1,9%).

Wzrost skonsolidowanych i jednostkowych przychodów Grodna był rezultatem rozwoju sieci sprzedaży i zwiększenia liczby oddziałów, a także rozbudowy oferty usługowej i asortymentowej. Cała grupa posiada obecnie 87 oddziałów (wobec 81 przed rokiem). Na wzrost sprzedaży wpłynęła także korzystna koniunktura rynkowa. Według GUS branża budowlano-montażowa wrosła w 2018 roku o 17,9% rdr, natomiast w miesiącach styczeń-marzec 2019 o 9,4% rdr.

– Za nami bardzo udany rok, w którym rozwijaliśmy się zgodnie z przyjętymi założeniami strategicznymi. Wykazaliśmy też zadowalający wynik finansowy, który obciążony był jednak kosztami w zakresie prowadzonych działań akwizycyjnych. Obecnie silnie koncentrujemy się na zwiększaniu udziałów w rynku, dlatego sprzedaż grupy wykazuje tymczasowo wyższą dynamikę w stosunku do wyników – wyjaśnił Andrzej Jurczak, prezes Grodna.

Konsolidacja branży poprzez przejęcia mniejszych, dobrze prosperujących sieci hurtowni pozostaje jednym z kluczowych elementów strategii Grodna. W grudniu ubiegłego roku spółka zrealizowała swoja ósmą i największą jak do tej pory akwizycję, związaną z zakupem spółki Magma, posiadającej osiem hurtowni elektrotechnicznych w północno-zachodniej Polsce. Dane spółki konsolidowane są od 31 grudnia 2018 roku.

Magma to dla nas bardzo atrakcyjna spółka, o solidnych fundamentach i stabilnej bazie klientów. Podmiot jest obecnie integrowany logistycznie i operacyjnie w strukturach Grupy Grodno. Nie jest to pierwszy raz kiedy przeprowadzamy ten proces, mamy duże doświadczenie w podobnych integracjach, dlatego wdrożenie Magmy przebiega sprawnie – dodaje Andrzej Jurczak.

Jak podkreśla spółka, opublikowane wyniki finansowe stanowią szacunki uzyskane w trakcie przygotowywania sprawozdania finansowego i mogą odbiegać od ostatecznych rezultatów. Dokładne dane zostaną przedstawione w raporcie rocznym, którego publikację zaplanowano na 11 lipca.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas