Facebook

Trzykrotny wzrost ilości prosumentów w 2019 roku

Rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Liczba prosumentów na koniec ubiegłego roku wyniosła około 149 tys. i wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018 – informuje Urząd Regulacji Energetyki.

Rynek fotowoltaiczny z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Energia promieniowania słonecznego (fotowoltaika) staje się coraz bardziej popularnym odnawialnym źródłem energii w naszym kraju. Prosumenci, którzy zdecydowali się na takie instalacje wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, natomiast nadwyżka wyprodukowanej energii przekazywana jest do sieci elektroenergetycznej.

– Fotowoltaika w Polsce w obszarze mikroinstalacji ma bardzo prosumencki, rozproszony charakter, co wpływa korzystnie na transformację energetyczną. Ponadto panele fotowoltaiczne sprawdziły się jako technologia, która daje możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo warto podkreślić, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków oraz korzyści finansowe, które wiążą się z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną przekładają się na duży wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem – informuje URE w komunikacie.

Według raportu przygotowanego przez regulatora, na koniec ubiegłego roku liczba prosumentów wyniosła około 149 tys. Dla porównania w roku 2018 prosumentów było nieco ponad 51 tys. moc zainstalowana w prosumenckich mikroinstalacjach PV w ubiegłym roku przekroczyła 900 MW, podczas gdy rok wcześniej była na poziomie 344 MW.

Największa część mikroinstalacji prosumenckich została przyłączona do sieci PGE Dystrybucja (55 140), na drugim miejscu znalazł się Tauron Dystrybucja (45 186), trzecie przypadło Enerdze Operator (26 696), a czwarte Enei Operator (18 625). Do sieci innogy Stoen Operator przyłączono 2 560 mikroinstalacji a do Energoserwis Kleszczów 1 003 mikroinstalacji.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas