Facebook

Norweski Glamox przejmuje ES-System

Główni akcjonariusze ES-System zawarli z branżowym inwestorem strategicznym umowę dotyczącą sprzedaży akcji. Nowym właścicielem giełdowej spółki zostanie norweska grupa przemysłowa Glamox, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji profesjonalnych systemów oświetleniowych.

Główni akcjonariusze ES-System – Augusta Investment, Bowen Investments, Marta Pilszczek oraz spółka Wysocki zawarli 13 października umowę dotyczącą sprzedaży akcji ES-System z branżowym inwestorem strategicznym: norweską spółką Glamox z siedzibą w Molde.

– Powyższa decyzja kończy proces przeglądu opcji strategicznych, który został wdrożony w maju 2019 roku i obejmował m.in. poszukiwania inwestora strategicznego lub finansowego zainteresowanego nabyciem akcji spółki od akcjonariuszy – napisał ES-System w komunikacie.

Akcjonariusze, którzy podpisali porozumienie posiadają łącznie 69,32% akcji ES-System. W akcjonariacie spółki są jeszcze: Aviva OFE (9,99%) oraz Quercus TFI (5,04%). W wolnym obrocie giełdowym znajduje się jeszcze 15,65% walorów.

– Jednym z postanowień umowy jest zobowiązanie akcjonariuszy do złożenia zapisów w odpowiedzi na wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji ES-System, które zostanie ogłoszone przez inwestora. Zgodnie z umową, obowiązek złożenia zapisów w wezwaniu obejmować będzie wszystkie posiadane przez akcjonariuszy akcje spółki – czytamy w komunikacie.

Przy wyborze inwestora strategicznego założyciele ES-System kierowali się przede wszystkim interesem spółki i jej pracowników, a także planami inwestora dotyczącymi dalszego rozwoju spółki.

ES-System opuści giełdę?

Glamox ogłosił już wezwanie do sprzedaży 42,86 mln akcji ES-System, stanowiących 100% ogólnej liczby głosów, po 3,50 zł za sztukę. Przyjmowanie zapisów na akcje rozpocznie się 4 listopada, a zakończy 4 grudnia. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 9 grudnia, a rozliczenia transakcji ustalono na 10 grudnia.

Wzywający zamierza nabyć do 100% akcji i głosów na Walnym Zgromadzeniu spółki oraz doprowadzić do zniesienia dematerializacji akcji i wycofania ich z obrotu na GPW. W przypadku osiągnięcia co najmniej 90% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu wzywający zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcji.

Glamox traktuje nabycie ES-System jako długoterminową inwestycję strategiczną. Zamiarem nowego właściciela jest kontynuowanie przez spółkę działalności zgodnie z obecnym jej profilem oraz integrację jej w ramach grupy kapitałowej Glamox.

Glamox

Glamox to norweska grupa przemysłowa specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji profesjonalnych systemów oświetleniowych. Grupa Glamox to światowy dostawca oświetlenia w przemyśle morskim i wydobywczym, a także systemów oświetleniowych w segmencie budowlanym w Europie. Grupa Glamox zatrudnia około 1550 pracowników i działa w kilku krajach europejskich, a także w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Grupa ma w portfelu szereg marek oświetleniowych, takich jak Luxo, Glamox, NORSELight czy Aqua Signal sprzedawanych globalnie. Roczny obrót Grupy Glamox wynosi 2,77 mld koron norweskich (około 645 mln euro).

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas