Facebook

Norweski Glamox przejmuje ES-System

Główni akcjonariusze ES-System zawarli z branżowym inwestorem strategicznym umowę dotyczącą sprzedaży akcji. Nowym właścicielem giełdowej spółki zostanie norweska grupa przemysłowa Glamox, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji profesjonalnych systemów oświetleniowych.

Główni akcjonariusze ES-System – Augusta Investment, Bowen Investments, Marta Pilszczek oraz spółka Wysocki zawarli 13 października umowę dotyczącą sprzedaży akcji ES-System z branżowym inwestorem strategicznym: norweską spółką Glamox z siedzibą w Molde.

– Powyższa decyzja kończy proces przeglądu opcji strategicznych, który został wdrożony w maju 2019 roku i obejmował m.in. poszukiwania inwestora strategicznego lub finansowego zainteresowanego nabyciem akcji spółki od akcjonariuszy – napisał ES-System w komunikacie.

Akcjonariusze, którzy podpisali porozumienie posiadają łącznie 69,32% akcji ES-System. W akcjonariacie spółki są jeszcze: Aviva OFE (9,99%) oraz Quercus TFI (5,04%). W wolnym obrocie giełdowym znajduje się jeszcze 15,65% walorów.

– Jednym z postanowień umowy jest zobowiązanie akcjonariuszy do złożenia zapisów w odpowiedzi na wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji ES-System, które zostanie ogłoszone przez inwestora. Zgodnie z umową, obowiązek złożenia zapisów w wezwaniu obejmować będzie wszystkie posiadane przez akcjonariuszy akcje spółki – czytamy w komunikacie.

Przy wyborze inwestora strategicznego założyciele ES-System kierowali się przede wszystkim interesem spółki i jej pracowników, a także planami inwestora dotyczącymi dalszego rozwoju spółki.

ES-System opuści giełdę?

Glamox ogłosił już wezwanie do sprzedaży 42,86 mln akcji ES-System, stanowiących 100% ogólnej liczby głosów, po 3,50 zł za sztukę. Przyjmowanie zapisów na akcje rozpocznie się 4 listopada, a zakończy 4 grudnia. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 9 grudnia, a rozliczenia transakcji ustalono na 10 grudnia.

Wzywający zamierza nabyć do 100% akcji i głosów na Walnym Zgromadzeniu spółki oraz doprowadzić do zniesienia dematerializacji akcji i wycofania ich z obrotu na GPW. W przypadku osiągnięcia co najmniej 90% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu wzywający zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcji.

Glamox traktuje nabycie ES-System jako długoterminową inwestycję strategiczną. Zamiarem nowego właściciela jest kontynuowanie przez spółkę działalności zgodnie z obecnym jej profilem oraz integrację jej w ramach grupy kapitałowej Glamox.

Glamox

Glamox to norweska grupa przemysłowa specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji profesjonalnych systemów oświetleniowych. Grupa Glamox to światowy dostawca oświetlenia w przemyśle morskim i wydobywczym, a także systemów oświetleniowych w segmencie budowlanym w Europie. Grupa Glamox zatrudnia około 1550 pracowników i działa w kilku krajach europejskich, a także w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Grupa ma w portfelu szereg marek oświetleniowych, takich jak Luxo, Glamox, NORSELight czy Aqua Signal sprzedawanych globalnie. Roczny obrót Grupy Glamox wynosi 2,77 mld koron norweskich (około 645 mln euro).

Więcej aktualności

SLV przejmuje Spotline

SLV przejmuje Spotline

Niemieckie przedsiębiorstwo SLV, dostawca produktów i rozwiąza…

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Po…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego In…

Więcej aktualności

SLV przejmuje Spotline

SLV przejmuje Spotline

Niemieckie przedsiębiorstwo SLV, dostawca produktów i rozwiązań oświetleniowych, przejęło polską firmę Spotline od jej poprzednich udziałowców. Przejęcie Spotline pozwoli przekształcić partnera SLV w spółkę zależną na kluczowym dla firmy ry…

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

W.EG Polska łączy się z Kaczmarek Electric

14 stycznia 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy W.EG Polska oraz Kaczmarek Electric SA, w wyniku której powstanie jedna z największych sieci dystrybucji artykułów elektrotechnicznych w Polsce. W ramach transakcji firma Wurth Elect…

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne przejmuje Flir Systems

Teledyne Technologies Incorporated oraz Flir Systems podpisały 4 stycznia umowę przejęcia Flir. Wartość transakcji wynosi około 8 miliardów USD. Połączenie dwóch firm planowane jest na połowę roku. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusz…

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Targi Automaticon, Światło i Elektrotechnika w jednym terminie

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Agencji SOMA postanowili zorganizować w jednym czasie: 26. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon 2021, 19. Międzynarodowe…

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas