FacebookGoogle+

Tele-Fonika dostarcza kable na lotnisko w Pyrzowicach

OkladkaES_06_2014We wrześniu bieżącego roku zakończy się rozbudowa i modernizacja lotniska w Katowicach-Pyrzowicach. Wszystkie prace w ramach tej inwestycji realizowane są z wykorzystaniem kabli dostarczanych przez spółkę Tele-Fonika.

Pod koniec września dobiegnie końca modernizacja i rozbudowa śląskiego lotniska, dzięki którym Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice zyska nową drogę startową, nowoczesny układu przepompowni wód opadowych wraz z rozległą siecią elektroenergetyczną średniego i niskiego napięcia. W ramach tego przedsięwzięcia powstają także dwie linie zasilające urządzenia ILS-LOC i ILS-GP, które wchodzą w skład radiowego systemu nawigacyjnego wspomagającego lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widoczności. Wszystkie powyższe prace realizowane są z wykorzystaniem kabli średnich i niskich napięć oraz kabli telekomunikacyjnych dostarczonych przez spółkę Tele-Fonika Kable.
Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie. To najlepszy dowód, że nasze produkty spełniają najwyższe możliwe i występujące na rynku kryteria jakościowe – podkreśla Ryszard Pilch, prezes spółki Tele-Fonika Kable.

Kable dla oświetlenia nawigacyjnego

Znacząca część inwestycji na pyrzowickim lotnisku realizowana jest w ramach dwóch dużych unijnych projektów. Pierwszy z nich to „Port lotniczy w Katowicach – modernizacja i rozbudowa infrastruktury lotniskowej i portowej”. W jego ramy wpisane są dwa zadania: „Rozbudowa płyty postojowej nr 1 w kierunku wschodnim i modernizacja dróg kołowania E1, E2 i D” oraz „Budowa nowej drogi startowej wraz z niezbędną infrastrukturą”.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa pasażerów do najważniejszych elementów realizowanych prac należy montaż oświetlenia nawigacyjnego na podejściu zasadniczym i pomocniczym, w strefie przyziemienia, w osi drogi startowej i drogach kołowania, na ścieżce schodzenia i montaż świateł pośredniego oczekiwania.
Na uwagę zasługuje to, że do zasilania oświetlenia nawigacyjnego wykorzystany został opracowany w naszym dziale technologicznym, a następnie wyprodukowany w Zakładzie Kraków – Bieżanów kabel YCY-L – dodaje prezes Tele-Foniki.
Oświetlenie nawigacyjne zasilane jest z regulatorów stałoprądowych, CCR-ów za pomocą kabli YCY-L 1 x 6/2,5 mm2 5 kV (157 tys. metrów bieżących) i poprzez transformatory separacyjne 24 V oraz kable H07RN-F 2 x 4 mm2.
To nie jedyna inwestycja lotnicza, gdzie stosowane są kable Tele-Foniki. Rozwiązania największej polskiej kablowni wykorzystywane są w ramach prac realizowanych na płycie lotniska Kraków Balice.

Tele-Fonika

Tele-Fonika Kable jest trzecim producentem kabli w Europie. Do grupy stworzonej przez Bogusława Cupiała należy też 70% krajowego rynku produkcji kabli i przewodów izolowanych o wartości szacowanej łącznie na około 5 mld zł. Większość, bo aż 66% produkcji jest eksportowana do blisko 80 krajów całego świata. W swoim asortymencie spółka ma 25 tys. typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące.

STRUKTURA SPRZEDAŻY GRUPY TELE-FONIKA  W 2013 ROKU

STRUKTURA SPRZEDAŻY GRUPY TELE-FONIKA W 2013 ROKU

W skład Grupy Tele-Fonika Kable wchodzą spółki handlowe odpowiadające za dystrybucję wyrobów na całym świecie, zakłady produkcyjne (cztery zlokalizowane w Polsce, po jednym w Serbii i na Ukrainie) oraz Zakład Recyklingu Odpadów Kablowych w Bukownie w Polsce.

Czerwiec 2014

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas