Grupy energetyczne wchodzą w fotowoltaikę
Grupy energetyczne postanowiły wykorzystać rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, wprowadzając do swoich ofert rozwiązania z dziedziny PV dla klientów indywidualnych. Na taki krok zdecydowały się w ostatnich tygodniach Tauron i PGE.
Tauron uruchomił nową ofertę „Tauron Fotowoltaika” skierowaną do prosumentów, czyli klientów indywidualnych, którzy wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, a jej nadwyżkę oddają do sieci energetycznej. Oferta została przygotowana w taki sposób, aby potencjalny prosument nie tylko mógł szybko oszacować koszty inwestycji w panele słoneczne, ale również otrzymał fachową pomoc w wyborze najlepszych dla niego rozwiązań.
– Podstawowym założeniem związanym z przygotowaniem oferty „Tauron Fotowoltaika” było opracowanie takich mechanizmów, które zapewnią klientowi gwarancję bezpieczeństwa, optymalnie dobranych parametrów i wysokiej wydajności energetycznej systemu. Z tego powodu projekt elektryczny instalacji fotowoltaicznej będzie sprawdzony przez niezależną instytucję badawczą – Platformę Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej – podkreśla Ireneusz Perkowski, prezes Tauron Sprzedaż.
Kompleksowa usługa
Oferta „Tauron Fotowoltaika” jest propozycją usługi kompleksowej. Prosument może liczyć na doradztwo, przygotowanie projektu oraz dostawę i montaż kompletnego systemu fotowoltaicznego, który składa się z paneli słonecznych, konstrukcji mocującej oraz niezbędnego osprzętu. Przy tej ofercie Tauron współpracuje z firmami Hymon Energy, Soleo PV oraz Solsum. Klienci, którzy zdecydują się na wybór oferty „Tauron Fotowoltaika”, otrzymają zapewnienie odkupu nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej.
Panele PV od PGE
Również PGE – największa z polskich grup energetycznych – postanowiło wykorzystać rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w naszym kraju. Spółka wprowadziła do swojej oferty usługę „Energia przyszłości”, która została przygotowana wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska.
– Oferta skierowana jest do klientów indywidualnych z segmentu gospodarstw domowych, których operatorem sieci dystrybucyjnej jest PGE Dystrybucja, posiadających nieruchomość lub będących jej współwłaścicielem. Jednym z warunków przystąpienia do projektu jest zużycie od 3 MWh energii elektrycznej rocznie. Wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska przygotowaliśmy kompleksową i dostosowywaną do indywidualnych potrzeb klienta ofertę, w ramach której może on skorzystać z kredytu i dofinansowania lub kredytu komercyjnego – oznajmia Bartłomiej Ślusarczyk, dyrektor departamentu marketingu w PGE Obrót.
W ramach oferty „Energia Przyszłości” klient może liczyć nie tylko na wsparcie specjalistów podczas całego procesu, ale również wykonanie projektu technicznego, dostawę oraz montaż systemu fotowoltaicznego. Oferta zawiera również usługę poserwisową.
Fotowoltaika w Polsce
Rodzimy rynek fotowoltaiki jest w początkowej fazie rozwoju. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, w Polsce moc elektrowni słonecznych wynosi ponad 39 MW, z czego około 34 MW stanowią elektrownie podłączone do sieci elektroenergetycznej (tzw. on-grid). W tym roku – jak szacuje IEO – zostanie sprzedanych około 100 MW paneli fotowoltaicznych, podczas gdy w roku ubiegłym wielkość ta była na poziomie 26 MW. Według wyliczeń Instytutu, w naszym kraju działa 261 przedsiębiorstw oferujących w większości pełen zakres usług w obszarze inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, w tym 14 producentów paneli PV.