Siemens buduje blok gazowo-parowy dla PKN Orlen
7 września odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy z wykorzystaniem turbiny klasy H Siemensa. Produkcja energii elektrycznej i cieplnej z nowej jednostki ruszy na przełomie 2017 i 2018 roku.
PKN Orlen podpisał z Siemensem umowę na budowę pod klucz kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe w grudniu 2014 r. Blok energetyczny wykorzystujący nowoczesną turbinę gazową klasy H zostanie zbudowany na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Będzie to pierwszy tego typu projekt w Polsce i po Niemczech, pierwszy w Europie Centralnej. Blok gazowo-parowy będzie dostarczał parę technologiczną do kolektorów istniejącej elektrociepłowni oraz bezpośrednio do zakładu, jak również energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i sieci zakładowej.
W ramach kontraktu, Siemens buduje blok w układzie jednowałowym i dostarczy jego podstawowe komponenty: turbinę gazową SGT5-8000H, kocioł odzysknicowy, turbinę parową SST5-5000 z kondensatorem SCon-2000PF, generator SGen5-3000W oraz systemy elektryczne i system sterowania SPPA-T3000. Firma będzie również realizowała 12- letnią umowę serwisową. Po wybudowaniu bloku gazowo-parowego w PKN Orlen będzie to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna tego typu elektrownia w Polsce o sprawności powyżej 60%. Blok w Płocku dołączy tym samym do czołówki nowoczesnych bloków gazowo-parowych świata. Obiekty tego typu powstały lub są w fazie budowy m.in. w Niemczech, Korei, Turcji, Egipcie i USA. Łącznie na całym świecie działa i jest zamówionych 75 turbin klasy H Siemensa.
Turbina klasy H Siemensa
SGT5-8000H (50 Hz) jest turbiną gazową o mocy 400 MW, zaś blok gazowo parowy z jej zastosowaniem w rozwiązaniu jednowałowym osiąga moc blisko 600 MW. Turbina serii SGT5 – 8000H została skonstruowana w oparciu o doświadczenia zdobyte przez Siemensa przy produkcji turbin klasy F i G, które łącznie przepracowały 25,9 mln godzin. Wysoka jakość i sprawność turbin gazowych została osiągnięta efekcie wieloletniej pracy działu badawczo-rozwojowego Siemensa, który poddawał wnikliwym i długotrwałym badaniom poszczególne elementy maszyny. Turbina poza testami w ośrodku badawczym w Berlinie była poddawana badaniom w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych przy pełnym obciążeniu z przy jednoczesnym połączeniem z siecią elektroenergetyczną. Testy prowadzone były dwuetapowo, najpierw w eksploatacji turbiny gazowej, a następnie w cyklu gazowo-parowym.
Te jednostki chłodzone powietrzem zapewniają nie tylko trudno osiągalny do chwili obecnej rekordowy poziom sprawności, ale również gwarantują najwyższą elastyczność ruchową z krótkim czasem uruchomienia i wysokim poziomem zmienności obciążeń. Ponadto charakteryzują się niską emisyjnością zarówno przy pełnym jak i częściowym obciążeniu.
Ciągły rozwój całego układu napędowego jednostki wraz optymalizacją cyklu wodno-parowego połączone z wprowadzeniem usprawnień pozostałych elementów elektrowni pozwolił w rezultacie na przekroczenie 60% poziomu sprawności i jest to rekordowy parametr doskonalony w kolejnych instalacjach. To do tej turbiny należy obecnie rekord świata.