Sprzedaż robotów dynamicznie rośnie
Według prognozy Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics – IFR) do roku 2018 globalna sprzedaż robotów przemysłowych będzie rosnąć rok do roku o 15%. Liczba sprzedawanych rocznie egzemplarzy podwoi się do około 400 tys. sztuk. 70 procent całkowitej sprzedaży będzie realizowane na pięciu głównych rynkach: w Chinach, Japonii, USA, Korei Południowej i Niemczech.
Według IFR warto zwrócić uwagę na wyjątkowo szybki rozwój automatyki w Chinach. Liczba robotów przemysłowych sprzedanych w roku 2014 zwiększyła się tam o 56% w porównaniu do roku 2013. Chiny stały się największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem robotyki na świecie o olbrzymim potencjale, i to pomimo niedawnego spowolnienia gospodarczego. Obecne nasycenie chińskiego przemysłu robotami przemysłowymi to zaledwie 36 sztuk na 10 tys. pracowników, w porównaniu do 478 w Korei Południowej, 315 w Japonii czy 292 w Niemczech. Szacuje się, iż w roku 2018 ponad jedna trzecia nowych instalacji robotów przemysłowych będzie miała miejsce w Chinach.
Statystyki dotyczące nasycenia robotami wskazują także na ogromne możliwości wzrostu w USA. Obecnie wykorzystuje się tam 164 roboty na 10 tys. pracowników. W USA następuje proces intensywnej automatyzacji gospodarki w celu wzmocnienia kraju jako silnego ośrodka przemysłowego. W 2014 roku liczba zainstalowanych w USA robotów wzrosła o 11 procent do około 26 tys. sztuk, co czyni ten rynek trzecim na świecie.
Na rynku niemieckim w roku 2014 nastąpił wzrost sprzedaży o około 10% – w ciągu dwunastu miesięcy zainstalowano tam rekordowe 20 100 robotów. Według IFR pomimo już wysokiego poziomu robotyzacji oczekuje się tam dalszych wzrostów głównie za sprawą przemysłu motoryzacyjnego.
Inwestycje dokonywane przez światowy przemysł motoryzacyjny w roboty przemysłowe wzrosły znacznie od roku 2010. IFR szacuje, iż w roku 2014 zainstalowano w tej branży około 100 tys. nowych robotów, co jest najlepszym wynikiem w historii i stanowi aż 43 procent wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. Boom ten jest napędzany głównie przez powstawanie nowych zakładów produkcyjnych na rynkach wschodzących i falę modernizacji istniejących fabryk.
Także w sektorze elektryczno-elektronicznym w roku 2014 według IFR odnotowano nowy rekord – sprzedaż wzrosła o 34 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Całkowity udział tego sektora w światowym rynku robotów przemysłowych wynosi obecnie 21%.
źródło: International Federation of Robotics