GE strategicznym partnerem Polski
Zawarcie porozumienia o współpracy strategicznej pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a General Electric zainaugurowało jubileuszowy rok 25-lecia działalności GE w Polsce. Do uroczystego podpisania porozumienia doszło 26 stycznia w Warszawie, w siedzibie EDC – Engineering Design Center – największego w Europie centrum projektowego, będącego wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Lotnictwa i General Electric. Sygnatariuszy reprezentowali Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów, oraz John G. Rice, Wiceprezes GE.
Głównym celem współpracy strategicznej wyrażonym w podpisanym porozumieniu jest zbudowanie trwałego i długofalowego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a GE w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa. Stabilność i trwałość wprowadzanych rozwiązań będzie możliwa dzięki wykorzystywaniu tworzonych przez GE centrów badawczo-rozwojowych i wdrażanych w lokalnych fabrykach zaawansowanych, innowacyjnych technologii.
– Przez 25 lat swojej dotychczasowej działalności w Polsce General Electric udowodnił, że jest przykładem partnera dla polskiej gospodarki z najwyższej półki nie tylko high-tech, ale też najwyższej półki wzajemnego zaufania i wiary w potencjał polskiej myśli technicznej. Wyrażam nie tyle nadzieję, co przekonanie, że następnych 25 lat naszego strategicznego partnerstwa będzie pełne jeszcze bardziej owocnej współpracy, a produkty GE powstające w Polsce niejednokrotnie zrewolucjonizują światowy przemysł, rozsławiając zarazem kompetencje i zdolności polskich inżynierów – powiedział Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów.
– Dzisiejsze porozumienie podkreśla znaczenie i wartość naszych inwestycji oraz biznesowej obecności w Polsce. W tym roku obchodzimy 125-lecie GE i 25-lecie GE w Polsce – idealna synergia i zbieżność czasu – a podpisane porozumienie przygotowuje grunt do dalszej współpracy między GE a rządem polskim – stwierdził John G. Rice, Wiceprezes GE.
Obok deklaracji woli bliskiej współpracy, uczestnicy porozumienia wyrazili także zamiar realizowania projektów w zakresie badań i rozwoju z udziałem polskich instytucji edukacyjnych i ośrodków badawczych. GE zadeklarowało chęć do podjęcia działań zapewniających rzeczywisty transfer rozwiązań technologicznych do Polski oraz integrację działań pomiędzy swymi zakładami produkcyjnymi a krajowymi ośrodkami badań i rozwoju.
Jeden z punktów porozumienia odniósł się również do kwestii zwiększenia udziału lokalnych dostawców, w szczególności z sektora MŚP, w globalnym łańcuchu dostaw GE. Uwzględniając w pełni specyfikę branży, ścisłe wymagania jakościowe i regulacje prawne, jak również czynniki związane z efektywnością kosztową oraz zachowując pełną zgodność z unijnymi i krajowymi zasadami dotyczącymi konkurencji, GE wyraziło wolę do kontynuowania wzrostu zaangażowania polskich przedsiębiorców w swój łańcuch dostaw.
25 lat GE w Polsce
Podpisanie porozumienia o współpracy strategicznej inauguruje jubileusz 25-lecia obecności GE w Polsce. Firma jako jedna z pierwszych korporacji międzynarodowych, aktywnie uczestniczyła
w transformacji polskiej gospodarki po 1989 r. Ćwierć wieku intensywnej działalności, realizowania inwestycji, wdrażania nowoczesnych technologii i wspierania rozwoju kompetencji polskiej kadry spowodowało, że GE jest jednym z kluczowych partnerów dla rozwoju polskiej gospodarki.
Firma, która dokładnie 125 lat temu zawiązała się w Stanach Zjednoczonych, lokalnie mocno wpisała się w ekonomiczny krajobraz i silnie związała z polską gospodarką.
Aktualnie GE zatrudnia w Polsce około 6500 osób. Do Grupy GE należą m.in.: trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.