Ministerstwo Rozwoju i Siemens podpisały umowę o współpracy
Podczas Targów Hannover Messe Ministerstwo Rozwoju i Siemens podpisały porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej. W obecności wicepremiera Mateusza Morawieckiego, podpisy pod dokumentem złożyli wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, członek zarządu światowego Siemensa Klaus Helmrich i prezes Siemensa w Polska Peter Baudrexl.
– Ministerstwo Rozwoju, o czym mówimy w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, intensywnie wspiera innowacyjne rozwiązania w polskiej gospodarce. Współpraca z globalnymi firmami działającymi w zaawansowanych technologicznie sektorach to szansa dla polskich firm, uczelni i instytucji naukowych na korzystanie z najnowszych badań i technologii, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki – podkreśla wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
– Dalszy wzrost udziału polskich dostawców i wykonawców w globalnym łańcuchu dostaw Siemensa, który jest jedną z wiodących spółek na świecie w sektorach mobilności, przemysłu, automatyki, energetyki, przekształceń cyfrowych i inteligentnych miast – to spodziewany efekt tego porozumienia. Siemens rozwijając współpracę z polskimi podmiotami będzie przyczyniał się do rozwoju kwalifikacji lokalnych, tworzył centra inżynierskie, eksperckie, zapewniał szkolenia, dzielił się dobrymi praktykami – oznajmia prezes Peter Baudrexl.
Efektem porozumienia będą analizy dotyczące rozwoju innowacyjnych sektorów przemysłu. Pozwoli to na przygotowanie kompleksowych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju w Polsce nowoczesnego sektora wytwórczego z uwzględnieniem polskich start-upów i z wykorzystaniem polskiej myśli naukowej.
W obecnej formie prawnej, Siemens jest obecny w Polsce od 26 lat. Zatrudnia 1,3 tys. pracowników. Współpracuje z 1560 firmami, dostawcami i wykonawcami – 95% z nich to małe i średnie firmy. Siemens Sp. z o.o. to firma, która w pełni korzysta z doświadczenia i osiągnięć macierzystego koncernu i wprowadza na polski rynek innowacyjne technologie, oferując polskim klientom rozwiązania sprawdzone, przetestowane w licznych aplikacjach na świecie i wciąż udoskonalane. Na badania i rozwój Siemens przeznacza rocznie 4,5 mld euro. Firma zgłasza 3,5 tys. wniosków patentowych i wspiera innowacyjne podejście wśród swoich pracowników. W rezultacie pracownicy Siemensa zgłaszają rocznie prawie 8 tys. innowacji, co oznacza, że każdego dnia rodzi się w tej firmie 35 nowych, innowacyjnych idei.
Wśród najważniejszych projektów firmy Siemens w Polsce są obecnie:
- blok gazowo-parowy elektrociepłowni Płock – współpraca z 200 firmami, technologia kogeneracji z wykorzystaniem innowacyjnej turbiny gazowej klasy H;
- blok gazowo-parowy elektrociepłowni w Gorzowie – współpraca z 60 polskimi firmami;
- technologia turbin dla bloku energetycznego elektrowni Jaworzno, modernizacja bloku energetycznego w Ostrołęce, automatyka dla bloków 3,5,6 w Elektrowni Opole;
- 4 przesuwniki fazowe w Mikułowej – technologia umożliwiająca PSE zarządzanie przepływem energii i unikanie tzw. przepływów kołowych na granicy polsko-niemieckiej;
- efektywność energetyczna i oszczędności zużycia energii elektrycznej i cieplnej – w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego – zrealizowane inwestycje o wartości ponad 350 mln zł, 250 obiektów użyteczności publicznej (żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale);
- pociągi Inspiro dla Metra w Warszawie;
- wielosystemowe lokomotywy Vectron dla PKP Cargo – przewozy międzynarodowe w ramach Unii Europejskiej;
- budowa fabryki samochodów VW Krafter we Wrześni – innowacyjna automatyka linii produkcyjnych;
- współpraca z uczelniami wyższymi, politechnikami, zwłaszcza z Narodowym Instytutem Technologicznym, edukacja STEM, edukacja zawodowa.