Politechnika Śląska otworzyła laboratorium patronackie ZPUE
15 listopada w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej zostało otwarte laboratorium patronackie ZPUE. Ma służyć przede wszystkim studentom i kadrze naukowej.
Laboratorium powstało we współpracy Politechniki Śląskiej i firmy ZPUE, producenta rozdzielnic średniego i niskiego napięcia oraz kontenerowych i słupowych stacji transformatorowych. Badania na nowoczesnym sprzęcie m.in. nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych będą prowadzić studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Laboratorium zostało wyposażone m.in. w nowej generacji aparaturę łączeniową stosowaną w sieciach napowietrznych średniego zasięgu oraz rozdzielnice niskiego i średniego napięcia.
– Nowo powstałe laboratorium daje nam możliwość pokazania studentom sprzętu polskiej firmy, wymyślonego przez polskich inżynierów. Umiejętności, które studenci będą nabywać w tym laboratorium mogą okazać się nieocenione na rynku pracy. W formule współpracy z firmą ZPUE jest zawarte to, że laboratorium wciąż będzie rozwijane i studenci będą mieli możliwość testowania nowych rozwiązań na nowoczesnym sprzęcie – tłumaczy Mateusz Szablicki, asystent w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.
Jak przekonuje Janusz Petrykowski, prezes zarządu ZPUE S.A., laboratorium zostało skonstruowane w taki sposób, aby studenci mieli komfortowe warunki pracy, które zachęcą ich jeszcze bardziej do rozwijania swoich naukowych pasji.
– Laboratorium wyposażone jest w najnowszej generacji aparaturę łączeniową, stosowaną w liniach przesyłowych średniego napięcia, są również rozdzielnice niskich i średnich napięć. Na bazie tego wyposażenia, studenci będą w stanie tworzyć zupełnie nowe rozwiązania. Bardzo mocno wierzę, że tutaj w tym laboratorium mogą powstać nowe idee, które mogą przekształcić się w sugestie nowych technologii – mówi Janusz Petrykowski, prezes zarządu ZPUE S.A.
Jak powiedział rzecznik Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej Andrzej Kowalik, najbardziej innowacyjnym urządzeniem jest recloser. Ten, którzy otrzymała uczelnia od firmy ZPUE to prototyp najnowszej generacji działający bardzo szybko, tak że docelowo przerwa w dostawie energii elektrycznej nie powinna być dla końcowego odbiorcy w ogóle odczuwalna.
– Najważniejszą rzeczą jest jednak doposażenie go, zgodnie z oczekiwaniami naszych pracowników naukowych, w takie urządzenia, które dopiero wchodzą na rynek, a które umożliwiają inteligentne komunikowanie się recloserów ze sobą. To pozwoli studentom oraz naukowcom prowadzić badania m.in. nad rozwojem inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której reclosery docelowo będą działać automatycznie oraz nie będą wymagać ingerencji człowieka – mówił Andrzej Kowalik.
– W ciągu najbliższych kilku lat nasza sieć elektroenergetyczna będzie się stawać właśnie siecią inteligentną, czyli siecią, która tak naprawdę będzie reagować automatycznie na różne okoliczności, bez potrzeby ingerencji człowieka. Dlatego – kontynuował – konieczna jest edukacja studentów w tym zakresie, by nie tylko znali się na obecnym stanie rzeczy, ale też z wyprzedzeniem poznawali technologie, które dopiero wchodzą do użytku – dodał Andrzej Kowalik.
Wyposażenie laboratorium jest w pełni gotowe do użytku. Jednorazowo w zajęciach laboratoryjnych będzie mogło uczestniczyć około 20-osobowa grupa studentów.
(PAP)