ZPUE prezentuje Inteligentną Stację Transformatorową SPS
Inteligentna Stacja Transformatorowa SPS (Smart Power Station) z podziemnym magazynem energii zaprojektowana i wybudowana przez ZPUE S.A. została po raz pierwszy zaprezentowana podczas 31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab. Urządzenie jest połączone z turbiną wiatrową i panelami fotowoltaicznymi. Posiada także ładowarkę do pojazdów elektrycznych.
Premiera SPS została zorganizowana na stoisku ZPUE w Bielsku-Białej pomimo, iż sama stacja fizycznie znajduje się w odległej o około 160 km Włoszczowie (woj. Świętokrzyskie). Dzięki łączom telekomunikacyjnym uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć transmisję na żywo nie tylko obrazu z kilku kamer, ale także przepływy prądów w SPS.
Stacja znajduje się na placu przed główną siedzibą ZPUE. Oprócz niewielkiego budynku, w którym znajduje się nowoczesna aparatura oraz podziemne magazyny energii, zainstalowano także panele fotowoltaiczne (na dachu stacji) oraz turbinę wiatrową oddaloną o kilkadziesiąt metrów. Na zakładowym parkingu znajduje się także ładowarka do pojazdów elektrycznych zasilana w energię z SPS.
Idea budowy stacji po raz pierwszy została przedstawiona przez spółkę z Włoszczowy podczas ubiegłorocznej edycji Targów Energetab.
– Pokazaliśmy wówczas wizualizacje naszego SPS-a. W tym roku, zgodnie z naszym hasłem „Urzeczywistniamy obietnice”, prezentujemy gotowy i działający produkt – mówi prezes ZPUE Wojciech Kosiński. Dodaje, że firma chce brać udział w wyzwaniach współczesnej energetyki takich jak elektromobilność czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
– Do naszego krajobrazu na stałe weszły elektrownie wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne, a na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na infrastrukturę niezbędną do ich ładowania, a także magazynowania zielonej energii – powiedział Przewodniczący Rady Nadzorczej ZPUE S.A. oraz prezes Grupy Koronea Bogusław Wypychewicz. Jak zaznaczył, w wielu miejscach dotychczasowa infrastruktura będzie musiała być wspierana takimi magazynami. W przeciwnym razie może być niewystarczająca w obliczu wielkich zmian jakie obserwujemy w energetyce.
SPS umożliwia magazynowanie energii zarówno poprzez pobieranie jej z sieci dystrybucyjnej w tańszej taryfie nocnej, a także z odnawialnych źródeł energii. Z zapasów można korzystać poza czasem generacji lub w przypadku braku zasilania spowodowanego np. awarią sieci.
– Podziemny magazyn energii zapewnia nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale również obniża ryzyko związane ze szczytowym przekroczeniem zamówionej mocy, która dla wszystkich podmiotów gospodarczych mieści się w ustalonych ramach. Ich przekroczenie wiąże się z karami. Dzięki magazynowi energii pokryjemy potencjalne „peaki” poboru mocy przez klienta – wyjaśnia dyrektor Centrum Badań Rozwoju i Unifikacji w ZPUE S.A. Maciej Naparty.