Alstom dostarczy do Opola urządzenia za 1,25 mld euro
Alstom podpisał umowy o wartości około 1,25 mld euro na dostawę głównych urządzeń wytwórczych dwóch bloków energetycznych w nowobudowanej elektrowni w Opolu. Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez konsorcjum firm Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa opiewa na 11,6 mld zł.
Zakres projektu realizowanego przez Alstom obejmie wykorzystanie własnej licencji na technologię USC i dostawę najważniejszych urządzeń, w tym generatorów i turbin parowych na parametry ultrakrytyczne, kotłów, systemów pomocniczych elektrowni oraz instalacji ochrony środowiska. Turbiny parowe i generatory na potrzeby projektu Opole zostaną wyprodukowane w Polsce, w fabrykach Alstom w Elblągu i we Wrocławiu. Alstom będzie też odpowiedzialny za projektowanie ogólne i wykonawcze oraz zarządzanie projektem. Ponadto spółka będzie wspierać członków konsorcjum w realizacji zakresu ich prac oraz uruchomieniu i oddaniu bloków do eksploatacji.
– Realizując ten kluczowy projekt, Alstom dostarczy najbardziej innowacyjne technologie dostępne na rynku. Ponadto najważniejsze urządzenia dla elektrowni zostaną wyprodukowane przez fabryki Alstom w Elblągu i we Wrocławiu, a także dostarczone przez polskie firmy. W sposób bezpośredni i pośredni wpłynie to na utrzymanie i powstanie tysięcy miejsc pracy – oznajmia Lesław Kuzaj, prezes Alstom w Polsce.
Największe jednostki węglowe w Polsce
Bloki zostaną zbudowane dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej przez konsorcjum spó-łek Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Przekazanie pierwszego bloku (nr 5) do eksploatacji komercyjnej planowane jest w trzecim kwartale 2018 r., a drugiego (nr 6) w 2019 r. Nowe bloki energetyczne w Opolu o mocy 900 MW każdy będą największymi w Polsce jednostkami opalanymi węglem. Dzięki najnowocześniejszej technologii ultrakrytycznej (USC) zapewnią produkcję czystszej energii z większą sprawnością niż było to możliwe dotychczas. Wykorzystanie technologii USC, zapewniającej wyższą moc elektryczną przy mniejszym zużyciu węgla, pozwoli PGE ograniczyć wpływ na środowisko naturalne i spełnić wymogi systemu przesyłowego.
Inwestycje Alstom
W ramach długofalowych działań zmierzających do modernizacji przestarzałej krajowej bazy elektrowni opalanych węglem, Alstom zrealizował już w Elektrowni Opole retrofit bloków nr 2, 3 i 4, podnosząc ich wydajność. W 2011 roku Alstom przekazał do eksploatacji również blok w Bełchatowie, który jest największym dotychczas blokiem energetycznym opalanym węglem brunatnym w Polsce oraz jednym z największych tego typu w Europie.
Elektrownie zbudowane lub aktualnie budowane przez Alstom na całym świecie, m.in. w ramach projektów w Niemczech, RPA, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Indiach, Chinach i Polsce, mają łączną moc ponad 40 GW.
Marzec 2014